Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara instalacja elektryczna w domku a dodatkowe gnizdo z bolcem

felek12345 19 Mar 2013 01:08 3180 10
 • #1 19 Mar 2013 01:08
  felek12345
  Poziom 8  

  Witam, Mam instalację starego typu czyli dwa przewody L i N. Licznik jest na zewnątrz i posiada linię z siłą, przy liczniku w skrzynce jest główny wyłącznik - bezpiecznik . od skrzynki jest poprowadzona do ziemi gruba taśma metalowa i do niej jest podłączony przewód żółto-zielony czyli uziemienie jak się nie mylę. Dalej do domku jest poprowadzony przewód 5-cio żyłowy , ponieważ będzie wymieniana cała instalacja na nową lecz na razie jest to podłączone do tej starej instalacji w domku bez siły gdzie jest jeden wyłącznik-bezpiecznik dla całej linii w domu, a od niego dalej lecą przewody już do pomieszczeń i gniazdek. W kuchni mam dwa gniazdka z bolcem zmostkować z przewodem N. Teraz mam takie pytanie , chciałbym pociągnąć od głównego wyłącznika w domu przewód 3-żyłowy by zrobić osobne gniazdko z bolcem dla komputera ( by mieć mniejsze zakłócenia i mieć wymagany bolec dla takich urządzeń) na czas zanim będzie wymieniona instalacja na nową, czy takie dodatkowe gniazdo można zrobić łącząc przewody L-L, N-N i PE - PE bez obawy dla pozostałej linii gdzie np. są zmostkowane gniazdka? Drugie pytanie, mam takie też gniazdko z bolcem podwójne i bolce są tak że jeden na górze , drugi na dole i są zmostkowane to czasem jak podłącze pralkę do jednego z nich to jest ok, gdy czasem podłącze do drugiego to wywala korki, czy może być od tego że dolne gniazdo nie ma odwróconych linii L i N? Proszę poradę i z góry dziękuję.

  0 10
 • #2 19 Mar 2013 06:52
  piter244
  Poziom 23  

  Styk ochronny powinien być połączony z PE. Przewód dla tego powinien być trzy-żyłowy. Przewód do gniazd w kuchni tym bardziej powinien być taki. Dawniej wykonywało się zerowanie tj. połączenie styku ochronnego gniazda do przewodu N ale wg. dzisiejszych standardów nie jest to poprawne rozwiązanie. Mieszanie instalacji dwu=żyłowej z trzy-żyłową też nie. A w gniazdku od pralki być może zebrał się brud lub wilgoć i czasami dochodzi do zwarcia. Trzeba gniazdo rozebrać i popatrzeć.

  0
 • #3 19 Mar 2013 07:55
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #4 19 Mar 2013 08:26
  mczapski
  Poziom 38  

  Ciekawe, czy bardziej szukasz problemów, czy rozwiązania. Jaki to masz komputer, że tak obawiasz się zakłóceń ze strony zasilania? W jaki sposób zastosowanie przewodu ochronnego zmniejszy te zakłócenia? A jeśli chodzi o gniazdko to nie będzie lepszej metody od sprawdzenie. Być może obecnie podajesz na korpus pralki L i problem jest większy niż się wydaje.

  0
 • #5 19 Mar 2013 10:10
  ergonus
  Poziom 15  

  Bronek22 napisał:
  Kolego Piter , nie rozpędzaj się zbytnio.jesteś elektrykiem, przeczytaj post tematowy.
  Wyraźnie wynika, że gość ma TT.


  Kolego Bronkek22, z czego twoim zdaniem wynika to, że gość ma TT? Obecność bednarki w złączu wskazywałaby jednak na TN.

  0
 • #6 19 Mar 2013 11:03
  felek12345
  Poziom 8  

  Jaki rodzaj przyłącza mam to nie powiem bo nie wiem, ta skrzynka co jest na zewnątrz była postawiona jak była budowa ze dwa lata temu. Chcę zrobić ten dodatkowy przewód, bo ciągle mam problemy z komputerem, miesiąc temu płyta główna padła, rok temu tak samo było, przeważnie jakieś awarie mam w okresie zimowym. Zakładam że może osobna linia by pomogła, zanim będzie położona nowa instalacja a to jeszcze się nie zanosi by nastąpiło szybko.
  Co do tego gniazdka podwójnego w kuchni to połączenie wygląda jak na obrazku :
  Stara instalacja elektryczna w domku a dodatkowe gnizdo z bolcem

  0
 • #8 19 Mar 2013 12:55
  felek12345
  Poziom 8  

  Tylko że te połączenie robiła osoba co niby się zna na tym... :-) , czyli gniazdko do poprawki...

  więc najpierw przewód N do bolca a potem do złącza, czyli na lewo L góra PE a prawy N a w drugim slocie dać odwrotnie N PE L?

  0
 • #9 19 Mar 2013 19:02
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #10 19 Mar 2013 20:45
  felek12345
  Poziom 8  

  Skrzynka jest postawiona przez elektryka i tam są już kable nowszego typu, jak pisałem od tego idzie kabel i jest z niego podłączone do starej instalacji czyli tylko niebieski i brązowy. Więc dlaczego nie można łączyć do bolca przewód N, skoro mam tak w kuchni i łazience, pisałem że w domu mam jeszcze starą instalacje, która będzie wymieniana ale nie wiem kiedy, bo remont trochę jeszcze potrwa...

  0
 • #11 19 Mar 2013 20:52
  retrofood
  Moderator

  felek12345 napisał:
  Teraz mam takie pytanie , chciałbym pociągnąć od głównego wyłącznika w domu przewód 3-żyłowy by zrobić osobne gniazdko z bolcem dla komputera ( by mieć mniejsze zakłócenia i mieć wymagany bolec dla takich urządzeń)


  Takie zachcianki najlepiej zaczynać wybierając odpowiednią szkołę, która tego nauczy. Instalacje elektryczne to nie zabawka dla nudzących się dzieci. To może być kwestia zdrowia i życia użytkowników. I o wiele częściej ich mienia.
  Dlatego laikom nie pomagamy w takich przypadkach.
  Temat zamykam.

  0