Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sinusoidalny do 100MHz

Drucik 20 Lut 2005 16:49 10527 39
  • #1 20 Lut 2005 16:49
    Drucik
    Poziom 11  

Zmienił mi się "nagle" temat pracy dyplomowej. Teraz muszę zrobić generator przebiegu sinusoidalnego do 100MHz. Niestety nigdi nie miałem doczynienia z generatorami.

Z tego co udało mi się dowiedzieć to najłatwiej jest to zrobić na generatorze LC i zmieniać pojemność lub indukcyjność. Tylko że puki co to znalazłem same schematy i nic o tym jak elemęty dobrać.

P.S.
    Mój promotor jest z zawodu elektrykiem. Więc nie mogę liczyć na jego pomoc.

0 29
  • Computer Controls
  • #2 20 Lut 2005 21:04
    _jta_
    Specjalista elektronik

a od jakiej częstotliwości to ma działać? czy zakres przestrajania to ma być
    kilka/kilkanaście MHz, czy kilkadziesiąt, czy np. ma działać od akustycznych?
    układ przestrajany od 50 do 100MHz jest już trochę trudny do zaprojektowania,
    a żeby przestrajać od małych częstotliwości do 100MHz to albo trzeba dać wiele
    zakresów, albo uzyskiwać częstotliwość wyjściową z mieszania sygnałów;
    i na ile dobrą sinusoidę ma dawać (jakie dopuszcza się zniekształcenia)?

0
  • Computer Controls
  • #3 20 Lut 2005 21:12
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam1
    Myślę, że - jak - poprzednik, trzeba podzielić na zakresy. Najlepiej zrobić na układach cyfrowych i aproksymować do sinusoidy.
    Cześć!

0
  • Pomocny post
    #4 20 Lut 2005 21:31
    karlos79
    Poziom 33  

Można zastosować podział na zakresy, a w obrębie zakresu dodać płynną regulacje.
    Jeśli masz kase to dobrze by było dodać miernik częstotliwości z przełączanym wejściem.
    Można by było mierzyć częstotliwość i od razu łatwo dostrajać częstotliwość wyjściową twojego generatora.
    Masz tu notke aplikacyjną kostki XR2206, moze Ci się przyda
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Exar/xr2206v103.pdf
    Pozdrawiam

0
  • #6 20 Lut 2005 22:39
    PiRoman2
    Poziom 20  

Karlos70 xr2206 to nie te częstotlowości (do ok 1MHz)
    DDS też raczej nie w tym zakresie.

Jezli chodzi o "gotowca" to poszukaj szhematu nadajnika FM (zakres UKF radiowego to częstotliwości w granicach 100MHz)

0
  • #7 20 Lut 2005 22:55
    Drucik
    Poziom 11  

Narazie Pan elektryk nie dał mi jakichś ekstra wymogów.
    1.Myślę że jeśli zniekształcenia bądą kilku procętowe to będzie dobrze.

2.Co do częstotliwości to myśle o kilkuset Hz.

3.Jak by się udało w jednym zakresie to ekstra.
    Jeśli nie to proponował bym zakresy (nie trzymam sięich sztywno):
    min. - 10kHz
    10kHz - 1MHz
    1MHz - max.

4.Nie wiem czy łatwiej aproksymować czv generować sinus. Z tego co wyczytałem to dla tak dużych częstotliwości aproksymatory się nie nadają albo są to rozbudowane układy.

5.Ten XR2206 jest ciekawy ale z tego co wyczytałem to generuje ponad 1MHz (nie pisze ile ???). Myślę że go zastosuje w pierwszych 2 zakresach.
    Postaram się go jaknajszybciej kupić i przetestować jego możliwości.

6.Częstotliwościomierz narazie zostawiam na boku ale to ciekawy pomysł. Napewno do tego wróce.

0
  • #8 21 Lut 2005 00:14
    dex
    Poziom 27  

PiRoman2 napisał:
    Karlos70 xr2206 to nie te częstotlowości (do ok 1MHz)
    DDS też raczej nie w tym zakresie.

No nie powiedzialbym..
    PiRoman2 napisał:
    Jezli chodzi o "gotowca" to poszukaj szhematu nadajnika FM (zakres UKF radiowego to częstotliwości w granicach 100MHz)

Nadajnik co tu da ,przestroji sie o kilkanascie MHz.

2
  • Pomocny post
    #9 21 Lut 2005 12:22
    _jta_
    Specjalista elektronik

Zrobienie przestrajania 1:2 lub więcej to już duża sztuka - proponuję raczej zrobić
    dwa generatury LC, każdy na kilkaset MHz, i mieszać sygnały tak by uzyskać
    różnicę ich częstotliwości; mieszając dwie sinusoidy dostajesz sinusoidę.

