Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawnie zrobić instalację antenową

19 Mar 2013 11:26 3786 14
  • Poziom 11  
    Witajcie

Mam problem z instalacją antenową. Mieszkam w Katowicach, wokół są same lasy a ja jakby w dole. Chciałbym odbierać sygnał cyfrowy z Kosztów. Obecnie posiadam antenę siatkową ze wzmacniaczem LNA-177 (wcześniej miałem słabszy wzmacniacz i obraz się zacinał), podczas ładnej pogody odbieram MUX1,MUX2,MUX3 jednak, gdy pada lub wieje odbieram tylko MUX 2 (63kW), a reszta bardzo się zacina. Na symetryzatorze przy ładnej pogodzie sygnał jest słabszy i odbieram płynnie MUX 2 (63kW), reszta się zacina. Kabel do anteny jest nowy 75 Ohm o grubości ok 7mm, długość ok 20 metrów.

Czy antena ATX-91 powinna załatwić sprawę? MUX 2 ma 63kW, MUX 1 ma 25kW, MUX3 tylko 2,5kW. Czy sygnał z MUX2 nie będzie na przykład zbyt mocny? Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

Posiadam tuner ARIVA 120 COMBO, wzmacniacz zasilany jest z tunera napięciem 5V, bo podłączenie zasilacza 12V powoduje troszkę słabszy sygnał. Tuner chyba ma dziwną skalę, bo przy 58% jakości nie ma w ogóle obrazu, musi być min. 60%. Jakość podczas złej pogody skacze od 58% do 90%. Siły sygnałów na poziomie 78 do 83%
    Odległość od odbiornika to niecałe 10km
    Ukształtowanie terenu:

Antena umieszczona na strychu (2 piętro) pod dachem. Tam odbiera MUX3, który nie odbierał na parterze na zewnątrz budynku

Dziękuję za pomoc
  • Poziom 36  
    A nie prościej będzie wynieść antenę na dach. Antena na strychu to proszenie się o kłopoty.
  • Poziom 11  
    andrefff napisał:
    A nie prościej będzie wynieść antenę na dach. Antena na strychu to proszenie się o kłopoty.

Niestety nie mam możliwości zamontowania na dachu. Czyli lepiej umieścić antenę na zewnątrz niż pod dachem ok 6 metrów wyżej ?

A wiadomo, czy po wyłączeniu 20 maja analogu MUX 1 i MUX 3 będą nadawały mocniejszy sygnał ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Po pierwsze spróbuj umieścić antenę na zewnątrz.
    Jeżeli nie masz czym zmierzyć poziomu sygnału, zobacz jak są ustawione anteny na dachach sąsiadów, i tak ustaw. W trudnych warunkach odbioru bezpośredniego, szukaj sygnałów odbitych.
    Kable antenowe, zwłaszcza te tanie, mają duże tłumienie, podobnie jak kable stare, długo eksploatowane.
    Antena o której piszesz, ma dobre opinie, ja jednak nie miałem z nią do czynienia. Polecam natomiast tanie, a dobre anteny DIPOL o symbolach A1610, A2670, lub A2675 ze wzmacniaczem.
  • Poziom 21  
    Nie masz komina w tym domu? 4 kołki w komin, uchwyt i antena. Przy tej odległości powinno odbierać bez wzmacniacza.
  • Poziom 11  
    Kikideh napisał:
    zobacz jak są ustawione anteny na dachach sąsiadów, i tak ustaw.

Sąsiadów brak

Jingiel napisał:
    Nie masz komina w tym domu? 4 kołki w komin, uchwyt i antena.

Komin mam, nawet dwa, ale od klapy w dachu do komina będzie ze 3 metry, a dach jest bardzo stromy. Do klapy na dachu jest ok 8 metrów wysokości, ciężko tam się dostać. Poza tym obawiam się co będzie podczas burzy i gdy z komina będzie wydobywał się dym np. przy niskim ciśnieniu, który będzie "leciał" w dół.
  • Poziom 39  

