Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SUBWOOFER TL-AWX-8 Heban

marian133 20 Mar 2013 10:34 18735 14
  • ZAŁOŻENIA:

Nie za drogi, bardzo nisko schodzący sub wspomagający monitory na Usherach: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2527013.html

GŁOŚNIK:

SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X

OBUDOWA:

Płyta wiórowa 18mm,wymiary 110x45x20 (WxSxG), oklejona fornirem Hebanowym modyfikowanym, jedna warstwa lakieru poliuretanowego i 3 warstwy akrylowego. Długość linii około 200cm, wlot 1,9SD wylot 1,1SD umieszczony z tyłu, zakryty bulprenem. Wytłumienie gąbka 2cm prawie na całej długości linii z wyłączeniem przedniej i tylnej ścianki, przy głośniku wytłumione wszystkie ścianki.

KOSZTORYS:

głośnik - 221zł
    wzmacniacz - 300zł

całość - około 800zł

WRAŻENIA ODSŁUCHOWE:

Mimo, iż głośnik jest mały, w tej obudowie potrafi potrząsnąć pokojem. Sub schodzi nisko i bardzo dobrze współpracuje z monitorami.

ZDJĘCIA:

SUBWOOFER TL-AWX-8 Heban SUBWOOFER TL-AWX-8 Heban SUBWOOFER TL-AWX-8 Heban SUBWOOFER TL-AWX-8 Heban SUBWOOFER TL-AWX-8 Heban

Fajne!
  • #2 20 Mar 2013 13:48
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Wykonanie super ! Interesuje mnie jak oklejałeś (mi to nigdy nie wychodzi dobrze)
    Cóż tu dużo mówić, rozmiary szokują :) Jak z wytrzymałością mocową głośnika w takim ogromnym litrażu ? Wzmacniacz na jakiejś kości, czy na dyskretnych, jaka moc ?
    PS. Zmień przewód sieciowy, bo wtyki bananowe w kontakcie, nie są najlepszym rozwiązaniem :)

• #4 20 Mar 2013 14:37
    marian133
    Poziom 37  

LemuRR 11 napisał:
    Interesuje mnie jak oklejałeś (mi to nigdy nie wychodzi dobrze)

Fornir klejony na Henkel Moment, jest to klej kontaktowy (jak butapren),klej nanosisz na obie powierzchnie,czekasz chwilę aby klej nie lepił się do palców (ja czekam max. 1min.), i później przyklejasz fornir na obudowę (trzeba uważać, ponieważ jak już dotkniesz klejoną powierzchnią jedną do drugiej to już nie odlepisz, więc trzeba od razu wiedzieć gdzie co się przykleja).

LemuRR 11 napisał:
    Jak z wytrzymałością mocową głośnika w takim ogromnym litrażu ?

Wytrzymałość mechaniczna, nie mocowa, w obudowie TL jest słabsza niż w BR czy closed, jednak żadna z tych obudów nie zagra tak jak TL. Z TL-ki jest znacznie więcej basu, więc wytrzymałość mechaniczna głośnika jest pomijalna,ponieważ nikt nie będzie "rozkręcał" suba tak głośno,aby zagrał jak 15", ponieważ jest to nie możliwe. Jednak spokojnie można porównać tą TL-ke mocowo do BR na głośniku 10", tyle że TL-ka i tak niżej zejdzie.

LemuRR 11 napisał:
    Wzmacniacz na jakiejś kości, czy na dyskretnych, jaka moc ?

Wzmacniacz to panel STX-a A-138. TL-ka nie potrzebuje dużo watów aby zagrała (czyt. wyżej).

LemuRR 11 napisał:
    PS. Zmień przewód sieciowy, bo wtyki bananowe w kontakcie, nie są najlepszym rozwiązaniem

To nie gniazdo sieciowe, to sygnał wysokopoziomowy wychodzący ze ściany, idzie po dzielniku napięcia i wchodzi do suba na line in. Przecież widać na zdjęciu że jest jeszcze drugi kabel.

