Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak uziomu fundamentowego - naprawa tego poważnego błędu

Pascalt 17 Mar 2013 01:02 38949 129
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    qadam12 napisał:
    Wbij pionowy ,jest tani ,szybko się robi a i właściwe parametry w większości wypadków łatwo uzyskać-pomiar sam zrobisz.

Nie! Niech nic nie wbija, tylko weźmie osobę odpowiedzialną za prowadzenie budowy za dupę! To nie jest w gestii inwestora myśleć za nadzór budowy, który zjawia się na inwestycji tylko po to, aby zgarnąć kolejna zaliczkę.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    qadam12

Poziom 26  
    jarecki 86 napisał:
    Ten pierwszy przyjdzie dopiero na koniec budowy. Po kasę.
    A ten drugi tylko „klepnie” papiery do ZE i PINB.

I tu jest zdanie wyjaśniające sedno sprawy/oraz rolę osób z UB-bez urazy dla rzetelnych /
    sq9jjh
    Specjalista elektryk
    Pascalt napisał:
    ...Ja jako inwestor dałem d... (no i po części kierownik budowy, który będąc na budowie nie zwrócił na to uwagi), murarz miał projekt jego działki (nie projekt elektryczny).

Kolega Pascalt coś tu kręci, albo ja nie nadążam. "Murarz miał projekt jego działki"
    ???
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Pascalt
    Poziom 22  
    jarecki 86 napisał:
    Pascalt napisał:
    Tak, jak wspomniałem, warunki na przyłącze budowlane dotyczą przyłącza napowietrznego, jednak powstało ZKP w ogrodzeniu (w związku z jednoczesnym złożeniem podania o warunki przyłączenia budynku mieszkalnego) no i racjonalniej byłoby wykorzystać to ZKP do podłączenia się na czas budowy. Jednak będzie pewnie potrzeba występować ponownie o warunki?

Czyżby to ZKP znalazło się tam bez żadnego projektu, wykonanego na podstawie wydanych WTP?

Tak, jak napisałem - ZKP powstało na podstawie wystąpienia o warunki techniczne dla budynku mieszkalnego (złącze kablowe), które było złożone równocześnie z wystąpieniem o warunki techniczne dla placu budowy (tylko tutaj było wpisane złącze napowietrzne, z którego nie skorzystaliśmy, bo dogadaliśmy się w międzyczasie z sąsiadem - oszczędziliśmy sobie trochę kosztów związanych z słupem itp).
    Teraz, kiedy budynek w stanie surowym praktycznie stoi, do tego jest ZKP, można zamontować skrzynkę budowlaną już w budynku i pociągnąć docelowy przewód YKY w ziemi. Więc znając biurokrację PGE, nie będzie można wykorzystać warunki na budynek mieszkalny, tylko będzie trzeba występować ponownie o warunki przyłączeniowe dla przyłącza kablowego na czas budowy.
    Mam nadzieję, że teraz jaśniej.
    qadam12

Poziom 26  
    Łukasz-O napisał:
    Nie! Niech nic nie wbija, tylko weźmie osobę odpowiedzialną za prowadzenie budowy za dupę! To nie jest w gestii inwestora myśleć za nadzór budowy, który zjawia się na inwestycji tylko po to, aby zgarnąć kolejna zaliczkę.

Ale Oni tak mało brali ...to przecież nie będą sobie zawracać d...y takimi szczegółami jak jakiś uziom..
    Pascalt
    Poziom 22  
    sq9jjh napisał:
    Pascalt napisał:
    ...Ja jako inwestor dałem d... (no i po części kierownik budowy, który będąc na budowie nie zwrócił na to uwagi), murarz miał projekt jego działki (nie projekt elektryczny).

Kolega Pascalt coś tu kręci, albo ja nie nadążam. "Murarz miał projekt jego działki"
    ???

Swojej działki w sensie ścian, fundamentów, gdzie nie było naniesionego uziomu...

Dodano po 4 [minuty]:

qadam12 napisał:
    Łukasz-O napisał:

Ale Oni tak mało brali ...to przecież nie będą sobie zawracać d...y takimi szczegółami jak jakiś uziom..

Mało nie brali, ale to tylko murarze!! Nie kompleksowa budowa domu. Jeśli już, to w gestii kierownika leży, ale stało się, jak się stało, kierownik w porządku człowiek - doradził wiele innych rzeczy, a wszyscy jesteśmy ludźmi i nie jest moją intencją, żeby się sądzić, szukać odpowiedzialnych, tylko znalazłem się w takiej a nie innej sytuacji i należy ją rozwiązać jak najlepiej - po to moje pytanie na forum.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Pascalt napisał:

Swojej działki w sensie ścian, fundamentów, gdzie nie było naniesionego uziomu...