Komin nie jest miejscem do montażu anteny (ani prawnie, ani technicznie), chyba, że to jakaś specjalna konstrukcja, przewidziana również do takich celów.
  • Poziom 18  
    Możesz jakoś to uzasadnić i podać konkretne przepisy prawne, bo jakoś specjalistyczne firmy montują do kominów i wielkiej tragedii nie ma. Oczywiście za pomocą specjalnych opasek i przy istniejącej instalacji odgromowej. Nie wszystkie kominy są wykorzystywane do odprowadzenia dymu z pieca. Niektóre to tzw. kominy zimne, wentylacyjne. No, ale jeśli w tm przypadku dostęp jest utrudniony ze względu na stromość dachu to ok. Szukaj jednak miejsca na zewnątrz. Balkon, elewacja. Strych to nie est dobre miejsce na antenę.
  • Poziom 11  
    Niestety nie ma instalacji odgromowej, a komin jest niski. Balkonów też nie ma. Pozostaje na parterze na zewnątrz lub na strychu pod dachem. Spróbuję wykorzystać odbite sygnały i zobaczymy co z tego wyniknie
  • Poziom 18  

Zdjęcie z sieci. U siebie mam coś podobnego bez anteny satelitarnej.
  • Poziom 11  
    Kikideh napisał:
    Jeżeli nie masz czym zmierzyć poziomu sygnału ...

Nie mam czym zmierzyć, ale zrobiłem tak: kamerę na statywie ustawiłem na ekran telewizora na którym włączyłem info o sile sygnału, podłączyłem do PC i zadzwoniłem przez skype na netbooka i z netbook-iem poszedłem ustawiać antenę

Efekt jest taki, że dla każdego z trzech pakietów MUX da się uzystać stałą jakość 90%. Tylko, że dla każdego MUX-a antena musi być w innym kierunku, nie da się uzyskać poprawnego odbioru dla wszystkich trzech. Różnica w ustawieniu anteny to niecałe 90 stopni (od lewej do prawej pozycji anteny) Tak więc połączyłem dwie anteny ze wzmacniaczami poprzez zwrotnicę, jednak wtedy sygnał był jeszcze gorszy (chyba przez to, że wzmacniacze zupełnie różnią się od siebie)

Pytanie, czy kupić drugi wzmacniacz LNA-177 i zastosować 2 anteny, czy kierunkowa powinna dać radę?
  • Poziom 39  
    Marian5000PL napisał:
    e zrobiłem tak: kamerę na statywie ustawiłem na...

Extra patent. "Piąteczka"... :D Kiedyś dawnymi czasy niektórzy ustawiali w podobny sposób kanał zwrotny w kablówkach...

Na strychu tak może być, że kierunki dla poszczególnych mux-ów będą się znacznie różnić, nawet, przy jednym nadajniku.

Łączenie anten z wmontowanymi wzmacniaczami to bywa duży problem. Generalnie, przy połączeniu na sumatorze powinno się dążyć do łączenia anten pasywnych o podobnych zyskach i kierunkowościach , a dopiero potem wzmacniać sygnał.

Czasami, w bardzo trudnych warunkach (jak pewnie u ciebie) trzeba też kombinować z długością kabli połączeniowych anteny - sumator - ale to już jest horror, takie przycinanie co centymetr.

Połącz anteny pasywnie, i dołącz po sumatorze wzmacniacz liniowy, a jeśli nie masz, to ten LNA-177 co to go masz, dokręcając mu od strony wejścia symetryzator antenowy (zamiast normalnie podkręcanej anteny) - będziesz miał zastępczy wzmacniacz liniowy...
  • Poziom 11  
    Problem rozwiązany, kupiłem telewizje SAT na kartę i wszystkie programy z wyjątkiem ATM Rozrywka działają idealnie. ATM Rozrywka nie ma FTA na Hotbird więc muszę z DVB-T i tylko ten program mam z anteny siatkowej, reszta sat.

Zanim zacząłem korzystać tylko z satelity udało mi się w dużym stopniu ograniczyć zacięcia (skierowałem antenę na maszt Skrzyczne/Wisła)
  • Poziom 11  
    Problem rozwiązany, kupiłem telewizje SAT na kartę i wszystkie programy z wyjątkiem ATM Rozrywka działają idealnie. ATM Rozrywka nie ma FTA na Hotbird więc muszę z DVB-T i tylko ten program mam z anteny siatkowej, reszta sat.

Zanim zacząłem korzystać tylko z satelity udało mi się w dużym stopniu ograniczyć zacięcia (skierowałem antenę na maszt Skrzyczne/Wisła)

Regulamin pkt 3.2.
    3.2. Autor tematu, po uzyskaniu odpowiedzi będącej rozwiązaniem problemu, jest zobowiązany zamieścić podsumowanie ze wskazaniem rozwiązania oraz zablokować wątek poprzez kliknięcie w przycisk rozwiązano.
    Zamykam. [SP5ANJ]