Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nadwiniety transformator sieciowy

MARRF 16 Mar 2013 23:43 2235 14
  • #1 16 Mar 2013 23:43
    MARRF
    Poziom 9  

Czego moge sie spodziewac podlaczajac trafo sieciowe w ten sposob ze pierwotne uzwojenie posiada pieciokrotnie wieksza liczbe zwojow niz normalnie powinno miec ' nie interesuje mnie odpowiedz dotyczaca uzwojenia wtornego' oczywiscie moc pobierana tez okolo 5_6 razy mniejsza (ale za to mam gotowy trafo) 'jaka jest celowosc zastosowania dlawika w obwodzie zasilania uzwojenia pierwotnego przy takim nadwinietym trafie i przy 120W obciazenia (pracowal w normalnym ukladzie przy 700W ale z chlodzeniem no i oczywiscie przy nizszej liczbie zwojow na volt tj okolo 2 razy mniej niz normalnie powinien - moze lepsza blacha na rdzen albo krotki okres pracy i chlodzenie ' mniejsza o to) trafo na rdzeniu EI z blach okolo pol milimetra grubych chinskie albo angielskie, zamiast skrecenia na sruby uzyto spawania magomatem wszystkich blach , uzwojenia sa odseparowane od siebie 'srednice drutow wlasciwe do takiego ukladu ' obciazenie to mostek Graetza z elektrolitem przy jakiches 25 V i do 5A. Prosze o porady ,ostrzezenia i informacje o tym co moze wystapic przy 5; krotnej nadwyzce zwojow uzwojenia pierwotnego ' z gory dziekuje , dla kompletu podam przekroj rdzenia to 20 cm2 'a zwojow pierwotnego rzedu 2000 dawalo 1850V jako wtorne uzwojenie

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 14
  • #2 17 Mar 2013 00:15
    mkpl
    Poziom 37  

Wygląda na to, że masz trafo z mikrofalówki i koniecznie chcesz zasilić uzwojenie WN napięciem sieciowym.

Teraz co się stanie. Ano nic się nie stanie... Trafo będzie miało mniejszą moc i bardzo małą wartość volto zwojów

0
  • #3 17 Mar 2013 00:23
    WoŹnY
    Poziom 28  

Więc jeśli masz więcej zwojów na pierwotnym to oczywiście przekładnia transformatora się zmienia - będziesz miał niższe napięcie wtórne. Co do spawania blach migomatem to niestety obwód magnetyczny został SKOPANY! Nie po to zadają sobie w fabryce trud aby te blachy izolować od siebie, żeby potem je ktoś spawał.

0
  • Pomocny post
    #4 17 Mar 2013 00:31
    mkpl
    Poziom 37  

WoŹnY napisał:
    Więc jeśli masz więcej zwojów na pierwotnym to oczywiście przekładnia transformatora się zmienia - będziesz miał niższe napięcie wtórne. Co do spawania blach migomatem to niestety obwód magnetyczny został SKOPANY! Nie po to zadają sobie w fabryce trud aby te blachy izolować od siebie, żeby potem je ktoś spawał.

Wszystkie trafa pochodzące z mikrofali są spawane (inaczej pole magnetyczne by je rozsadziło) a to, że się grzeje kogo to obchodzi... ma pracować do 60min z wymuszonym chłodzeniem. Te trafa mają specjalnie zaniżone uzwojenie pierwotne (bo łatwiej osiągnąć wysokie napięcie)

Niestety takie trafo się do niczego nie nadaje. Kiedyś przewinąłem takie całkowicie i przy odpowiednim dobraniu liczby zwoii pierwotnego więcej jak 500W nie udało się osiągnąć

0
  • #5 17 Mar 2013 11:57
    Quarz
    Poziom 43  

WoŹnY napisał:
    Więc jeśli masz więcej zwojów na pierwotnym to oczywiście przekładnia transformatora się zmienia
    Jakieś "rewelacje" i nowa 'teoria' ... :!: :shock :black:

WoŹnY napisał:
    - będziesz miał niższe napięcie wtórne.
    Względem czego?

0
  • #6 17 Mar 2013 17:57
    WoŹnY
    Poziom 28  

Cytat:
    WoŹnY napisał:
    Względem czego?

Względem tegoż trafa z nie dowiniętym uzwojeniem pierwotnym (czytaj bez zmian konstrukcyjnych).

A co do spawania rdzenia to chyba inaczej się ono ma przy spawaniu w fabryce, a co innego migomatem w garażu.

0
  • #7 17 Mar 2013 20:42
    Quarz
    Poziom 43  

WoŹnY napisał:
    Cytat:
    WoŹnY napisał:
    Względem czego?

Względem tegoż trafa z nie dowiniętym uzwojeniem pierwotnym (czytaj bez zmian konstrukcyjnych).
    A kto niby miałby wprowadzać tam te zmiany konstrukcjne?

WoŹnY napisał:
    A co do spawania rdzenia to chyba inaczej się ono ma przy spawaniu w fabryce, a co innego migomatem w garażu.
    A ma się zupełnie tak samo, ale bardzo istotne jest w którym miejscu na powierzchni magnetowodu ów spaw będzie wykonany.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Mar 2013 21:37
    mkpl
    Poziom 37  

Te trafo można spokojnie rozciąć kątówką rozebrać przewinąć i na nowo skręcić (otwory w rdzeniu) przy pomocy jakiegoś kątownika.

