Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rezystancja izolacji między N a przewodem fazowym

19 Mar 2013 17:20 3078 13
  • Poziom 12  
    W pewnej sali jest instalacja tablicowa, jak to nazwał pewien pan. Na ścianie wisi sobie rozdzielnica z bezpiecznikami - instalacja TN-S. Dookoła sali biegnie listwa z przewodami i na niej umieszczone są gniazdka do których są podłączone komputery.
    Gniazda są na trzech ścianach po jednej fazie na każdą ścianę. Mierząc rezystancje izolacji między poszczególnymi przewodami - przy rozłączonej różnicówce oczywiście, jest pewna niejasność. Mianowicie między przewodem PE a fazowym rezystancja jest ponad 1G Ohm, zaś między N a fazowym zaledwie 0,01 M Ohma. Mógłby ktoś naprowadzić mnie na to skąd bierze się ten dziwny wynik pomiaru? Rzekomo jest on poprawny a odpowiedź tkwi w rozdzielnicy, aczkolwiek już mi brakuje pomysłów dlaczego ta rezystancja jest taka mała.

dla przejżystości wygląda to tak. Sala, listwa przewodów, kropki to gniazdka a czarny prostokąt to rozdzielnica.

rezystancja izolacji między N a przewodem fazowym
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 38  
    Jesteś pewien że mierzysz rezystancję izolacji, a nie przypadkiem jakiegoś odbiornika w dalszym ciągu podłączonego do sieci?
  • Poziom 27  
    Pewnie mierzysz rezystancję między N a PE.
  • Poziom 12  
    nuszek napisał:
    Pewnie mierzysz rezystancję między N a PE.

Niestety nie. Mierze między N a fazowym. A w takim razie gdybym mierzył między N a PE to co wprowadzałoby takie zjawisko?

Odbiorniki odłączone.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 23  
    A jakieś zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w gniazdkach?

Coś musi być, bo inaczej po załączeniu zasilania byłoby śliczne zwarcie....
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Może w rozdzielnicy znajdują się "lampki" do sygnalizacji faz przez które zamyka się obwód...
  • Poziom 12  
    Macie pewność że z tego obwodu nie jest podciągnięte zasilanie do innego pomieszczenia?
    może jeśli gniazda są szeregowo warto zdemontować któreś i rozłączyć?

Cytat:
    Może w rozdzielnicy znajdują się "lampki" do sygnalizacji faz przez które zamyka się obwód...
    Na lampki chyba za duża rezystancja?
    bardziej bym obstawiał na jakiś odbiornik którego wyłącznik jeśli jest wyłączony daje taki opór albo izolacja gdzieś powoli się starzeje.
  • Poziom 27  
    _pieczas napisał:
    W pewnej sali jest instalacja tablicowa, jak to nazwał pewien pan. Na ścianie wisi sobie rozdzielnica z bezpiecznikami - instalacja TN-S. Dookoła sali biegnie listwa z przewodami i na niej umieszczone są gniazdka do których są podłączone komputery.
  • Poziom 12  
    Wirnick napisał:
    _pieczas napisał:

Nic nie stoi na przeszkodzie aby przyszedł pewien pan elektryk któremu zlecono dorobić jedno gniazdo za ścianą i który zdemontował listwę przewiercił przez ścianę zamontował gniazdo i zgarnął kasę:) a pani sprzątaczka teraz gotuje wodę za ścianą.
    Są to czyste założenia z mojej strony więc rozwiązanie może być inne. Przy tym wyniku pomiaru w tej chwili do głowy przychodzi mi tylko to.
  • Specjalista elektryk
    _pieczas napisał:
    Mianowicie między przewodem PE a fazowym rezystancja jest ponad 1G Ohm, zaś między N a fazowym zaledwie 0,01 M Ohma. Mógłby ktoś naprowadzić mnie na to skąd bierze się ten dziwny wynik pomiaru?

Pytanie zasadnicze, jakim przyrządem to było mierzone?
  • Poziom 32  
    Wynik między L i N nie jest poprawny jak Ci się wydaje,a norma nie "zmusza" Cię do robienia tego pomiaru.
  • Specjalista elektryk
    Najpierw trzeba wiedzieć co, czym i jak się mierzy.
    Natomiast norma nie jest od tego, aby ułatwiać nam znajdywanie odpowiedzi, czy mamy do czynienia z problemem urojonym, czy rzeczywistym.
  • Poziom 32  
    Chciałem tylko uzyskać parę Waszych komentarzy dotyczących łączenia przewodów czynnych przy pomiarze izolacji.
  • Moderator sekcji Technicznej
    jann111 napisał:
    Chciałem tylko uzyskać parę Waszych komentarzy dotyczących łączenia przewodów czynnych przy pomiarze izolacji.

Odsyłam do aktualnej normy. Temat zamykam.