Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA8 - MICROBOARD M8 - Podstawy podstaw - co mogę do tego podłączyć?

marcin.mat 17 Mar 2013 21:59 1818 8
  • #1 17 Mar 2013 21:59
    marcin.mat
    Poziom 9  

Witam!
    Mam do zrealizowania projekt z mechatroniki na studia (nie muszę tego programować a jedynie zaprojektować połączenia). Mam płytkę: ATMEGA8 - MICROBOARD M8 Referencyjny opis(nawet jeśli doskonale znacie te płytki, to proszę odnieście się do tych nazw, żebym nie miał wątpliwości co jest co).
    Kompletnie nie rozumiem tych oznaczeń. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, które to są wejścia a które wyjścia? Oraz które są analogowe a które cyfrowe?
    Muszę do tego podłączyć 6 sygnałów cyfrowych i 2 analogowe (z czujników)
    Oraz 2 sterowniki 3 silników - o takie.
    Z góry dziękuję za pomoc i możliwie najbardziej łopatologiczną odpowiedź.

0 8
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 17 Mar 2013 22:18
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Na płytce jest niemal goły mikrokontroler ATmega8, a w dokumentacji - link do jego opisu u producenta. Poczytaj ten dokument, a wszystko będzie jasne.

0
  • #3 17 Mar 2013 22:38
    marcin.mat
    Poziom 9  

Nadal jakoś tego nie czuję. Okej - płytka ma 8 i 7 bitowe nóżki które mogą być zarówno wejściami jak i wyjściami - ale na tej płytce są jeszcze jakieś rzeczy zamontowane - więc nadal nie jestem pewien gdzie co powinno się podłączyć.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #4 17 Mar 2013 23:24
    excray
    Poziom 39  

Musisz podpiąć masę - GND, zasilanie - 7-12V - VCC.
    Sterownik silnika potrzebuje 4 portów a więc 2 sterowniki to 8 portów + 6 cyfrowych to razem 14 - podpinasz to pod dowolne piny z opisem PORTxxx. 2 wejścia analogowe podpinasz pod piny ADC6 i ADC7. Pamiętaj aby sterownikom silnika też podpiąć masę a zasilanie (Vcc) połączyć z +5V z mikrokontrolera a Vin z Vcc mikrokontrolera. Pozostałe piny pozostaw nie podpięte do niczego. Voila!

0
  • #5 18 Mar 2013 09:29
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

marcin.mat napisał:
    Nadal jakoś tego nie czuję. Okej - płytka ma 8 i 7 bitowe nóżki które mogą być zarówno wejściami jak i wyjściami - ale na tej płytce są jeszcze jakieś rzeczy zamontowane - więc nadal nie jestem pewien gdzie co powinno się podłączyć.

IMHO musisz zacząć od początku czyli zdobycia podstaw wiedzy o mikrokontrolerach i elektronice. Wybrany przez ciebie kierunek sugeruje, że te podstawy powinny być gruntowne :) Na początek:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/

0
  • #6 18 Mar 2013 14:38
    marcin.mat
    Poziom 9  

Ja studiuję mechanikę i budowęmaszyn ale niestety mamy zajęcia z mechatroniki także na szczęście nie muszę się z tym tak dokładnie mierzyć - byleby zaliczyć projekt - przejrzę bloga, bo widzę że pisany dla świeżaków, może coś z tego zrozumiem, dziękuję za link.
    excray - czyli Vin z żyroskopu też powinienem podłączyć do Vcc mikrokontrolera.

0
  • #7 18 Mar 2013 14:40
    excray
    Poziom 39  

Vin z żyroskopu? A gdzie jest opis do tego żyroskopu bo nie widzę?

0