Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oświetlenie diodowe miniaturki pociągu

marma 17 Mar 2013 01:08 2049 13
  • #1 17 Mar 2013 01:08
    marma
    Poziom 8  

Witam,
    uczestniczymy w międzynarodowym projekcie i robimy na obrabiarkach cnc "pociąg miniaturkę". Nadwozie chcemy wyposażyć w coś świecącego i może grającego (tak by z pewnej odległości rzucało się w oczy (uszy).
    Zasilanie wskazane jest z fotoogniw (wymiary wagonika 250x100mm).

Mamy zrobione coś takiego, jednak trochę za słabo się rzuca w oczy.
    w przyczółkach mostu mamy dwa akumulatorki zasilające kilka diod.

Co byście poradzili by było jaśniej?
    Co zasilane akumulatorkiem, odegrałoby np Mazurka Dąbrowskiego?

0 13
  • #2 17 Mar 2013 01:37
    beatom
    Poziom 32  

Nie musi byc jasniej, ma byc bardziej widoczne. Wytoczcie miniaturowe reflektory na LED-y. Mozna tez kupic gotowe metalowe obudowy, ale ja bym projekt od razu odrzucil za takie niedbalstwo. Cos niestety jednak trzeba zrobic z dziurami na te kolorowe, ktore juz sa. Caly projekt jest bardzo modernistyczny - te kolorowe LED-y nijak mi tam nie pasuja. Jarmark. Osobiscie nie dalbym zadnych kolorow i zadnych muzyczek. Swiatlo biale najbardzej pasuje. Przyczolki sa wizualnie za "ciezkie" w stosunku do kratownic burt. Wlasciwie kratownice sa zbyt delikatne do calej konstrukcji. Wiem, ze to nie jest sztuka, lecz dobrze wykonane detale wplyna pozytywnie na calosc. To ma byc takze ladne, a nie tylko ukazywac mozliwosci wykonawcy i maszyny, na ktorej to zostalo zrobione. Oceniajacy ma zwrocic uwage na detale a nie na swiecidelka.

0
  • #3 17 Mar 2013 08:14
    marma
    Poziom 8  

jakiś szkic, link, jak ma wyglądać taki reflektor, czy to pomoże? w którym kierunku go skierować?
    Wagon powinien być widoczny (odróżniać się) od pozostałych z kilku - kilkunastu metrów. Jednocześnie "świecić" się będzie tylko jeden z 24 wagonów.
    Jechać będzie po torach rozłożonych na podłodze. Torowisko to "ósemka" o rozpiętości 12m.

0
  • #4 17 Mar 2013 10:02
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie do końca rozumiem, po co robić odpust z tak wykonanej konstrukcji.
    W ogóle nie rozumiem idei tej konstrukcji. Niby miniatura pociągu, a z jakimkolwiek realnym pociągiem nie ma nic wspólnego. Kawał ładnie wyrzeźbionego aluminium, a psujecie to jakimiś błyskającymi diodami.
    Więc jeśli już to trzeba było wykonać wagon, nawet bez zachowania skali, ale wagon, a nie most na kółkach. A zamiast dziurawić wszystko i wsadzać diody, to połączyć aluminium z frezowanym pleksiglasem i ten dyskretnie podświetlić jednym kolorem, co da dużo lepszy efekt niż powciskane przypadkowo różnokolorowe diody.

0
  • #5 17 Mar 2013 10:41
    Madrik
    Moderator Robotyka

Te kolorowe bym skasował. Natomiast na ściankach stykających się z płytą pleksy, dałbym białe diody, żeby podświetlały bok płyty, Jeżeli dodatkowo od spodu płyty zrobicie jakiś napis wygrawerowany (nie musi być na wylot). To ten napis się będzie świecił.
    Nie będę wklejał obrazka. Wpisz sobie w Google - grafika -> Podświetlana Pleksi.

I to by wystarczyło.

Można by też zrobić tak, że diody kolorowe, które macie, zapalają się kolorami, a wraz z nimi zmienia się kolor podświetlenia pleksy.

0
  • #6 17 Mar 2013 22:50
    marma
    Poziom 8  

Ideą projektu jest wspólne zaprojektowanie i wykonanie podwozia wagonu do którego będzie dołączana (systemem na klik) indywidualna dla każdego kraju "konstrukcja nadwozia" . Nie ma to być "normalny wagon". Stąd -most na kółkach. :)

Konstrukcja ma nawiązywać do motta projektu "co zrobiliśmy by połączyć ludzi".
    U nas będzie to pierwszy na świecie most spawany konstrukcji prof. Bryły (Maurzyce koło Łowicza).
    Cały pociąg ciągnięty przez wspólnie zrobione lokomotywy będzie interaktywnie "współpracował" z panelem-mapą Europy na której wciśniecie przycisku, spowoduje wyświetlenie prezentacji multimedialnej o danym kraju i "odezwanie się" wagonu na torowisku.
    Pomysł z grawerem dodatkowego napisu na pleksi spróbujemy zrealizować,
    ale czy pojedyncze diody rozświetlą je?
    widziałem podświetlenie taśmą z ledami (ale tu nie mamy chyba odpowiedniego zasilania - solar +2akumulatorki).

0
  • Pomocny post
    #7 18 Mar 2013 01:19
    Madrik
    Moderator Robotyka

Wystarczą zwykłe diody. Taśmy gotowe są przystosowane do zasilania 12VDC (bloki po 3 diody w szeregu + rezystor). Pojedyncze diody dadzą radę.
    Proponuję zobaczyć diody serii Flux i Super Flux. Zasilanie 3,5V, prądy 30-90mA.
    Silne i jasne diody. 3 sztuki na bok, spokojnie starczą. Ale możecie zrobić próbę z typowymi diodami LED.

Można nawet zrobić tak, że wybranie wagonu, zmienia kolor podświetlenia.

0
  • #8 18 Mar 2013 10:02
    marma
    Poziom 8  

a jakiś gotowy układ grający mazurka? (tak jak kartka urodzinowa czy świąteczna)
    znalazłem gotowe zestawy do nagrania kilkunastu sekund dźwięku - ale i trochę duże i dźwięk byle jaki (oglądając na youtube)

0
  • #9 18 Mar 2013 11:36
    miroskop
    Poziom 22  

Zamiast "Mazurka Dąbrowskiego" proponowałbym raczej coś bardziej neutralnego, może coś Chopina.

0
  • #10 18 Mar 2013 17:37
    marma
    Poziom 8  

a skąd wziąć Chopina?
    jakieś sugestie?

0
  • #11 18 Mar 2013 19:18
    Madrik
    Moderator Robotyka

A co? Sklepy, Google i portale z mp3, wysiadły? ;)

0
  • #12 18 Mar 2013 21:23
    marma
    Poziom 8  

trochę wyżej pisałem, że to co znalazłem to albo za duże albo z kiepskim dźwiękiem
    (np w serwisie plejkartka).
    Napisałem posta na tym forum - bo to forum dla fachmanów elektroników i ktoś z Was z pewnością widział, słyszał i może coś zaproponować z własnego doświadczenia.
    Czy któryś z chipów podanych tutaj http://www.soundchip.org/pl/voice-module.html
    jest wart zachodu?

0
  Szukaj w 5mln produktów