Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Budowę sonifikatora (homogenizatora ultradźwiękowego)

kabat_one 16 Mar 2013 22:28 3027 4
  • #1 16 Mar 2013 22:28
    kabat_one
    Poziom 8  

Witam,
    Z góry przepraszam za niedokładnośc, ale jestem zielony w tym temacie.
    Szukam osoby która była by w stanie zbudować prosty sonifikator o mocy około 800-1000W, na 30 kHz. Coś podobnego, powiedzmy do tych:

Link1

Link2

Chciałem wybebeszyć myjkę ultradźwiękową, wydobyć duży rdzeń ferrytowy i układy, ale..no nie wyszło, bo elektronika szczerze mówiąc to nie moja działka.

Ceny takich sonicatorów raczej mnie przerażają, zarówno nowe jak i używane, dlatego informuję że budżet jakim dysponuję na ten cel to ok 1000zł z małym haczykiem. Prosze mnie uświadomić, jeżeli realizacja w tym zakresie cenowym jest niemożliwa.

Pozdrawiam,

antoszp(malpa)op.pl

tel. 721721487

Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #2 16 Mar 2013 22:59
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Temat ciekawy, ale podejście dziwne. Podajesz linki do używanych urządzeń tego typu za 4-7,5 tys zł (w przeliczeniu) i oczekujesz, że ktoś to zaprojektuje, skompletuje części i złoży do kupy za 1 tys. zł...
    Nie widzisz jakieś drobnej nieścisłości w myśleniu ? Chyba, że w oferowanej cenie przypadkiem brakuje jednego zera, to może miałoby sens ;-)

• #3 17 Mar 2013 09:59
    kabat_one
    Poziom 8  

No właśnie, o to chodzi że nie brakuje zera. Jestem w fazie budowy prywatnego laboratorium które pochłania mnóstwo $, i nie uwzględniłem że takie urządzonko będzie mi do czegoś potrzebne, a jednak.
    Ma to służyć do tworzenia dyspersji włókien celulozowych (rozbijania aglomeratów i wiązek do cienkich włókienek) w próbkach po 250 ml; lub innych surowców pochodzenia roślinnego (żywice, kauczuki).

Kiedyś dawałem tutaj zlecenie nt. zasilacza wn 0...20kVDC, miałem mnóstwo propozycji za duże pieniądze, w końcu odezwał się do mnie pan, który wykonał go za 430zł i chodzi bez zarzutów po dzisiejszy dzień. Stąd też liczę na niższe koszty :) Być może ktoś już ma doświadczenie w konstruowaniu myjek ultradźwiękowych, generatorów ultradźwięków i posiada gotowe projekty. Po przeglądnięciu literatury i budowy takich sonifikatorów, mniej więcej, nie wydaję mi się żeby sprawa była aż tak skomplikowana.

Chodzi mi o najprostszą możliwie konstrukcję, bez tam żadnych regulacji, tylko na jedne, stałe parametry, które podam dokładnie jak ktoś będzie chętny. Jeżeli będzie trzeba jakieś części z trudno dostępnych materiałów, to mogę coś załatwić z warsztatu gdzie rozbierają stary sprzęt wojskowy, przetoczyć, wyciąć na wymiar cokolwiek...

A jeżeli się nie opłaca mimo wszystko, to cóż :) trudno się mówi. Dzięki za uświadomienie.

//edit,
    Dostałem na pw kilka wiadomości odnośnie wyglądu przetwornicy sonikatora.
    Kilka takich homogenizatorów widziałem rozebranych i trzymałem w rękach, a z pamięci może niedokładnie, ale moge przybliżyć co nieco.
    O ile się nie mylę chodzi o transducer, tzn element który sygnał z generatora przekształca w drgania mechaniczne?
    W dość starym, słabym sonikatorze (100W) było to uzwojenie na teflonowej tulejce w którą luźno wchodził dość duży rdzeń ferrytowy. Drgania z rdzenia dalej przechodziły na pręt chromoniklowy, który zanurza się w próbce. Kable z uzwojenia szły do generatora ultradźwięków.
    Schemat z pamięci, jakos tak to urzadzonko wyglądało:

[Zlecę] Budowę sonifikatora (homogenizatora ultradźwiękowego)

Coś na wygląd tego, torszkę inne wymiarowo ale podobne :
    Link

W nowszym sonikatorze były to transducery piezoelektryczne podobne jak w dzisiejszych myjkach, a do transducera domontowany ten pręt co wchodzi do próbek, już nie pamiętam w jaki sposób zamocowane... :
    Link2
    Link3

albo to : Link4

Nie wiem, może komuś to trochę rozjaśni sprawę. Jak i po co to działa - Sonifikacja ;)

• #4 17 Mar 2013 14:38
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

Zrobienie takiego urządzenia wymaga niestety sporego doświadczenia. Bardzo bym się zdziwił, gdyby ktoś się podjął tego za takie pieniądze. Jedyna droga to kupić używany i bardzo stary. Jak widać jednak nawet takie chodzą wyżej.. Moc rzędu 1000W to poza tym zupełnie nierealistyczne przy tych wymiarach.

• #5 17 Mar 2013 15:22
    kabat_one
    Poziom 8  

Ok, rozumiem. W takim razie będe musiał poczekać na przypływ gotówki ...