Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o potencjometr i transformator- Zasilacz regulowany 0 - 30V 2mA - 3A

17 Mar 2013 13:46 2403 5
  • Poziom 23  
    Witam!

Otóż konstruuję właśnie ten Mega-popularny na elektrodzie zasilacz. Niestety zostały mi jeszcze 2 pytania na które nie znalazłem odpowiedzi... Dodam, że przeczytałem temat Zasilacz warsztatowy 0-30V / 2mA-3A - zanim zadasz pytanie.

Oto moje pytania:

1. Czy ten schemat połączenia potencjometrów (regulacja zgrubna i dokładna)... jest poprawny?

# Dodam (na marginesie) jeżeli ma to jakieś znaczenie, że jako 2 tranzystory zastosuję 2x BD249C.

2. Tutaj mam tylko wątpliwość. Mianowicie czy mogę zastosować Transformator 25V/100VA?

3. Wyczytałem, że pełna wydajność prądowo napięciowa (30V/3A) jest możliwa tylko przy odbiorniku o rezystancji 10Ω- łątwo obliczyć z Prawa Ohma. Czy da się coś z tym zrobić czy to już taka natura tego zasilacza? Pytam ponieważ mogę potrzebować prądu 3A przy napięciu 19V... I co wtedy?

Bardzo dziękuję z góry i będę wdzięczny za każdą wyczerpującą odpowiedź.
    Pozdrawiam!
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jackziom napisał:
    Pytam ponieważ mogę potrzebować prądu 3A przy napięciu 19V... I co wtedy?

Wtedy ilosć ciepła wydzielana w tranzystorach regulacyjnych odpowiednio wzrośnie, i będziesz musiał owo ciepło odprowadzić, w krańcowym przypadku możesz chcieć zasilać prądem 3A odbiornik o napięciu 5V, i wtedy będziesz musiał rozproszyć ponad 75W - bez czterech tranzystorów w obudowach TO3 zaopatrzonych w spory radiator (najlepiej z chłodzeniem wymuszonym) do tego nie podchodź.
  • Poziom 23  
    jdubowski napisał:
    Jackziom napisał:
    Pytam ponieważ mogę potrzebować prądu 3A przy napięciu 19V... I co wtedy?

Wtedy ilosć ciepła wydzielana w tranzystorach regulacyjnych odpowiednio wzrośnie, i będziesz musiał owo ciepło odprowadzić, w krańcowym przypadku możesz chcieć zasilać prądem 3A odbiornik o napięciu 5V, i wtedy będziesz musiał rozproszyć ponad 75W - bez czterech tranzystorów w obudowach TO3 zaopatrzonych w spory radiator (najlepiej z chłodzeniem wymuszonym) do tego nie podchodź.

Dziękuję za odpowiedź... 3A przy 5V to rzadki przypadek. Teraz czysto teoretycznie; A jak z siadaniem napięcia w wypadku ustawienia 30V/3A? Słyszałem, że przy pewnych odbiornikach nie da się wydusić pełnych 30V przy 3A... Jak to jest?
  • Poziom 23  
    Mam pytanie w związku z nadejściem decyzji o wyborze odpowiedniego radiatora... Czy taki będzie odpowiedni dla jednego radiatora? Czy jeszcze większy? Mówię tu o jednym tranzystorze BD249C na jeden taki radiator. Dodatkowo chłodzenie wentylatorem z czujnikiem termicznym.

Wstawiam obrazek:

a = 120mm b = 100mm h = 36mm
  • Poziom 23  
    Ponawiam pytanie, czy wystarczy jeden taki radiator na te dwa tranzystory, czy lepiej dla każdego kupić osobno. Różnica w kosztach jest bo taki jeden kosztuje ok. 20zł.
  • Poziom 23  
    Temat wyczerpany. Taki radiator jak w poście #4 wystarczy. Do zamknięcia.