Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[integra] - Sterowanie oświetleniem 230V z wykorzystaniem integry 32

18 Mar 2013 20:48 5157 18
 • Użytkownik usunął konto  
 • OptexOptex
 • Poziom 20  
  Zastosuj kolego INT-ORS, naprawdę fajnie działa, robiłem coś podobnego, tylko w moim przypadku zapalałem lampy na ogrodzie.
 • Poziom 24  
  Kolego na integrze można to robić bez problemu. Ja zawsze realizuje przez zastosowanie równolegle wyłączników przekaźniki relpola z ceweczkami 12V DC i programuje jako alarm włamaniowy z zatrzaskiem i tyle. Swietlówki mają dość mocny pobór prądu na początku wiec polecam jakieś styczniki z wiekszymi przerwami styków żeby nie przyjarało ich za szybko.
 • OptexOptex
 • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
  Popieram poprzednie wypowiedzi +

  tswcrew napisał:
  ale z drugiej strony jak ktoś wtedy zapomni uzbroić to świało będzie całą noc się świecić...


  Tutaj zastosowanie Timera pozwoli na zautomatyzowanie "włączenia/wyłączenia" dozorowania w systemie. Więc powyższe raczej nie stanowi problemu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  Zamiast INT-ORS możesz użyć wyjść nisko prądowych centrali i stosując przekaźniki których prąd cewki nie przekracza 50mA.Taki układ ma swoje zalety mianowicie gdzieś w magazynie znajduje- znajdują się wyłączniki do zapalania oświetlenia .czasem to zwykłe "naścienne" przyciski i nie koniecznie są w jednym miejscu zamontowane. Idea jest taka by podczas alarmu oświetlenie zapaliło się wszędzie -działanie psychologiczne co ułatwi oczywiście pracę kamer. Takie małe przekaźniki można włożyć do "podwójnej w grubości" - (są takie produkowane do wyłączników rolet) puszki pod wyłącznikiem oświetlenia a sterowanie to podwójny kabelek 0,5-1mm2 który jest łatwiej położyć niż kable prądowe wysoko napięciowe.
 • Poziom 21  
  Technicznie nie jest to zbyt skomplikowane . Ale co w sytuacji gdy ktoś wyłączy włącznikiem światło i zacznie np naprawe lampy a w innym miejscu ktoś np otworzy czujkę(lub przetnie przewód),centrala załączy oświetlenie i dojdzie do porażenia? Podobnie ,lub jeszcze gorzej sytuacja wygląda gdy oświetleniem steruje czujka ruchu,przecież może dojść do sytuacji gdy ktoś wymieniając np oprawkę poruszy się i czujka da sygnał do podania napięcia. Oczywiście przy symuacji obecności można zrobic tak że musi byc włączony włącznik aby ona zadzialała ale w przypadkach wyżej opisanych nie ma to sensu. Dla mnie jest to dosyć intrygujące zagadnienie :)
 • Poziom 41  
  Podczas naprawy oprawy oświetleniowej (i w ogóle części instalacji elektrycznej) w danym obwodzie nie powinno być napięcia - odłączone właściwym wyłącznikiem instalacyjnym (bezpiecznikiem).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  Wiem ,że tak powinno się robić. Ale równie dobrze ktos może pomyślec że wyłaczył napiecie włacznikiem(sprawdzi probówką) a ono pojawi się niespodziewanie. Ja jeśli grzebie przy oświetleniu i na oku mam wyłącznik to nie wyłączam bezpiecznika, co innego przy gniazdach.
 • Poziom 16  
  Jeśli wepniesz się przekaźnikiem przed "bezpiecznikiem" to czym będzie zabezpieczony obwód zasilający lampy ?
 • Poziom 24  
  Zabezpieczenia trzeba zrównoleglić, przed każdym przekaźnikiem zastosować dodatkowego ,,S"-a
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Możesz rozważyć zastosowanie przekaźników bistabilnych ze sterowaniem grupowym.
  Montujesz za każdym zabezpieczeniem przekaźnik bistabilny, przy rozdzielnicy łącznik podwójny chwilowy do załączania/wyłączania całego oświetlenia oraz jeden przekaźnik sterowany przez INTEGRE do załączania całej grupy bistabilnych. Nie wiem czy jest to dużo prostsze rozwiązanie , ale jakieś jest.
 • Poziom 24  
  Mam lokalizacje gdzie sterowanie oświetleniem na całym placu realizowane jest przez integrę i wyłączniki schodowe ( przekażnik pełni rolę schodowego) można przełączać na zmianę centralą i wyłącznikami. Całość działa już kilka lat i nic się z tym nie dzieje, było kilka usterek związanych ze zwarciami w lampach bo to metalohalogeny, raz nawet piorun w słup trafił i centrala żyje. Ja bym nie marudził zakładaj przekaźniki i nie kombinuj. Dobre przekaźniki relpola z podstawami na szynę DIN. Relpol ma przekaźniki o obciążalności nawet 20A wiec spokojnie 3 przekaźniki zgrupowane pochodzą bardzo długo.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  prawidłowo powinno być tak: Każdy obwód oświetlenia powinien mieć bezpiecznik o odpowiednim prądzie zabezpieczenia, całość bezpiecznik różnicowo-pradowy chroniący przed porażeniem ,Kazdy obwód powinien być włączany za pomocą wyłącznika do którego równolegle można dodać przekaźnik sterowany niskim napięciem z centrali. Bezpieczniki zabezpieczające obwody nie powinny pełnić roli wyłączników tych obwodów.Jednak ze względu na "oszczędności" ktoś tak zrobił jak w opisie autora postu.
 • Poziom 21  
  Jesli dotkniesz przewodu fazowego i N roznicowka nie zadziala...
 • Poziom 24  
  tswcrew napisał:
  luk9753 - może by zastosować takie 2 przekaźniki : ROPAM RM85 12V 1P
  Akurat mam miejsce na 2 sztuki.
  Wyprowadzić im +12v z out-u, wpiąć się przed esy i liczyć na to że zbyt szybko nie padną :)


  Tak dokłądnie takie przekaźniki możesz zastosować. Taka sama podstawa jak relpola a przekaźnik nie wiem czy nie też od relpola tylko grafika ropama bo wyglądają i parametry mają identyczne.
  Szybko nie padną 16A sterowałem przez radiolinię zapalanie 400W metalohalogenu który przy rozruchu ładnie łoił prądem no i przekaźnik działa do dziś a mineło już z 3 lata.