Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitry 25 jak nowe!!

IronReiker 20 Lut 2005 17:42 5842 10
  • Witam!! W tym poście chcę opisać przebieg i wykonanie renowacji starych kolumn unitra o mocy rms 25 wat(były one często sprzedawane w zestawie z Radmorem 5102). Były to pierwsze kolumiench w mojej historii, zakupiłem je od kumpla za 20 zł. Niestety były w opłakanym stanie(uszkodzone membramy, mocno poobijane, kiepsko wyregenerowany głośnik /1/, brak wysokotonowych). W takim stanie grały u mnie przez ok 10 m-y. Postanowiłem je przywrócić do takiego stanu by cieszyły oko i ucho.

Na pierwszy ogień poszły średnio-niskotonowe. Wymieniłem w nich wszystko co sie dało. Po wybebeszeniu głośnika ustawiłem cewke przy pomocy pasków papieru tak by mocno siedziała i nie przemiaszczała się wedle jej woli, w pionie ustawiłem ją tak jak w oryginale. w drugiej kolejności wstawiłem dolny resor i obficie zalałem go budapremem, następnie membrama(zastosowałem 165 mm, ponieważ nie mogłem dostać w sklepie innych, na szczęście pasują idelnie) i spore ilości kleju. Wszystko starałem się wykonaś tak by nie naprężać materiału. po 24 h wyjąłem papier i wstawiłem kopułke. Miejśca łączeń przewodów zalałem obficie gluoćpunem :) .

Jak narazie to wszystko na temet głośników, czas zamienić sie w stolarza.

Zacząłem od wyszlifowaniafrontu by stał sie płaski, wszelkie szpary zaszpachlowałem szpachlą lakierniczą, do wyrównania użyłem tarke do wygładzania gipsówki. Po uzyskaniu odpowiedzniego efektu przemyłem wszystko spyrolem i okleiłem okleiną (niestety zle to pomierzyłem i wyszło jak wyszło).

Zwtotnice chciałem zastorować jak w oryginale , ale zrezygnowałem z tego pomusłu z 2 powodów:
    1) przy oryginalnej zwrotnicy trochę brakuje średnich,
    2) koleś w sklepie pomylił się i dał mi 2 cewki 4 ohm i 2 8 ohm,

Głośniczki podłączyłem szeregowo(4 i 8 ohm), a wysoki przez filtr z oryginału. (wysokie to jakiś noname za 6 zł ale ma niesamowitą sprawność i gra całkem dobrze, miałem kilka droższych głośników i grają prawie na tym samym pozionie)

Całość wygłuszyłem 2 cm gąbką w tyle zamontowałem gniazdo do doprowadzania sygnału.

Maskownice wykonałem z drewnianej raamki i jakiegoś tam płutna( niestety nie ma ich na fotkach)

oto koszta operacji:
    4 x 10 zł - regeneracja głośników,
    2 x 2 zł - gniazda,
    2 x 6 zł - piezzo,
    6 zł - pasta ( miałem w domu),
    12 zł - okleina,

POZDRAWIAM

Fajne!
  • #2 20 Lut 2005 18:34
    _eddie_
    Poziom 32  

Fajnie i tanio... ale:
    po 1sze - te piezaki.Wsadz tam jakies gdw - tanio mozna dostac np na gieldach regenerowane;
    po2 gie - polecam poszukac i dopasowac jakies pierscienie ozdobne na glosniki... chociaz w sumie masz maskownice ( szkoda , ze niema ich na fotkach ).

Ogolem bardzo fajnie odnowione i pewnie znowu gra jak dawniej :).

Pozdrawiam

• #3 20 Lut 2005 18:46
    IronReiker
    Poziom 23  

Witam!! co do pierscienic nie moge kupić takich jak chciałem, albo nie pasowały. a co do tych piezzo mam sentymenta bo nabyłem je w bardzo dziwnej sytuacji. Jak grają nie za głśno z racji 12 ohm ale bas jest niesamowity jak na tą średnice!!
    pozdro

• #4 20 Lut 2005 19:22
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

wstaw tego sentymenta to jakis innych kolumn a tu wstaw gdwk7/XX albo tak jak w orginale 9/80. Glosniki tonsila sa o tyle niewdzieczne ze brzudko wygladaja montowane od przodu bez maskownic. Mozna bylo zrobic jakies male zfazowanie plyty i zamontowac je od wewnatrz.

