Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega16 i kontrolowaie diód stanem niski i wysokim

AndyAdik 18 Mar 2013 10:32 4599 32
  • #1 18 Mar 2013 10:32
    AndyAdik
    Poziom 10  

Witam. Mam na zaliczenie przedmiotu zrobić płytkę z mikrokontrolerem i wybrałem atmege16. Zadanie polega na tym aby na jednym porcie (np.A) do każdej nóżki były podłączone dwie diody (czyli razem 19) i jedna ma sygnalizować stan niski a druga stan wysoki. Prosiłbym o pomoc w wykonaniu w postaci schematu i byłbym wdzięczny także za program ;)

0 29
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 18 Mar 2013 10:53
    PUPILANDER
    Poziom 15  

Czekasz na gotowca? najpierw spróbuj coś wykonać sam, później napisz z czym masz problem.
    Każdy kurs/książka/poradnik do AVR zaczyna się od zapalania diod - to podstawy.
    PS: czy port A w Atmedze16 ma 9.5 nóżek skoro do każdej należy podłączyć 2 diody i będzie ich 19?

0
  • #3 18 Mar 2013 11:03
    AndyAdik
    Poziom 10  

mam już wszystko wykonane samemu czyli schemat podłączenia zasilania w tym wejscia na programator i piny, równie zrobiłem zworki przełanczające aby można było podłączyć zasilanie zarówno 12V jak i 5V. Ale z diodami mam problem bo chciałem jedną podłączyć anodą do pinu a drugą katoda i by działało na stan niski i wysoki jednak w ćwiczeniu diody nie moga byc podłączone np bezpośrednio do pinu aby nie pobierały dużego prądu. I tu nie wiem jak to rozwiązać i proszę o pomoc

Dodano po 49 [sekundy]:

ma 8 pinów więc bedzie 16 diód (po dwie do każdej)

0
  • #4 18 Mar 2013 11:21
    PUPILANDER
    Poziom 15  

Pokaż schemat tego co masz.
    Przełączanie napięcia 12V na procesor jest co najmniej nietrafionym pomysłem chyba że procesor też ma świecić.
    Koncepcja podłączenia diod jest dobra ale musisz użyć rezystora ograniczającego, wartość rezystora możesz obliczyć kalkulatorem

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 18 Mar 2013 11:35
    AndyAdik
    Poziom 10  

mam oczywiście cały układ przygotowany z regulatorem napiecia i kondesatorami filtrującymi. wszystko działa bo podłączałem. teraz tylko zostały mi te diody. zaraz dołączę schemat.

Dodano po 10 [minuty]:

0
  • #6 18 Mar 2013 11:41
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

1. Na schemacie jakoś nie widać najważniejszego kondensatora filtrującego - na zasilaniu procesora.

2. Wygodniej jest podłączyć wspólne elektrody diod do wspólnego bieguna, a koniec od strony procesora - do rezystora - to ze względu na projekt płytki.

3. To, co próbujesz zrobić, nie jest aż tak łatwe, jak myślisz. Zadziała, jeśli użyjesz diod zielonych, niebieskich lub białych. Z czerwonymi, pomarańczowymi i żółtymi - już nie całkiem.

0
  • #7 18 Mar 2013 11:46
    AndyAdik
    Poziom 10  

Oczywiście 8 diód będzie miało wspólny "-" a do plusa każda po rezystorze i sygnał z atmegi. Drugie 8 wspólny "+" i nie wiem czy do każdej rezystor czy wystarczy jeden wspólny? I jak to jest z tymi czerwonymi diodami? Dlatego szukam czego uniwersalnego w podłączeniu diód aby każdy kolor świecił. Diody mają być czerwone i zielone.

A kondensatory na zasilaniu są. Linia Vcc z zasilacza to ta sama linia Vcc do atmegi. (to kółeczko) więc są tam dwa kondensatory. Program eagle.

0
  • #8 18 Mar 2013 11:53
    PUPILANDER
    Poziom 15  

Jeśli dobierzesz dobre rezystory to każdy kolor będzie świecił. Schemat ok, podłącz diody do portu i powinno działać.

0
  • #10 18 Mar 2013 17:07
    BlueDraco

Jeśli użyjesz czerwonych i żółtawozielonych, to będą świeciły wszystkie i bez pomocy mikrokontrolera.

Napisałem, że łatwiej projektuje się płytkę, gdy rezystory są od strony mikrokontrolera, a nie od strony zasilania.