Na budowie nie tylko jest murarz. Gdzie był kierownik w tym czasie?

Cytat:
    Mało nie brali, ale to tylko murarze!! Nie kompleksowa budowa domu. Jeśli już, to w gestii kierownika leży, ale stało się, jak się stało, kierownik w porządku człowiek - doradził wiele innych rzeczy, a wszyscy jesteśmy ludźmi i nie jest moją intencją, żeby się sądzić, szukać odpowiedzialnych, tylko znalazłem się w takiej a nie innej sytuacji i należy ją rozwiązać jak najlepiej - po to moje pytanie na forum.

Dziwnie do tego podchodzisz albo sam kręcisz.
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Z tego, co zrozumiałem, to teraz wystarczy, aby założyć w ZKP licznik.
    Jeżeli tak, to trzeba wykonać rozdzielnię i złożyć oświadczenie elektryka o wykonaniu instalacji.
    Nie potrzeba żadnych dodatkowych warunków.
    qadam12

Poziom 26  
    Pascalt napisał:
    gdzie nie było naniesionego uziomu

Był,był -wyprowadzenia na pewno były naniesione ,jest jeszcze część opisowa projektu ,gdzie także były ze dwa zdania.

Dodano po 4 [minuty]:

jarecki 86 napisał:
    Jeżeli tak, to trzeba wykonać rozdzielnię i złożyć oświadczenie elektryka o wykonaniu instalacji.

To ktoś z ZE beknie bo kasa poleci za zwiększenie mocy i za zasilanie placu budowy.
    Pascalt
    Poziom 22  
    jarecki 86 napisał:

No właśnie, ale w budynku nie ma jeszcze instalacji elektrycznej a warunki (na złącze kablowe i ZKP) były dla budynku mieszkalnego, nie na plac budowy. Stąd moje wątpliwości...

Więc moim zdaniem albo muszę wstąpić o nowe warunki dla złącza kablowego budowlanego, albo wstrzymać się z przyłączeniem do sieci, aż wykonam instalację elektryczną w domu.
    Tylko czy ZE nie będzie miał nic przeciwko, że od razu połączamy budynek mieszkalny (a nie plac budowy).
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Pascalt napisał:
    No właśnie, ale w budynku nie ma jeszcze instalacji elektrycznej a warunki (na złącze kablowe i ZKP) były dla budynku mieszkalnego, nie na plac budowy. Stąd moje wątpliwości...

A w czym problem zmontować jakąś rozdzielnię i zasilić gniazdo 1 i 3f?
    Pascalt
    Poziom 22  
    W tym, że to ciągle plac budowy za co ZE pobiera większe opłaty, a wtedy wykorzystywałbym warunki techniczne (również zabezpieczenie) dla budynku mieszkalnego. Ale nie znam się - może takie coś przechodzi.
    qadam12

Poziom 26  
    Drobne pytanko do kol.Pascalt -kolega jest elektrykiem ,czy tylko posiada świadectwa kwalifikacyjne?
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    1.Na budowie nie ma zasilania elektrycznego.
    2.Osoby kierującej budową nie ma na obiekcie.
    3.Murarze robią co chcą i nikt na to wpływu nie ma.
    4.Instalacja wykonana niezgodnie z projektem.

O jakim odbiorze tu mowa? Jedna wielka fuszerka.
    Pascalt
    Poziom 22  
    Jestem inż. elektronikiem, nie działałem dotychczas w branży instalatorskiej.
    sq9jjh
    Specjalista elektryk
    Pascalt napisał:
    ...Tylko czy ZE nie będzie miał nic przeciwko, że od razu połączamy budynek mieszkalny (a nie plac budowy).

W moim rejonie, nic przeciwko, oświadczenie i schemat jednokreskowy. Nie wiem jak u Was.
    qadam12

Poziom 26  
    sq9jjh napisał:
    W moim rejonie, nic przeciwko, oświadczenie i schemat jednokreskowy. Nie wiem jak u Was.

U mnie tak samo.
    Pascalt
    Poziom 22  
    Łukasz-O napisał:
    1.Na budowie nie ma zasilania elektrycznego.
    2.Osoby kierującej budową nie ma na obiekcie.
    3.Murarze robią co chcą i nikt na to wpływu nie ma.
    4.Instalacja wykonana niezgodnie z projektem.

