Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant ecotec plus 246/3-5 - Prosta instalacja,1 obwód i duże spalanie>20m3

19 Mar 2013 22:05 7008 7
  • Poziom 11  
    Panie i Panowie,
    od grudnia grzeję dom ok 135m2+60m2 garażu kotłem jak w temacie (parter bez poddasza Przemyślany M42a z muratora, 18cm styropianu na ściany, 15 garaż, 10cm wełny położonej na suficie podwieszanym, okna przyzwoite).
    Spalanie dopóki nie uruchomiłem kominka było koszmarne, przekraczało 20m3/dobę, więc zacząłem intensywnie grzać kominkiem, dzięki temu średnia spadła do ok 8-10m3 na dobę.
    Ostatnie dni to ok 16m3/dobę.
    Temperaturę mam ustawioną 19 stopni 5.30-21.30 i 18 stopni noc. Nie zmieniam temperatury w dzień ze względu na małe dziecko w domu.

Instalacja jest prosta, kocioł i grzejniki z termostatami, 1 obwód. Regulator Colormatic pogodowy zawieszony w holu i grzejniki grzejące tę powierzchnię mają odkręcone termostaty.
    Krzywa grzewcza aktualnie to 0,9 i włączona opcja "termostat". Za wiele z tego co widzę poustawiać nie można. Piec przez instalatora miał ustawioną moc na 20kW.

Czy to spalanie jest OK i co można zrobić, żeby było mniejsze? Która z opcji czujnika wewnętrznego jest sensowniejsza w moim przypadku? termostat, korekta czy brak?

Pozdrawiam
    Toper
  • Poziom 15  
    Aby przeanalizować temat, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a mianowicie:
    Czy zużycie gazu wzrosło w porównaniu do zeszłego roku ?
    Czy kocioł jest nowy?
    Jeśli nie to czy był przeglądany przez serwisanta; jakie są wyniki analizy spalin -temp. spalin, sprawność; wydruk
    Jaka temp. utrzymywana jest w garażu ?
    Ile gazu zużywane jest na potrzeby C.W. (małe dziecko)
    Jakie straty (szacunkowo) na wentylację ?
    Wizualizacja miejsc ucieczki ciepła -fotografia (termografia) budynku z wykorzystaniem kamery podczerwieni.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Podejrzewam, że te 10 cm wełny na suficie to stanowczo za mało. Cudów nie ma, gdzieś masz ogromne straty ciepła - stąd wysokie zużycie gazu.
  • Poziom 32  
    Kol. "Toper" po pierwsze musisz stwierdzić definitywnie czy masz dobrze ustawioną K.G. Obniż moc kotła do 15 kw. Jeśli masz ustawienie na "termostat" to sterownik powinien ci wyłączyć kocioł a nie automatyka kotła. Trochę niska tem. w pomieszczeniu, ale jak ci taka pasuje to dobrze. Teraz trochę o moich ustawieniach;
    kocioł vaillant ecotekpro vcw 226/3-3,
    calormatic430,
    dwa obiegi grzewcze (podłogówka wyłączona),
    kominek w salonie bez rozprowadzenia powietrza,
    dom 160 m² z poddaszem użytkowym (ściana kolankowa 1,4 m),
    cały dół otwarty (jedne drzwi do łazienki), schody na górę otwarte, na poddaszu 4 pokoje i duża łazienka,
    grzejniki dobrane na tem 55/45.
    Calormatic w salonie i ustawiony na "korekta" komfort 20°C od 5°° do 9°° i 15°° -22°° w pozostałych godz. obniżenie na 18°C. Krzywa grzewcza 0,4. Ustawione mam też "eco". W kominku przepalam codziennie jeden wsad o koło godz. 18. Moje zużycie gazu w temperaturach zewnętrznych około 0° C to niej więcej 5 kubików gazu. Kuchenka używana mało (obiadki u teściowej).
    Jeśli to twój pierwszy sezon grzania to gazu będzie szło więcej, ale bez przesady. dodam jeszcze, że mieszkam w górach
  • Poziom 16  
    Toper napisał:

Toper

Kolego a kto Ci tak wspaniale dobrał taką moc kotła ?? Ten model obsługuje powierzchnie 400 m2 a nie Twoje 135 m2 :cry:

Masz minimalną moc palnika na poziomie ~10 kW a powinno być jak najmniej (ze 3 razy mniej w innej firmie lub w Vaillancie np. model 126/3-5 ma 5 kW). Czy ten kocioł Ci taktuje - tzn. załączy palnik na 2-3 min i wyłączy natychmiast ?? Później chodzi tylko pompa 5-15 min ?? I tak w kółko ??

Wysokie zużycie gazu to kwestia regulacji automatyki i kotła do instalacji. Musisz posiedzieć nad instalacją "chwilkę", notując dobowe zużycie gazu i zapisywać co regulujesz. Dojdziesz do 7 m3/dobę to będzie dobrym wyczynem w Twoim przypadku. Mniej, przy tej mocy i Twojej powierzchni - raczej nierealne. Musiałbyś zmienić kocioł na mniejszą moc.
  • Poziom 11  
    501toyota napisał:
    Toper napisał:

Toper

Kolego a kto Ci tak wspaniale dobrał taką moc kotła ?? Ten model obsługuje powierzchnie 400 m2 a nie Twoje 135 m2 :cry:

Masz minimalną moc palnika na poziomie ~10 kW a powinno być jak najmniej (ze 3 razy mniej w innej firmie lub w Vaillancie np. model 126/3-5 ma 5 kW). Czy ten kocioł Ci taktuje - tzn. załączy palnik na 2-3 min i wyłączy natychmiast ?? Później chodzi tylko pompa 5-15 min ?? I tak w kółko ??