Jeśli chcesz użyć diod czerwonych, potrzebujesz po rezystorze dla każdej diody - tu raczej nic nie zaoszczędzisz.

0
  • #11 30 Mar 2013 11:12
    AndyAdik
    Poziom 10  

Mam 30 rezystorów SMD za 2 zł więc koszty mało ważne byle by działało. Jeszcze jedno pytanie jaka gramatura papieru kredowego najlepsza do metody żelaskowej? 130g/mm czy inna? I czy najlepiej matowy czy połysk?

0
  • #12 30 Mar 2013 15:38
    alkinoy
    Poziom 2  

Tylko polysk. Z matowym część toneru będzie zostawać na papierze.

0
  • #13 30 Mar 2013 17:38
    AndyAdik
    Poziom 10  

A gramatura 130g/mm jest ok? czy polecacie inną?

0
  • #14 31 Mar 2013 12:12
    alkinoy
    Poziom 2  

tak, to jest średnia gramatura. Ale trzeba probówać, dlatego że różni papierzy mają różni właściwości. Ja probowałem LOMOND - małem garni ustalenia.
    Mniejsza gramatura - szybcie szybsze się ogrzewaje, ale potrzebuje bardzo gładkie powierzchnie żelazki i platy. Grubszy papier pracuje jako dempfer, ale potrzebuje więcej czasu i ciśnienia na żelazkę. Również przez grubszy papier zatrudno połączyć top ta bottom.

Innymi słowami - probuj! :)

0
  • #15 16 Kwi 2013 12:58
    AndyAdik
    Poziom 10  

mała zmiana i znów potrzebna pomoc. Okazało się że nie można podłączyć diód bezpośrednio do nóżek mikrokontrolera ponieważ po podłączenie dodatkowych elementów do pinów nóżka była by zbyt mocno obciążona. Trzeba do każdej diody zastosować jakiś mały wzmacniacz sygnału. Proszę o pomoc.

0
  • #16 16 Kwi 2013 13:14
    BlueDraco

Herezje głosisz jakieś. Z jednego wyprowadzenia spokojnie wyciągniesz 20 mA, z całego portu 100 mA. W praktyce jeśli to ma nie być latarka, do sterowania LED wystarczy 2..10 mA, czyli spokojnie mieścisz się w limitach.

0
  • #17 16 Kwi 2013 15:39
    AndyAdik
    Poziom 10  

właśnie chodzi o to żeby te diody były tylko jako kontrolki a mikrokotroler jeszcze dodatkowo potrafił sterować innymi urządzeniami podłączonymi do niego. Tak sobie życzy nasz profesor xd i twierdzi że trzeba wzmocnić sygnał bo diody za dużo zabiorą.

0
  • #18 16 Kwi 2013 15:44
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

AndyAdik napisał:
    Tak sobie życzy nasz profesor xd i twierdzi że trzeba wzmocnić sygnał bo diody za dużo zabiorą.

To można kupić takie, które przy 2mA świecą tak jak standardowe przy 20mA.
    A co do obciążeń pinów portów i mikrokontrolera: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/datasheet-mikrokontroler-prady-pinow.html

0
  • #19 16 Kwi 2013 15:51
    AndyAdik
    Poziom 10  

A gdyby jednał był uparty i chciał to wzmocnienie to jaki mały układ dołączony do pinu wzmacniał by sygnał?

0
  • #20 16 Kwi 2013 17:57
    emarcus
    Poziom 35  

AndyAdik napisał:
    A gdyby jednał był uparty i chciał to wzmocnienie to jaki mały układ dołączony do pinu wzmacniał by sygnał?

Dla pojedynczego pinu i zapalenia diody o większej mocy wystarczy dowolny, małej mocy tranzystor.
    Może to byc PNP lub NPN - różnica będzie w jego umiejscowienia względem obciążenia (dioda); dla jednej alternatywy będzie on po stronie wysokiej, dla drugiego typu będzie on po stronie niskiej nie zapominając o towarzyszącej odpowiedniej rezystancji dla obwodu diody i uwzględnieniu spadku napięcia na złączu tranzstora.
    Możesz także zastsowac dowolny MOSFET bez żadnego drivera (niska czestotliwośc przełączania).
    Dla grupy wyjśc i diod bardziej sensowne będzie zastosowac zespolony array tranzystorów w jednym układzie, któryś z serii ULN2xxx lub UDN2xxx; np. ULN2003 (Siedem Darlington Array) albo ULN2803 (Osiem równiległych torów przełączających). Te zespolone układy mają szczególna zaletę w prównaniu do pojedynczych tranzystorów; -podłączasz je bezpośrednio do wyjścia uC mając na uwadze podczas programowania że, pracują one jako inverter.
    Tego typu rozwiązania stosuje się nie tylko z powodu zwiększenia obciążenia ale takze (a właściwie głównie) dla przypadków roznicy napięc układu sterującego (zwykle 5V) a obwodów wykonawczych np: 12V; 24V , lub nawet obciążeń o charakterze indukcyjnym (małe silniki, przekaźniki, itp).

