Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie boilera pod grzejnik

danielf1986 19 Mar 2013 22:05 5601 18
  • #1 19 Mar 2013 22:05
    danielf1986
    Poziom 7  

Witam wszystkich. Chcę zapytac czy możliwe jest podłaczenie boilera pod grzejnik załączam schemacik i prosze o sugestie i rady. moze cos trzeba jeszcze dać moze odpowietrznik. podłączenie boilera pod grzejnik

0 18
  • #2 19 Mar 2013 22:25
    marcin273
    Poziom 17  

Jest możliwe. Niezbędny odpowietrznik na zasilaniu płaszcza. Wszystko zależy od przepływów jeśli będą odpowiednie to zagrzeje wodę. Można było by zrobić obejście drabinki a najszybciej by zagrzało jakby była pompa.

1
  • #3 19 Mar 2013 22:35
    danielf1986
    Poziom 7  

to jest w bloku we wspólnocie i moge zrobić tylko za grzejnikiem. cały układ centralnego ogrzewania jest wymuszony pompą. odpowietrznik automatyczny oczywiście?

0
  • #4 19 Mar 2013 23:51
    W0jtek92
    Poziom 36  

Trudno będzie ogrzać wodę w podany przez Ciebie sposób. Instalacja znajdzie obieg przez grzejnik i na bojler może już nie pójść. Najlepiej pod grzejnikiem a za zaworami wstawić trójniki i podpiąć bojler na osobnej gałęzi.

1
  • #5 20 Mar 2013 10:06
    gersik
    Poziom 31  

Tak jak kol. wyżej napisał. Zamknąć zawory, ściągnąć grzejnik, wstawić trojaki i na nowo podłączyć grzejnik oraz podprowadzić pod bojler nie zapominając o spadkach i odpowietrzeniu. A wspólnota wie co chcesz zrobić? Żebyś nie miał kłopotów.

0
  • #6 20 Mar 2013 10:37
    pablowp1
    Poziom 22  

Chyba to jakaś partyzantka z tym bojlerem. :D

0
  • #7 20 Mar 2013 19:19
    danielf1986
    Poziom 7  

to akurat u mojego szwagra będzie i on za to odpowiada w razie czego. w lecie bedzie grzał elektrycznie i płaszcz bedzie odcięty od instalacji co. zabezpieczyć jeszcze płaszcz zaworem bezpieczeństwa czy nie ma takiej potrzeby? i jeszcze jedno, można podłączyć to rurką pex? do grzejnika jest miedź o małym przekroju.

Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod - mirrzo

0
  • Pomocny post
    #8 21 Mar 2013 00:03
    W0jtek92
    Poziom 36  

A jaki to bojler? Jeśli poziomy to zapewne ma podejścia 5/4" pex jeśli już to fi 20. Ale dowiedz się jakie ciśnienie panuje w tej instalacji. Bo jeśli jest duże (powyżej 3 bar) to zrób to lepiej miedzią.

0
  • #9 22 Mar 2013 19:17
    danielf1986
    Poziom 7  

instalacja C. O. jest w układzie otwartym budynek 1 piętro a to mieszkanie na parterze jest. bojler dwupłaszczowy ma podejścia na 1 cal. podłączyłem już rurką pex 16. jutro puszczam wodę i zrobię próbę. Dam znać co i jak.

Dodano po 11 [minuty]:

aha i zrobiłem tak jak mówiłeś Wojtek92. podłaczyłem boiler przed grzejnikiem

0
  • Pomocny post
    #10 22 Mar 2013 19:44
    saskia
    Poziom 38  

Wojtek podal prawidlowe podlaczenie, ktore jest czesto uzywane do podlaczania grzejnika lazienkowego, a zwlaszcza drabinkowego. Zasilanie grzejnika to powrot z boilera.
    Uzyskiwany efekt polega na tym ze, chcac wziasc kapiel, sprawdza sie czy grzejnik jest goracy, co daje nagrzanie pomieszczenia, a wczesniej nagrzanie boilera.

Po prostu jak nie ma cieplej wody w boilerze to grzejnik bedzie zimny, lub tylko cieply, a pomieszczenie lazienki chlodne.
    Jak grzejnik jest goracy, to wiadomo ze boiler jest dobrze rozgrzany, a grzejnik ogrzewa lazienke. :-) Godziny w ktorych kociol ma nam nagrzac boiler, zazwyczaj sa godzinami przed naszym powrotem z pracy i w momencie gdy wrocimy i chcemy wziasc kapiel lub prysznic to wszystko jest rozgrzane, co mozemy latwo sprawdzic dotykajac grzejnika, zamiast sprawdzac na termometrach, czy innych urzadzeniach zazwyczaj zabudowanych, lub zainstalowanych w innych, oddalonych pomieszczeniach. :-)

Sam tak zrobilem u siebie. Wchodze do lazienki i wiem od razu czy mam dostateczna ilosc cieplej wody,aby splukac mydlo, czy szampon. :-)

0
  • Pomocny post
    #11 22 Mar 2013 20:17
    marcin273
    Poziom 17  

Według mnie trójnik na zasilaniu powinien być przed zaworem zasilającym drabinki, a powrotny trójnik przed lub za zaworem powrotnym. Co da trójnik za zaworem? zasilanie pójdzie tam gdzie ma łatwiej. To, co mówi saskia to całkiem inny układ - powrót bez żadnego trójnika.

podłączenie boilera pod grzejnik

Daniel zrobił układ B czyli prawie to co zaproponował w pierwszym poście.
    Saskia ma układ C bez spuszczania wody da się to podłączyć
    A ja proponowałem A tyle że trzeba by wodę spuszczać.