Wysokie zużycie gazu to kwestia regulacji automatyki i kotła do instalacji. Musisz posiedzieć nad instalacją "chwilkę", notując dobowe zużycie gazu i zapisywać co regulujesz. Dojdziesz do 7 m3/dobę to będzie dobrym wyczynem w Twoim przypadku. Mniej, przy tej mocy i Twojej powierzchni - raczej nierealne. Musiałbyś zmienić kocioł na mniejszą moc.

Witam,
    no projektant i wykonawca itd. w każdym razie jest taki kocioł jaki jest.
    Kocioł nie taktuje, raczej pracuje ciągle, na początku miałem krzywą 1,6 i za gorąco w domu :-), potem odnalazłem opcję termostat i dowiedziałem się, że dzięki temu się padalec wyłączy ;-) Potem zmniejszyłem krzywą do 1,2 1,0 0,9, a od wczoraj jest 0,8 i wyłączyłem opcję termostat, mam teraz na brak. Temperatura w domu utrzymała się przez cały dzień na zadanych 19 stopniach.
    Wciągnął od wczoraj przez dobę 14m3.
    Rozumiem, że idealnie będzie jak zejdę krzywą jak najniżej przy akceptowalnej temperaturze? Dzisiaj przestawię na 0,7.

Odpowiem na resztę pytań.
    Dom jest nowy, więc nie mam porównania z zeszłym rokiem. Piec nowy, uruchamiany przez serwisanta z sondą.
    W garażu jest 6-10 stopni zależnie od tego co jest na zewnątrz (-15 do -2 jak teraz), termostaty ustawione na 1.
    Myślę, że na CWU idzie mało, bo zbiornik ma 150l nagrzewa się szybko i nie wychładza, bo jak miałem legionelloze włączoną na 3 rano, to koło 7 woda była parząca. Dziecko ma 2,5 roku, więc aż tak często się nie myje. Z powodu szamba myje się pod prysznicem, więc raczej nie idzie na to dużo wody. Na recyrkulację też raczej nie, pompa od niej jest sterowana przez PLC i włącza się co 15 minut na 3 minuty w godzinach 5.30-23.55
    Wentylacja z rekuperatorem BRINK. Chodzi na 1 biegu przez całą dobę. Na wylotach z wentylacji mam np w tej chwili 14 stopni, na zewnątrz jest -5,5
    Miejsc ucieczki nie mam, mam tylko termometr na podczerwień i on pokazuje w okolicy komina z jednej strony dziwny spadek temperatury. Jest to część komina, która ma wylot do kominko-grilla na zewnątrz domu. Po drugiej stronie jest OK. Z tego powodu zatkałem ten wylot na zewnątrz, ale niewiele to pomogło. Dodałem też od góry wełny, ale jest tak jak jest, nie ma równomiernej temperatury wokół komina.
    Jak zmienić moc na 15kW? Czytałem, że wcisnąć razem + i -, u mnie pod tymi symbolami jest drabinka. Coś się pokazało, ale nie symbol d0, które się spodziewałem, spanikowałem i zrobiłem wył/wł.

Ustawienia na Colormaticu:
    Stan: OK
    Ciśnienie wody 2,2bar
    Ciepła woda: wyłączona
    Opóźn.ochr.zamrz. 4h
    Czas blokady pompy wyłącz
    Maks wczesne nagrz. 0min
    Maks. wyprzedz.wył 0min
    Ciągłe grzanie wyłącz

Stan tryb c.o.
    VF1 46stopniC
    ...
    Temp. zasil.zadana 44stopnieC
    Temp.zasilania jest 46stopniC
    Włącz temp.pokoj. brak
    Offset trybu lato 1K
    Krzywa grzewcza 0,80
    Temperatura minimal. 15soptniC
    Tryb Auto-wyłącz obniżenie
    Funkcja specjalna brak

Czym jeszcze poza mocą kotła i krzywą mogę manipulować, żeby obniżyć spalanie?

Dziękuję i pozdrawiam
    Toper
  • Poziom 15  
    Toper napisał:
    Czym jeszcze poza mocą kotła i krzywą mogę manipulować, żeby obniżyć spalanie?
    MaMik napisał:
    jakie są wyniki analizy spalin -temp. spalin, sprawność; wydruk
    Podaj dane z wydruku. Zobaczymy, jeśli są dobre to manipulowanie procesem spalania nie pomoże.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    idealnie będzie jak zejdę krzywą jak najniżej przy akceptowalnej temperaturze
    wtedy krzywa będzie idealna.
    Wciśnij jednocześnie "i" i "+" > d.0 > "i" =20 (?). Przejdź minusem do minimum tj. 10 lub 9. Wciśnij i przytrzymaj "i" ok. 5 sek., aż przestanie migać > "i" > d.0. Przejdź plusem do d.2 > "i" sprawdź lub ustaw 20. Zatwierdź "i" 5 sek. > "i" > d.2. Wyjdź wciskając jednocześnie "i" i "+".
    Pokrętło c.o. ustaw na max.
    Do ustawiania K.G. pootwieraj zawory termost. na grzejnikach.

Ja mam ok. 180 m2 pow. użytk. i lekko ogrzewane 45 m2 w piwnicy. Po dociepleniu poddasze 30 cm wełny, a na ścianach ok. 20 cm styropianu. Temp. w dzień 21/22, w nocy 20 st. kocioł kond. (15 lat :D ) 20 kW ustawiony na 12 kW, z dość archiwalną pogodówką :cry: . Za to grzejniki żeliwne :D. Wentylacja bez rekuperacji. W okresie 20.12.2012 - 20.02.2013 średnie zużycie gazu =10,2 m3/d, w tym ok. 2 m3 na c.w. podgrzewaną w oddzielnym podgrzewaczu.