• #5 20 Lut 2005 19:43
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Wygladają całkiem nieźle, tylko jak grają?

• #6 20 Lut 2005 20:47
    mr_pablo
    Poziom 10  

a gdzie mozna kupić takie ładne złotawe membrany? i ciezko jest to samemu zrobić? Mam takie kolumny ale prawie sie poddałem juz... myśle ze warto ale nie wiem czy sobie poradze. Na wolumenie za regeneracje wezmą 25 zł od jednego srednio-nisko. czy warto samemu czy im dać? Twoje kolumienki sie prezentują świetnie! Gratuluje!

• #7 20 Lut 2005 21:23
    Trabi
    Poziom 36  

Fajne, nie powiem :) Ale mam pytanie odnośnie drugiego zdjęcia:

Czemu w głośnikach wysokotonowych w górnym lewym i dolnym prawym rogu nie ma wkrętów? Zabrakło? ;-)

Ale ogólnie OK.

• #8 20 Lut 2005 22:20
    zajaranyy
    Poziom 11  

kurde ja jakieś 2 dni temu wrzuciłem na forum swoje takie same tylko mnie wiecej wyniosło bo now głośniki kupiłem -->kiedyś a jak grają

• #9 20 Lut 2005 22:34
    plik4
    Poziom 26  

IronReiker napisał:

oto koszta operacji:
    4 x 10 zł - regeneracja głośników,

PIszesz ze dales 10 zl za jeden glosnik to chyba troche tanio pod warunkiem ze kupiles za 10 zl cewke resor membrane z zawieszeniem oraz kopulke (jak kto woli caly uklad drgajacy) powiedz gdzei tak tanio kupiles ?? Aha z czego sa zrobione te membrany ?? Na papier albo plastik mi to nei wyglada na zdjeciu moze wloko szklane?? A co do samej roboty czykonczenia to weglog mnie luksus mam takie kolumienki urzywam ich do telewizora ale zregenerowane po chamsku wiec biore przykład z ciebie i regeneruje je podobnie.

• #10 21 Lut 2005 11:28
    IronReiker
    Poziom 23  

Witam!! Cieszę że sie podoba. bystre oko zauważyło brak wkrętów, kupiłem ładne śróbeczki co znacznie poprawiło wygląd. membramy sa wykonane z kewlaru nielakierowanego. wyszło tanio bo akurat trafiłem na promocje i dostałem je za 0/5 ceny. caly uklad drgajacy wykosztował mnie 10 zł z groszami . kupiłem to w Bielsku-Białej w Nowym Elektroniku. regeneracja głośników to nie jest trudna sprawa, podstawa to dobrze zaklinować cewke. Jeśli nie masz uszkodzonej cewki wytnij tylko membrame w miare blisko i nałóż nową, to znacznie redukuje koszty.

Dodano po 5 [minuty]:

za parę dni zamieszczę do tego suba aktywnego o dość dobrych parametrach akustycznych na bardzo tandetnym głośniku(wszystko było składane metodą prób i błędów aż doszlem do odpowiedniej konstrukcji, urypałem się nad tym jak głupek)

oraz wzmak do napedzania wszystkiego. Ale to za parę dni.
    pozdro

---------
    mam do Was pytanko?? jak najlepiej rozwiązać problem głośników o różnej oporze?? w domu używawzmaków 8 ohm? bede wdzięczny za podsunięcie mi jaiegoś projektó zwrotnicy.
    pozdro
    ____
    Scalilem.
    tom

• #11 22 Lut 2005 09:25
    poeta5
    Poziom 23  

Wszystko OK tylko miałem kiedyś takie wysokotony, też tanio kupilem. Są one poprostu koszmarne to nie gra lecz skrzeczy!!
    wymień to koniecznie, szkoda takiej kolumny na takie badziewie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME