Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysiadające bezpieczniki w domu.

18 Mar 2013 14:07 4056 11
  • Poziom 2  
    witam,

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Moj problem jest jak w temacie siadają mi korki w mieszkaniu. Zaczne od początku. W grudniu zrobiłem remont w kuchni i zakupiłem zmywarkę bosch (model BOSH SPV 53M10EU /SD4P18).
    Podczas remontu wymieniłem gniazdka i pod jedno z nich podłączyłem przewód który puściłem pod płytami regipsowymi. Na końcu przewodu zrobiłem dodatkowe gniazdka na podłączenie zmywarki i okapu. Problem zaczął sie 3 tygodnie po remoncie.
    Przy włączonej pralce i zmywarce wywaliło korki. Zauważyłem rónież że zmywarka ma przebicie. Naprawiłem to mostkując bolec uziemienia z "-" w gniazdku.Zmywarka już nie kopie ale teraz regularnie wysiadają bezpieczniki w domu.
    Przy włączonym tv, oświetleniu, PC i zmywarki dzieje sie tak kilka razy. Myslałem że jest to wina zmywarki ale problem pojawił się również kiedy działa sama pralka, tv, PC i odkurzacz.
    Wcześniej nigdy tak się nie działo- tzn pralka sobie chodziła i można było spokojnie poodkurzać mieszkanie przy muzyce z TV.
    Przejrzałem kila razy forum i zapytałem wuja Google (nie lubie pisać postów- zawsze znajduje rozwiązania na necie) i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu.
    Co może być problemem?
    Mieszkam w bloku 5cio piętrowym oddanym do użytku 1980/1981 z instalacją miedzianą (po 2, 1mm przewody-czarny i niebieski na gniazdko). W domu są 4 bezpieczniki-> 1 topikowy 25A i 3 automatyczne po 10A każdy.
    Przewód który podłączyłem do gniazdka ma oznaczenie TFK2 03VV H2-F 2x1 300/300v.
    PS. Dodatkowo zauważyłem, że przy włączonej zmywarce bezpieczniki aż buczą, a licznik śmiga jak Kubica.
    Moje pytanie brzmi co może być problemem i dlaczego pojawił się po 3 tygodniach od remontu? Jakiś błąd z opóźnionym "zapłonem"

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 39  
    Zsumuj sobie prąd pobierany przez jednocześnie włączone urządzenia i porównaj z wartościami bezpieczników.
  • Poziom 14  
    Zaproś kumatego elektryka , on będzie wiedział co robić . :D
  • Poziom 36  
    Czy aby na pewno przewód jest 2x1 mm2?
  • Poziom 2  
    Dzięki za szybkie podpowiedzi:

@ Hucul

Muszę przerobić jakiś przedłużacz żeby to dokładnie pomierzyć, co trochę zamie.

@ elektryk83

Jakoś zawsze staram się sam wszystko w domu robić. Powiększa to moją wiedzę i satysfakcję.

@ andrefff

Ten kupiony w castoramie tzn co sam dorobiłem to tak jest na nim napisane. Te w ścianie to na pewno są 2 przewody czarny i niebieski i na "moje oko" mają ok 1mm2 grubości. Wyłącze korki i zmierze je zaraz suwmiarką.
  • Poziom 21  
    Kolego Bralu dokładasz gniazdo nie zwarzajac na przekrój przewodów oraz ilość obciażenia, rodzaju bezpiecznika itd., itd.
    Robisz coś na czym sie widać się nie znasz a teraz oczekujesz, że ktoś ci powie na forum co jest nie tak albo wujek google znajdzie gotową odpowiedz na twój temat. Jak podczas remontu zatrudnił byś kumatego elektryka nie było by problemu pewnie i nic by nie "kopało".

Teraz też jedynym mądrym rozwiazaniem chyba będzie wizyta elektryka na miejscu.

Po opisie z postu można by (z dużym błędem oczywiscie) sądzić,żę masz za duże obciążenie na jednym obwodzie (bądz zabezpieczeniu).

Model BOSH SPV 53M10EU /SD4P18 ma moc przyłączeniową 2400W a ty dorobiłeś gniazdo nie wiadomo z jakiego obwodu na nie wiadomo jakim przekroju (prawdopodobnie 1mm2).
  • Poziom 9  
    który bezpiecznik wybija? 25A czy 10A
    Z tego co napisałeś to jeżeli nie wybija bezpiecznik główny to masz źle rozłożony układ bezpieczników na mieszkanie.
    ponieważ oświetlenie powinno być na osobnym bezpieczniku i tu 10 A wystarczy
    ale inne urządzenia pobierają większy amperaż dlatego potrzebują bezpiecznik 16A
    podłączając kolejne urządzenie do instalacji może powodować przeciążenie.

Dodano po 3 [minuty]:

Ale dla pewności sprawdź przewody które łączyłeś w puszce i kontaktach czy któryś nie jest poluzowany bo to też powoduje przeciążenia.
  • Poziom 36  
    Jeżeli położyłeś przewód 3x1 mm2 do gniazd, to sam się prosisz o kłopoty. Jedyna rada dla Ciebie, to zaproś elektryka. A suwmiarką nic nie mierz, bo i tak najwyżej zmierzysz średnicę, a przekrój musiałbyś sobie obliczyć.
  • Poziom 39  
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Ciekawe podejście do sytuacji. Rozumiemy, że uruchamiają się bezpieczniki 10 A? Z grubsza pralka 2,3 kWA, Zmywarka to samo, odkurzacz 1,8 kVA. I do tego ów nieszczęsny upływ w zmywarce. Znajdź chociaż prawdziwą przyczynę "kopania" w tej maszynie.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Kolego do odbiorników takich jak zmywarki, pralki, czajniki el., suszarki itp robi się instalacje z przewodów 2,5 mm2, które zabezpiecza się bezpiecznikami nadprądowymi 16A. Jeśli w takiej sytuacji bezpiecznik będzie "wybijał" należy zrobić dodatkowy obwód i rozdzielić moc +/- po połowie na obwód.

Co do zmywarki: widzę, że masz system TN-C więc zastosowałeś zerowanie, co w takim przypadku jest dobrym rozwiązaniem, ale możliwe że przez obudowę płynie znaczący prąd i dlatego licznik szaleje. Zmywarkę daj do sprawdzenia elektrykowi lub weź omomierz w rękę i szukaj przebicia, oczywiście najpierw odłącz ją od sieci.
  • Moderator sekcji Technicznej
    Bralu napisał:
    Dzięki za szybkie podpowiedzi:

@ Hucul

Muszę przerobić jakiś przedłużacz żeby to dokładnie pomierzyć, co trochę zamie.

@ elektryk83

Jakoś zawsze staram się sam wszystko w domu robić. Powiększa to moją wiedzę i satysfakcję.

@ andrefff

Ten kupiony w castoramie tzn co sam dorobiłem to tak jest na nim napisane. Te w ścianie to na pewno są 2 przewody czarny i niebieski i na "moje oko" mają ok 1mm2 grubości. Wyłącze korki i zmierze je zaraz suwmiarką.

Poziom wiedzy Kolegi jest żenujący i ośmiesza forum.
    Przypominam, że następne posty z taką pisownią wylądują w koszu.