Pewnie warto w tym zastosować pętlę FLL (Frequency Locked Loop), żeby
    stabilizować częstotliwość - do tego w którymś generatorze trzeba dać
    warikap, i znaleźć jakiś sposób na stabilne przetwarzanie częstotliwości
    wyjściowej na napięcie, którym będziesz sterować ten warikap.
    Bez tego to częstotliwość może mocno pływać, nawet o kiloherce.

0
  • #10 21 Lut 2005 19:33
    Drucik
    Poziom 11  

_jta_ napisał:
    Zrobienie przestrajania 1:2 lub więcej to już duża sztuka ...

co znaczy 1:2 ?? i dlaczego to takie trudne ??

Udało mi się znaleźć układ MC12148
    Z tego co wyczytałem to wystarczy podłązyć odpowiednią cewkę i kondensator(warikap).

Proszę o opinię o nim. I informacje gdzie takie cudo można kupić. Bo w B-B tego nie mają.

0
  • Pomocny post
    #11 21 Lut 2005 23:23
    tomeeh
    Poziom 23  

Drucik napisał:
    (...) Ten XR2206 jest ciekawy ale z tego co wyczytałem to generuje ponad 1MHz (nie pisze ile ???). Myślę że go zastosuje w pierwszych 2 zakresach.
    Postaram się go jaknajszybciej kupić i przetestować jego możliwości. (...)

Bawiłem się tym XR. Trochę się to kiepsko zachowuje - duże zniekształcenia, no chyba, że to rzeczywiście będzie do zaakceptowania. MAX038 generuje 'czystszą' sinusoidę.

0
  • Pomocny post
    #12 22 Lut 2005 01:44
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Znalazłem układ ICL 8038. Części i płytka były w kiedyś w AVT.
    Cześć!

0
  • #13 22 Lut 2005 08:56
    Drucik
    Poziom 11  

tomeeh napisał:
    Bawiłem się tym XR. Trochę się to kiepsko zachowuje - duże zniekształcenia ...

Thanks za odradzenie bo już miałem kupować.
    Dzięki tomeeh za MAX038. Można z niego wyciągnąć nawet 30MHz ale jest troche drogi - ok. 100zł (może ktoś ma tańsze źrudło).
    Punkty już lecą.

Co do ICL 8038 to wyciąga tylko kHz a gdzie tam do 100MHz :(

0
  • #14 22 Lut 2005 11:04
    maxym
    Poziom 14  

Witam

Wykorzystaj jakiś gotowy układ generatora "gdo" stosowanego w krótkofalarstwie i nie tylko do strojenia obwodów.
    W sieci jest tego mnóstwo i pokrywają pasmo od kiloherców do ponad 100mhz zaleznie od konstrukcji.

Pozdrawiam

0
  • #15 24 Lut 2005 11:46
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Jak nie masz narzuconych wymogów, to można by wykorzystać zwykłą głowicę telewizyjną, tam masz gotowy generator i powinien być stabilny, łącznie z przełączeniami, do tego dobrze stabilizowany zasilacz i powinno iść, regulacje miałbyś napięciem, jeżeli by sobie zażyczył jakieś tam napięcie, to dorabiałbyś tylko jakiś wzmacniacz.
    Pozdrawiam

0
  • #16 24 Lut 2005 17:51
    Drucik
    Poziom 11  

Prubuje zbudować tego GDO.

Na TV nie znam się. Gdzie tego szukać w TV.

0
  • Pomocny post
    #17 24 Lut 2005 18:17
    marcinj12
    Poziom 40  

Cytat:
    Można z niego wyciągnąć nawet 30MHz ale jest troche drogi - ok. 100zł (może ktoś ma tańsze źrudło).
    Punkty już lecą.
    (

MAX038 - http://www.allegro.pl/search.php?string=max038&description=1 , średnio po 20zł.
    Może dogadaj się z prowadzącym żeby ci zmienił temat pracy na generator do 30MHz, nie wiem jak u was ale u nas promotorzy idą studentom na rękę... :)

0
  • #18 24 Lut 2005 19:33
    dex
    Poziom 27  

a swoja droga jestem ciekaw po kiego elektrykowi! nie elektronikowi potrzebne az 100MHz!

0
  • Pomocny post
    #19 24 Lut 2005 21:48
    maxym
    Poziom 14  

Znalazłem 2 układy,gdzieś zapodziałem układ tdo na tranzystorach polowych bardzo dobrze i stabilnie pracuje.Wystarczy dobrac kilka cewek przełączanych isostatami aby pokryć interesujące cię pasmo,piszą 50mhz ale z praktyki wiem ze spokojnie pójdą na 100mhz....to tylko kwestia montażu i wykonania cewek.

P.s. i jeszcze jeden na scalaku,oczywiście do każdego z nich mozna dorobić wtórnik wyjściowy z dzielnikami napięcia.