0
  • Pomocny post
    #12 22 Mar 2013 21:09
    saskia
    Poziom 38  

Fakt, zaczytalem sie w inne posty i pomieszalem tresci. :-)

Masz racje , to inny uklad, w tym co opisalem, grzejnik jest zasilany z rury powrotnej boilera i dopiero jak boiler osiagnie wyzsza temperature, to grzejnik zaczyna ogrzewac lazienke. :-)

Mozna by powiedziec ze boiler z grzejnikiem sa podlaczone szeregowo, gdzie boiler jest jako pierwszy, a grzejnik drugi.

Dodano po 31 [minuty]:

Tak, moja propozycja to schemat "C".

0
  • #13 23 Mar 2013 21:34
    danielf1986
    Poziom 7  

Witam uruchomiłem dzisiaj boiler podłączenie tak jak kolega Marcin273 narysował na rysunku B.
    po godzinie od puszczenia wody mógłbym już brać gorący prysznic. woda w boilerze wydaje się byc cieplejsza niz grzejniki w całym mieszkaniu. Od grzejnika dałem rurki pex 16 no i dwa zawory bezpieczeństwa, jeden na zasilaniu wody użytkowej a drugi na powrocie pz płaszcza, no i odpowietrznik automatyczny na zasilaniu płaszcza w najwyższym punkcie. jestem pozytywnie zaskoczony ze tak szybko zagrzało wodę. pewnie w większej części jest to zasługa boilera dwupłaszczowego.Szwagier zadowolony. Dziękuje wszystkim za pomoc.

0
  • #14 05 Gru 2013 20:45
    Kamil1987
    Poziom 16  

Witam

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Zamierzam wykonać podobną realizację w domu z tym że nie wiem jak by miał wyglądać proces dopuszczenia do obiegu wody zużytej przy kąpieli. Precyzyjniej w kotłowni mam zawór dzięki któremu co jakiś czas dopuszczam wody do obiegu i jak już się obieg uzupełni to nadmiar wody mi spływa do umywalki i wtedy zakręcam zawór. Instalacja i kocioł są stare z 30 letnie. Wczoraj nabyłem miernik zużycia energii i wyszło że koszt gorącej wody do kąpieli wyniósł mnie 91 groszy natomiast koszt podtrzymania ciepłej wody przez termę (80l - tania kupiona z 5 lat temu) to szacunkowo ok 1,8zł dziennie + jeszcze pozostałe zużycie wody, łącznie średnio na dzień wyjdzie ok 3,5zł i już wiem skąd 250zł miesięcznie za prąd płacę :)

Wracając do zagadnienia, jak rozwiązać temat dopuszczania wody do obiegu ? Może skorzystać z obecnej rury która zasila termę wodą zimną poprzedzając to jakimś zaworem ciśnieniowym (o ile coś takiego istnieje) ?

Przy okazji myślę o doprowadzeniu ciepłej wody do pralki aby nie musiała się dużo dogrzewać z elektryki.

0
  • #15 05 Gru 2013 20:56
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. Nie bardzo kumam o co chodzi z tym zaworem ciśnieniowym. Chcesz dopuszczać nim wodę do C.O?

1
  • #17 05 Gru 2013 21:05
    W0jtek92
    Poziom 36  

W otwartym układzie się nie sprawdzi, będzie dopuszczać non stop bo w układzie otwartym ciśnienie jest uzależnione od wysokości słupa wody, więc nadmiar zawsze się przeleje.

0
  • #18 05 Gru 2013 21:19
    Kamil1987
    Poziom 16  

Idealnie to ująłeś :) Właśnie na ciśnieniu słupa wody chciałem bazować i zawór automatyczny ustawić tak aby pracował minimalnie pod granicą przelewania. Rozwiązanie oczywiście tymczasowe na rok może dwa.

Z ewentualnym przerobieniem na obieg zamknięty dużo zajęcia by było ?

0
  • #19 05 Gru 2013 21:24
    W0jtek92
    Poziom 36  

No tak. Ale po nagrzaniu i ostygnięciu instalacji słup wody opada i zawór co dnia by dopuszczał wodę, a tym bardziej gdy woda się wygotuje. Wtedy zaszlamisz układ w try miga. Już lepiej dopuszczać zwykłym kulowym zaworem.

0