e marcus

0
  • #21 16 Kwi 2013 18:10
    BlueDraco

Przy dwóch diodach na nogę tranzystor ani darlington nie zadziała. Potrzebne jest wyjście push-pull, czyli np. układ '541.

0
  • #22 17 Kwi 2013 21:56
    emarcus
    Poziom 35  

BlueDraco napisał:
    Przy dwóch diodach na nogę tranzystor ani darlington nie zadziała. Potrzebne jest wyjście push-pull, czyli np. układ '541.

Czy ty chcesz coś wnieśc do tematu czy tylko trollujesz?!!!

Nie ma potrzeby budowac twojego "układu '541" - są gotowe
    Darlington (500 mA) na wyjściu to zbyt dużo jak na diode sygnalizacyjną.
    w tym konkretnym projekcie z powodzeniem wystarczy zwyczajny inverter buffer 4049, który mu da 200mW na wyjściu.
    Jeden układ wystarczy na 6 wyjśc processora, czyli 12 diod; podłączonych do każdego wyjścia parami o odwróconej polaryzacji. Jeżeli potrzebuje wiecej, więc będzie musiał zainstalowac dodatkowy układ wg potrzeb./

e marcus

0
  • #23 17 Kwi 2013 22:25
    BlueDraco

Nie ma potrzeby budować mojego '541 - wystarczy go kupić za marne grosze. W przeciwieństwie do 4049 ma ładnie ułożone wyprowadzenia - "na wylot". Kto tu trolluje i co niewłaściwego widzisz w mojej sugestii użycia 74*541 albo w stwierdzeniu, że nie wysterujesz dwóch diod naprzemiennie jednym tranzystorem?

0
  • #24 19 Kwi 2013 12:16
    AndyAdik
    Poziom 10  

Jeżli chodzi o układy ULN to jak je podłączyć? i jak wgl działają takie układy ULN lub 541?

0
  • #26 20 Kwi 2013 09:54
    AndyAdik
    Poziom 10  

No dobra ale i tak nie wiem jak podłączyć dwie przez ten układ do jednej nóżki uC. Wszędzie są schematy że do jednego wyjścia jedno wejście a ja tu mam dwie diody na wyjściu z jednego pinu. Więc jak zastosować taki układ? pomógłby mi schemat na przykładzie jednego pinu;)

i czym się różnią układy ULN od UDN ?

0
  • #27 20 Kwi 2013 11:44
    BlueDraco

Przez ULN nie podłączysz dwóch do jednej nóżki. do 541 dołączasz te diody dokładnie taka samo, jak gdybyś dołączał je do uC. Wydajność prądowa 540 jest mniejsza niż wydajność uC, i z górą wystarcza dla diod. Ta zabawa z niby-wzmacniaczem nie ma sensu.

Być może artysta miał na myśli to, żeby połączyć diody przeciwsobnie, do wyjścia uC dołączyć inwerter (np. 540), a diody zapiąć pomiędzy wyjściem uC i wyjściem inwertera. - to by nawet miało sens - możesz wtedy użyć diod dwukolorowych przeciwsobnych w jednej obudowie z dwiema nóżkami.

0
  • #29 20 Kwi 2013 17:36
    BlueDraco

Napisałem powyżej dość dokładnie, jak możesz użyć 540 do sterowania diodami przeciwsobnymi (antyrównoległymi).
    541 używasz tak samo, jak gdybyś podłączał diody bezpośrednio do uC.

Narysuj w końcu jakiś schemat, żeby było wiadomo, co masz na myśli.

0
  • #30 27 Maj 2013 09:31
    AndyAdik
    Poziom 10  

schemat jest na początku. Ale zauważyłem że jest zły ponieważ diody będą się zapalały od razu po podłączeniu układu do zasilania a tak nie ma być. uC ma sterować zapalaniem się diód, stan niski świeci jedna dioda a stan wysoki świeci druga dioda. Proszę o pomoc w poprawie schematu diód. Co zmienić?

Dodano po 44 [sekundy]:

0