Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie dysków. Szukam programu do połączenia dwóch dysków.

jaro18 20 Feb 2005 20:12 5750 10
 • #1
  jaro18
  Level 16  
  Szukam programiku który by połączył 2 dyski <nie partycje> ze sobą żeby zwiękrzyć objętość tak aby widział go dobrze windows.
 • #2
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Tego nie zrobisz programikiem. Takie coś robi macierzowy sterownik dysków, czyli RAID. Wiele płyt głównych posiada wbudowane sterowniki (zarówno IDE jak i SATA) realizujące funkcje RAID. W najgorszym przypadku możesz kupić taką kartę.
 • #3
  tyszek
  Level 17  
  z tego co pamiętam to w jakimś windowsie była taka opcja a co do programu to na 90% PARTITION MAGIC to potrafi ale nic nei gwarantuje
 • #4
  Talibanczyk
  Conditionally unlocked
 • #5
  jaro18
  Level 16  
  Ten programik PARTITION MAGIC niełączy dwóch dysków a jak skorzystac z funkci RAID jak sprawdzić czy moja płyta posiada tą funkcje.
 • #6
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Podaj producenta i oznaczenie swojej płyty głónej, to Co powiemy.
 • #7
  jaro18
  Level 16  
  CPU: Intel Celeron 433Mhz
  Motherboard: MKF_MB_MANUFACT Unknown
  Bios: AMI06210
 • #9
  darek453
  Level 11  
  Co do robienia macierzy to można ją zrobić na wiele sposobów między innymi :
  RAID 0 - striping
  Pierwszym typem macierzy jest RAID 0. Rozwiązanie to wymaga installacji dwoch dyskow. Przy zalożeniu ze używasz dwóch dyskow o pojemnosci np:60 GB każdy po włączeniu RAID 0 otrzymasz jeden dysk o pojemnosci 120 GB w przypadku instalacji 2 dyskow o różnych pojemnościach np: 60 i 80 GB powstała macierz będzie miała pojemność także równa 60 GB.

  Są jeszcze 3 inne rodzaje maczierzy takie jak RAID 1, RAID 0+1, RAID 3 i 5
  Ale Ciebię najbardziej interesuje pierwszy typ hmm.... tak mysle?? Jak się myle to sorki!

  A teraz jak sie robi macirz.

  Przy starcie komputera musisz wejść do dedykowanego BIOS-u kontrolera RAID - wystarczy ze skorzystarz z kombinacji klawiszy, która jest widoczna przy stracie komputera. Może to być np: Ctrl + f lub Crtl +H
  PO wejściu do ustawień kontrolera musisz założyc macierz. W tym celu z menu wybierasz opcje CREATE RAID
  w kolejnym oknie menu musisz ustawić rodzaj macierzy która chcesz założyc nastepnie wskazać składowe macierzy. Na koniec wybrać opcję START CREATIONS PROCESS

  Cały proces zakładania macierzy w zaleznosci od rodzaju kontrolera będzie się nieco różnil, dlatego opisałem jego troche pobieżnie.


  Ale pamietaj że jak robisz macierz to wszystkie dane z dysku zostają utracone !!!!!!!

  Myśle że ći w czym pomogę :)
  [/b]
 • #10
  Platon
  Level 42  
  Oczywiscie najlepiej miec dwa takie same dyski i polaczyc je w RAID0. Ale jak sa różne to dodawanie dyskow w celu zwiekszenia pojemności to będzie tryb JBOD w kontrolerze RAID.

  Jak go nie masz, to np w windowsie zrobisz to podobnie na drodze programowej. To czego szukasz, to zestawy paskowe. Na tomshardware.pl masz o tym artykół. A w internecie (rownież na stronie MS) jest duzo informacji po wpisaniu w wyszukiwarke "zestawy paskowe".
 • #11
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Koledzy Darek453 i Platon dopisali swoje posty do tematu w którym dyskusja wygasła ponad półtora roku temu. Uznaję te posty za naturalne zakończenie wątku i zamykam go.