0
    Załączniki:
  • #20 24 Lut 2005 22:34
    Drucik
    Poziom 11  

dex napisał:
    a swoja droga jestem ciekaw po kiego elektrykowi! nie elektronikowi potrzebne az 100MHz!

szkoła oszczędza na wszystkim nawet na nauczycielach :D
    Jak sam przyznaje nosił elektrykom torby (jego praca do puki się nie dostał do szkoły). Rok przed odejściem starych (czyt. dobrych) belfrów siedzał na lekcjach i się sam uczył. :D W następnym roku uczył nas cyfrówki (znaczy się my jego). Dyktuje wszystko słowo w słowo z książek. Na pracowni jak coś nie działa to wali po tym z chama. Nie wie jak ustawić oscyloskop jak nie ma przyciski "AUTO".
    Więcej nie pisze bo temat jest inny.

Już znalazłem i zbudowałem GDO (TDO) działa. Jutro ide do kumpla zobazyć to na oscyloskop.

Oczywiście lecą punkty do maxym i marcinj12.

maxym napisał:
    gdzieś zapodziałem układ tdo na tranzystorach polowych bardzo dobrze i stabilnie pracuje

fajnie by było jak byś znalazł, a może ktoś inny ma ???

a ten kit jest zrobiony na MC1648 (starsza wersja MC12148 patrz link wyżej) niestety nie udało mi się znależć go u żadnego z polskich sprzedawców.

0
  • #21 24 Lut 2005 22:44
    maxym
    Poziom 14  

Osobiście zrobiłbym to w oparciu o dwa generatory,powiedzmy max038 i reszta na tym tdo "wzbogaconym" o wtórnik z dzielnikami wyjściowymi.
    Jak pewnie zauważyłeś są to śmiesznie proste układy i nie wiem jak na to będzie się zapatrywała szkoła.
    Trochę trudniej dobrać cewki do danych podzakresów bo to żmudna praca i wymagany miernik częstotliwości.
    W tych układach to podstawa: krótkie połączenia generatora i solidna(sztywna) konstrukcja.W razie problemów służe radą.

Pozdrówki.

0
  • #22 26 Lut 2005 13:22
    _jta_
    Specjalista elektronik

A może - skoro już robi się to na wyspecjalizowanym układzie scalonym, i tylko
    zakres częstotliwości jest za mały - pomyśleć o jakimś powielaniu częstotliwości?

0
  • #23 01 Mar 2005 22:23
    Drucik
    Poziom 11  

Udało mi się zrobić działające GDO - niestety wyciąga tylko 20MHz. Będe prubował jeszcze jeden z tych od maxym'a.

Do _jta_
    O jakim powielaniu częstotliwości myślisz ?

Sorks że nie odpowiadam.Mam problemy z netem.

0
  • #24 02 Mar 2005 08:34
    maxym
    Poziom 14  

Czestotliwość zależy od konstrukcji cewki cewka na 50 - 100 mhz ma 1zw.
    drutu fi1mm.

jak wróci do mnie aparat to zrobie fotki moich cewek

Pozdrówki....

0
  • #25 02 Mar 2005 17:36
    Drucik
    Poziom 11  

Mam problem z diodami pojemnościowymi. W Bielsku ich nie mają akurat na stanie, a cena 25zł 8O (patrz: Nowy Elektronik i daj szukaj BB212).

Może ma ktoś tańsze źrudło dostępu tych diod ?

0
  • #26 02 Mar 2005 19:44
    maxym
    Poziom 14  

Jeżeli ci nie zależy na strojeniu napięciem to w miejsce tych diód wstaw kondensator powietrzny 0-253 pf.

0
  • #27 03 Mar 2005 15:07
    adam.o
    Poziom 15  

marcinj12 napisał:
    Cytat:
    Można z niego wyciągnąć nawet 30MHz ale jest troche drogi - ok. 100zł (może ktoś ma tańsze źrudło).
    Punkty już lecą.
    (

MAX038 - http://www.allegro.pl/search.php?string=max038&description=1 , średnio po 20zł.
    Może dogadaj się z prowadzącym żeby ci zmienił temat pracy na generator do 30MHz, nie wiem jak u was ale u nas promotorzy idą studentom na rękę... :)

A czy nie zastanawiało Was nigdy skąd ci sprzedawcy na allegro mają te układy po 20 a nie 120zł? Nie dajcie się oszukać i wejdźcie sobie na www.maxim-ic.com i zalogujcie się.

0
  • #30 04 Mar 2005 15:12
    adam.o
    Poziom 15  

tomeeh napisał:
    No nie chciałem tego wprost tu pisać, bo jeśli zbyt wielu wykorzysta to nieetycznie, to maxim może pójść w ślady TI.

W sumie to masz rację, ale zastanów się skąd niby na allegro biorą się te układy? Chyba bardziej etycznym wykorzystaniem tego jest budowa generatora niż sprzedaż na allegro. Swoją drogą trzeba cos zrobić z "pewnym człowiekiem", który zajmuje się handlem samplami na allegro. Tylko jak to udowodnić? Już wsysłałem parę maili do tych, którzy u niego kupili. Na razie bez odzewu.

0