O jakim odbiorze tu mowa? Jedna wielka fuszerka.

1. Zasilanie jest od sąsiada - z tego co wiem, jest to częsta praktyka po cichu doradzana również przez ZE.
    2. Osoba kierująca jest na obiekcie 3-4 razy na czas budowy - chyba tak to się zwykle odbywa.
    3. Do murarzy większych zastrzeżeń brak, bo wszelkie zgłaszane uwagi starają się naprawiać.
    4. Nie da się ukryć - stąd moje pytanie na forum.

Dodano po 2 [minuty]:

sq9jjh napisał:
    Pascalt napisał:
    ...Tylko czy ZE nie będzie miał nic przeciwko, że od razu połączamy budynek mieszkalny (a nie plac budowy).

Chyba zapomnieliście o protokole pomiarowym?

Dodano po 3 [minuty]:

Jakby nie było dziękuję wszystkim za żywą dyskusję i chęć pomocy. Niektórym należy się zdecydowanie więcej "Pomógł", niż 3, jakie forum umożliwia.
    Oczywiście jakby ktoś miał jeszcze jakieś, uwagi, wskazówki, jak najbardziej mile widziane.
    Jeszcze raz dziękuję i życzę spokojnej nocy.
    qadam12

Poziom 26  
    jarecki 86 napisał:
    A w czym problem zmontować jakąś rozdzielnię i zasilić gniazdo 1 i 3f?

Zrób jak kol.jarecki 86 radzi następnie ,wypełnij oświadczenie ,wpis nr. swojego świadectwa ,udaj się do ZE/dostaniesz kluczyk/ i podpiąć się do przyłącza ,zgłosić do ZE -założą plombę i po zawodach.Reszta to jak wykończysz budowę- w starostwie.
    sq9jjh
    Specjalista elektryk
    Zaraz Cię zbanuję chyba dożywotnio. :D
    Oświadczenie i schemat do ZE.
    Protokoły dla PINB-u po zakończeniu budowy (jeżeli wymagają a nie zawsze)

Dodano po 2 [minuty]:

Pascalt napisał:
    Jestem inż. elektronikiem, nie działałem dotychczas w branży instalatorskiej.

To i tak Jesteś lepszy, ja jestem ekonomistą. :D
    Pascalt
    Poziom 22  
    Ważne by być dobrym w tym, co się robi.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Pascalt napisał:

1. Zasilanie jest od sąsiada - z tego co wiem, jest to częsta praktyka po cichu doradzana również przez ZE.

Jest to niezgodne z prawem ale mniejsza o to. Nas to nie interesuje.
    Pascalt napisał:

2. Osoba kierująca jest na obiekcie 3-4 razy na czas budowy - chyba tak to się zwykle odbywa.

Nigdzie nie jest napisane ile razy ma być na budowie. Ma dopilnować a tego nie zrobił. Wziął kasę za nic. Niech teraz sam się martwi jak wybrnąć z sytuacji. Masz prawo tego domagać!
    Pascalt napisał:
    3. Do murarzy większych zastrzeżeń brak, bo wszelkie zgłaszane uwagi starają się naprawiać.

Tylko szkoda, że naprawiają po Twojej interwencji a nie osób odpowiedzialnych za budowę.
    Pascalt napisał:
    4. Nie da się ukryć - stąd moje pytanie na forum.

Bardzo dobrze, że pytasz. Moja odpowiedź brzmi: Na jakiej podstawie kierownik budowy przychodzi po zaliczki.
    Zapytaj kierownika dlaczego nie dopilnował aby uziemienie zostało wykonane zgodnie z projektem. Ciekawe co będzie miał na swoją obronę :D
  • Pomocny post
    mar_cik
    Specjalista elektryk
    Rany boskie, 82 posty kompletnego chaosu z pomysłem inspektora nadzoru na budowie domku jednorodzinnego w roli głównej.
    Jeśli na etapie wykonywania fundamentów nie zostało przygotowane zrobienie uziomu fundamentowego (czy to przez ułożenie bednarki w roli uziomu sztucznego czy pospawanie wybranych prętów i zrobienie wyprowadzenia) to o uziomie fundamentowym trzeba już zapomnieć. Rozkuwanie, dokręcanie czy dospawywanie czegokolwiek w ławie fundamentowej nie ma sensu, to tylko uszkadzanie fundamentu.
    Jeśli wykop fundamentowy nie jest jeszcze zasypany najprościej ułożyć otok, jak zasypany pozostaje uziom prętowy. Nawiasem mówiąc uziom prętowy można wykonać wbijając pręty w rowie dla kabla zasilającego.
    Poza tym jest projektant, można go chyba zapytać.
  • Pomocny post
    .Jack
    Specjalista elektryk
    Pascalt napisał:
    Ważne by być dobrym w tym, co się robi.