0
  • #9 18 Mar 2013 23:12
    MARRF
    Poziom 9  

Dzieki i prosze o jeszcze
    Tak trafo z mikrofali i przy okazji opowiem o tym
    Na szesc roznych producentow traf wszystkie byly wg tej samej. Metody
    Skape uzwojenia i wyzylowane co sie da moc itd
    Rozebralem cztery pozostalych szkoda
    Wystarczy pilka do metalu i troche mlotka srubokreta ...
    Uzwojenie jest impregnowane lakierem twardym ale kruchym ,ja odzyskalem 9,99%drutu choc bylo ciezko
    Aby zlozyc z takiego rdzenia trafo trzeba rozpatrzyc czy rozdzielac poszczegolne blaszki od siebie -powodzenia' , niewiele jest traf z otworami na sroby do skrecenia
    Dlatego pozostaja obejmy i wykorzystanie istniejacego spawu
    Ja zamierzam rozdzielic rdzen na trzy mniejsze to napisze czy odradzam rozdzial na blaszki
    Dla niewtajemniczonych :-) spawy sa w postaci nitek poprzez wszystkie blaszki prostopadle do blaszek i tym samym do strumienia magnetycznego - jest spawow kilka na powierzchni rdzenia i przewaznie jeden n a kolumnie srodkowej E dostepny dopiero po zdjeciu I
    Aby rozebrac trafo nalezy przeciac - zeszlifowac jedna nitke a druga mozna tak samo lub po prostu zlamac poprzez odgiecie I
    Mamy teraz dostep do drutu :-) bez karkasu zabandazowany w preszpan lub karton i caly zalany lakierem tak ze nie zdejmieszz rdzenia chyba ze trafiles na wykonanie z karkasem a na dokladke lekko lakierowane to jestes szczesciarzem bo :-) zajmie to ci 3 godzin a nie cztery dnina jedno trafo ale za to mam 99,9%zdatnego drutu
    Juz wyczyszczony natomiast pozostala sprawa karkasu ale to juz pestka jak masz z czego i wiesz jak to zrobic
    Jezeli nie masz duzo cierpliwosci i czasu to nie bierz sie z a rozbiorke bo szkoda gotowego wyrobu
    Och ale sie rozpisalem

0
  • #10 19 Mar 2013 22:13
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

A ja dopowiem że te w te 3 h można spokojnie nazwoić na 12V. Drutem 16mm2.

Bez rozcinania rdzenia , a zdjęcie wtórnego uzwojenia 2kv to 5 minut cięcia brzeczszotem i wyciągnięcie rozciętych zwoi.

0
  • #11 22 Mar 2013 22:36
    MARRF
    Poziom 9  

Podlaczylem jak zamierzalem ( odwazylem sie) 1850 dalem pod siec i otrzymalem na wyjsciu okolo 15 do 18 V troche za malo jak na potrzebne mi 24 V ' niestety televizor nie chce chodzic pod takim napieciem . Z przeliczen trafo wychodzilo mi 25 do 35 V 'zaleznie od metody liczenia a wyszlo tylko 18V,,
    Co do ciecia uzwojenia przy rozbiorce to mi napewno szkoda drutu .
    Pozostalo mi tylko zrobic zasilanie po bozemu ,tzn z wlasciwym trafo
    No to do roboty
    Dzieki za posty wszystkim.

0
  • #12 23 Mar 2013 08:42
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

MARRF napisał:
    Pozostalo mi tylko zrobic zasilanie po bozemu

Jak byś tak podłaczył w pozycji ''po bożemu'' to by działało a Ty chcesz w pozycji ''69'' a to już takie proste nie jest.
    Co innego wychodzi z liczenia a co innego w praktyce.

0
  • #13 23 Kwi 2013 00:19
    MARRF
    Poziom 9  

Ciag dalszy do 'podlaczylem jak zamierzalem,
    Pracuje bez zastrzezen jako ladowarka do akumulatora 12V przy kilkuset miliamperach a teraz najwazniejsze :-) nagroda dla tych co jeszcze tutaj doczytali :-)
    Przy poltora amperowym obciazeniu napiecie spada juz ponizej polowy
    A przy pelnym zwarciu tzn tylko bezpiecznik topikowy jako obciazenie - nie daje rady przepalic bezpiecznika szescioamperowego
    Reasumujac do posiadanego trafa jw dodalem mostek Wheastona i mam ladowarke akumulatorka do wkretarki , ladowarka o wadze bagatelka dziesiec kg i mocy bagatelka ponizej dziesieciu W

0
  • #14 23 Kwi 2013 00:31
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Cytat: do posiadanego trafa jw dodalem mostek Wheastona i mam ladowarke akumulatorka do wkretarki
    Ciekawe! :?:
    Cześć!

0
  • #15 23 Kwi 2013 02:15
    MARRF
    Poziom 9  

Sorry , widocznie nie z tego paszportu legitymowalem pana Graetz'a

0