Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kupiłem stary dom na Kolonii wsi- co dalej

18 Mar 2013 18:24 5394 18
Ochrona Domu
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Ochrona Domu
 • #2
  Piasek80
  Level 31  
  Z gniazda siłowego wyciągnij 230V - będzie najpewniejsze zasilanie. Można bez problemu kupić odpowiednią redukcję żeby to było bezpieczne dla użytkownika. Od tej starej instalacji trzymałbym się z daleka bo drewniana chata zapewne bardzo widowiskowo płonie.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • Ochrona Domu
 • #4
  Piasek80
  Level 31  
  Gorsza od starej instalacji elektycznej jest tylko stara podrutowana i posztukowana instalacja. Tutaj nie ma półśrodków... Albo nowa, porządnie założona, z nowych wysokiej jakości materiałów - albo wcale. Jeżeli nie jesteś elektrykiem, nie masz za bardzo pojęcia o prądzie - nie kombinuj niczego ze starą. Wyciągnij 230V z gniazda siłowego dobrym, mocnym kablem a z niego rozdziel zasilanie (z rozsądkiem) na wszystko co niezbędne do dalszych prac uważając aby nie przeciążać go nadmiernie. Na początek starczy. Wiertarka czy inne elektronarzędzia pójdą bezpiecznie.
  Sugeruję całkowite odłączenie starej instalacji (odepnij kable od jakiejś skrzynki czy rozdzielni) żeby Ci przypadkiem ekipy remontowe chaty z dymem nie puściły. Widziałem podobny przypadek 3 lata temu: wpięli młot wyburzeniowy 2,8KW do starej instalacji poddasza skutkiem czego 1/3 poddasza spłonęła nim zdążyli ugasić.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Piasek80
  Level 31  
  Stawiasz klasyczną skrzynkę i rozdzielnię - jak na czas każdej budowy.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #8
  TWK
  Electrician specialist
  Fajkarz wrote:
  tylko że ta taryfa jest 2 razy droższa
  A co stoi na przeszkodzie aby mieć "normalną" umowę? Przecież dom już stoi, nie trzeba czekać na pozwolenie na użytkowanie. Można zrobić przyłącze docelowe, postawić złącze i po podłączeniu, zamiast rozdzielnicy wewnątrz domu, postawić RB-tkę (rozdzielnicę budowlaną) i z niej zasilać niezbędne podczas remontu urządzenia. Podłączanie zasilania do instalacji w złym stanie technicznym zdecydowanie odradzam. Trzeba na samym początku tylko zaplanować wprowadzenie WLZ tak, aby było odpowiednie ze względu na lokalizację docelowej rozdzielnicy.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  TWK
  Electrician specialist
  Fajkarz wrote:
  "wynegocjował"
  Fajkarz wrote:
  "negocjacje"
  Nie bardzo rozumiem to pojęcie - mam nadzieję, że czynność "negocjowania" jest zgodna z prawem.

  Fajkarz wrote:
  Żeby do sąsiada nie było kilometra to bym może pociągnął prąd na kilka dni...
  A jak był doprowadzony prąd do domu dla poprzedniego właściciela? Gdzie jest najbliższy słup? Czy przyłącze istnieje? Można prosić o jakieś zdjęcia? Jaki jest układ sieci? Być może poza zasileniem będzie konieczność wykonania uziomu. Jak pisałem wcześniej najlepiej zastanowić się, jak zasilanie będzie rozwiązane docelowo i robić tak, aby uniknąć robót traconych.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Fajkarz wrote:

  "negocjacje" są zgodne z prawem, pod warunkiem, że panowie przyjdą po godzinach i podpiszą umowę zlecenie. Ale daje to tą przewagę, że są to ludzie znający wszystkie "okoliczne zwyczaje" bo wszyscy wiemy, że przepisy to jedno, a ich interpretacja zależna jest od urzędu. Dziwne pytanie.


  My wszyscy nie wiemy. Jeszcze jeden wtręt o zleceniach "po godzinach" i wątek zostanie zamknięty.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  ergonus
  Level 15  
  Raczej ciężko będzie tak na odległość określić, ile to będzie kosztować. Wszystko zależy od Ciebie.
  Instalacje możesz położyć bezpośrednio na ścianach, albo ukrytą w sufitach czy elementach wykończeniowych (opaski, listwy przypodłogowe). Możesz wykorzystać przewody białe albo brązowe. W zasadzie wypadałoby wiedzieć jakiego efektu końcowego oczekujesz, jak i w jakiej technologii wykończysz wnętrza. Potrzebna wizyta elektryka albo rozbudowany opis (może jakieś zdjęcia) jak to wszystko ma wyglądać. W drewnianych domach istnieje sporo możliwości rozprowadzenia wszelkich instalacji, i dlatego określenie ile to będzie kosztować nie jest takie proste.
  Czy te zabudowania wpisane są do rejestru zabytków?
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  .Jack
  Electrician specialist
  Fajkarz wrote:
  Pan z lokalnego zakładu energetycznego powiedział że można spróbować się wpiąć w starą instalację, ale z tego co wiem mój ojciec na Warmii miał z tym problemy- musiał wszystko zrobić nowe.

  I w tym przypadku zapewne, bez całkowitej wymiany instalacji elektrycznej i przyłącza się nie obejdzie. A zwłaszcza że to aluminium i w układzie sieci z zerowaniem ochronnym ( bo o tym też kolega nie wspomniał ), obliczona jak to po elektryfikacji wsi na minimum.
  Pierwsza sprawa to obliczyć moc zapotrzebowaną wszystkich odbiorników energii elektrycznej, zrobić taki bilans. Ponieważ z wypowiedzi kolegi wynika że będzie tam warsztat, stajnia i pewnie kilka większej mocy odbiorników energii elektrycznej.
  I na tej podstawie elektryk stwierdzi, czy moc wykupiona oraz związane z tym zabezpieczenie główne oraz przekrój przewodu zasilającego zda egzamin. I czy aby nie należy wykupić większej mocy zapotrzebowanej, wymienić przekrój wlz i dostosować do tego nowe zabezpieczenia.
  Dopiero potem rozpatrywać ilość obwodów odbiorczych, rodzaj zabezpieczeń itd. Nie zaczynać modernizacji od dupy strony, tylko od strony zasilania i mocy elektrycznej, która będzie potrzebna dla bezproblemowej eksploatacji instalacji elektrycznej.
 • #18
  User removed account
  User removed account