I dlatego należy zapomnieć jak radzi kolega wyżej o rozkuwaniu fundamentu w celu dostania się do prętów zbrojeniowych.
    Jeżeli uziom fundamentowy naturalny czy sztuczny nie powstał do tej pory to już nic z tego nie wyjdzie dobrego.
    Po to wykonuje się zalewanie ławy fundamentowej jednorazowo a nie etapami aby było to jednolita masa, czasami nawet wiborwana. Wszelkie wykonane łatania w czasie przemarzania gruntu w zimę odpadną od całości co grozi korozją drutów zbrojeniowych i osłabieniem fundamentu. Żaden, zdrowo myślący inspektor nadzoru budowlanego na takie coś nie wyrazi zgody.
    Pozostaje wykorzystać zalecenia kolegi mar-cik.
    andrefff
    Poziom 36  
    Pisałem o tym, w postach #6 i #12, a cała reszta to jałowa dyskusja.
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    O tym, że co najmniej jeden z UB-ków dał plamę (jak z resztą w większości przypadków tego typu obiektów) już pisaliśmy, natomiast, jeśli ktoś uważa, że:
    mar_cik napisał:
    Jeśli na etapie wykonywania fundamentów nie zostało przygotowane zrobienie uziomu fundamentowego (czy to przez ułożenie bednarki w roli uziomu sztucznego czy pospawanie wybranych prętów i zrobienie wyprowadzenia) to o uziomie fundamentowym trzeba już zapomnieć.

to powinien jednocześnie dodać, że to są tylko rozważania hipotetyczne.

jack2com napisał:
    Wszelkie wykonane łatania w czasie przemarzania gruntu w zimę odpadną od całości co grozi korozją drutów zbrojeniowych i osłabieniem fundamentu. Żaden, zdrowo myślący inspektor nadzoru budowlanego na takie coś nie wyrazi zgody.

Ta zdroworozsądkowość osób nadzorujących budowę właśnie dała znać o sobie.

A tak a propos, to zawsze mi się wydawało, że spód ławy fundamentowej znajduje się poniżej strefy przemarzania.
  • Pomocny post
    .Jack
    Specjalista elektryk
    jarecki 86 napisał:
    A tak a propos, to zawsze mi się wydawało, że spód ławy fundamentowej znajduje się poniżej strefy przemarzania

Błędna teoria, strefy przemarzania gruntu w zależności od szerokości i długości geograficznej w Polsce wynoszą od 0,8 m nawet do 1,4 m, jak obliczyli fachowcy geolodzy.
  • Pomocny post
    retrofood
    Moderator
    jack2com napisał:
    jarecki 86 napisał:
    A tak a propos, to zawsze mi się wydawało, że spód ławy fundamentowej znajduje się poniżej strefy przemarzania

Błędna teoria, strefy przemarzania gruntu w zależności od szerokości i długości geograficznej w Polsce wynoszą od 0,8 m nawet do 1,4 m, jak obliczyli fachowcy geolodzy.

I dlatego dół fundamentu bywa sytuowany różnie, w zależności od strefy.
    Drugim ważnym elementem konstrukcji jest wielkość opadów śniegu i tutaj rozstaw podpór dachowych też jest uzależniony od strefy.
    Trzeci ważny element to napór wiatru na ściany boczne, tak samo skutkujący różnymi odległościami i wytrzymałością podpór.
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Na potwierdzenie słów kolegi retrofood dorzucę taki oto scan
  • Pomocny post
    .Jack
    Specjalista elektryk
    retrofood napisał:
    I dlatego dół fundamentu bywa sytuowany różnie, w zależności od strefy.

I dlatego koledzy są zwolennikami rozkuwania ław fundamentowych, dostawania się do prętów zbrojeniowych i łatania byle zaprawą tynkarską ? I nie wpłynie to na osłabienie nośności budowli, tylko śnieg i wiatr odgrywa ważną rolę.
    I myślicie że info ze skanu jest przestrzegane w projektach komercyjnych. A co z podmokłym terenem ?