Po przecinku stawiamy spację. Poprawiłem pierwszy i ostatni raz.
    CMS

• #5 20 Mar 2013 17:34
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Dzięki za odpowiedź :)
    Niezły patent z przewodem w ścianie (:

• #7 20 Mar 2013 17:38
    398216
    Usunięty  
  • #8 20 Mar 2013 17:58
    CMS
    Moderator

Monitory wyszły pięknie. Zwłaszcza frontowe ścianki. Niestety tak jak kolega wyżej zauważył, "woofer" wywołuje cmentarne wrażenie. Brakuje tylko krzyża i zdjęcia zmarłego w miejscu głośnika :)
    No, ale to rzecz gustu, zwłaszcza, że nie wiemy jak całość prezentuje się w docelowym miejscu odsłuchu.
    Nigdy nie słyszałem konstrukcji tego typu w małym pokoiku z jednego z blokowisk (a wnioskuję, że kolega mieszka w bloku), ale podejrzewam, że jak się odpowiednio "nakarmi" ten nagrobek, to można poczuć jak powietrze w pokoju "gęstnieje" od ciśnienia akustycznego :D

• #11 21 Mar 2013 13:39
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

Jestem bardzo zainteresowany tą konstrukcją (jako uzupełnienie do swoich monitorów). Dlatego, jeśli można, chciałbym się dowiedzieć, jakiego programu używał Pan do wyliczenia parametrów TL.

Moja dość niska wiedza na temat TL kłóci się z parametrami które Pan podał. Przy Fs=28Hz długość TL wychodziła mi około 3m przy prędkości dźwięku 340m/s oraz 2.6m przy 290m/s.

Jeśli coś źle policzyłem, z góry przepraszam za kłopot.

A, jeszcze jedno pytanie, czy założenie wzmacniacza po środku tunelu nie wpływa negatywnie na dźwięk ?

• #12 21 Mar 2013 15:02
    marian133
    Poziom 37  

~ReverseEsper napisał:
    Moja dość niska wiedza na temat TL kłóci się z parametrami które Pan podał. Przy Fs=28Hz długość TL wychodziła mi około 3m przy prędkości dźwięku 340m/s oraz 2.6m przy 290m/s.

Ale to nie znaczy że trzeba złożyć konstrukcję o takiej długości. Niech Pan jeszcze poczyta o wytłumieniu TL-ki.

~ReverseEsper napisał:

A, jeszcze jedno pytanie, czy założenie wzmacniacza po środku tunelu nie wpływa negatywnie na dźwięk ?

Nie.

• #13 21 Mar 2013 16:37
    Arkadyo
    Poziom 29  

Wykonanie podobnie jak w monitorach na najwyższym poziomie tyle, że tak jak już wyżej wspomniano - trochę to cmentarne :)
    Szkoda, że tl'ka narzuca takie duże wymiary ale pewnie jakość basu to wynagradza. Jak to się zgrywa z monitorami? Nie masz zastrzeżeń? Ja od dłuższego czasu szukam supportu do swojego 2 way i jak narazie br poległo całkiem choćby nie wiem jaki przetwornik zastosowano. Też myślałem nad tl ale ten rozmiar... pokój to zagracone 20m także raczej muszę zapomnieć.

• #14 21 Mar 2013 16:43
    398216
    Usunięty  
  • #15 21 Mar 2013 17:06
    marian133
    Poziom 37  

dj-MatyAS napisał:

Czy nie zastanawiał się kolega nad "położeniem" tej obudowy? Zamiast nagrobka (i dużej stojącej konstrukcji w wypadku większości TL) można by było uzyskać coś na kształt niskiej konsoli na której można by było postawić np. TV... Przyjemniej i pożyteczniej, a efekt chyba ten sam?

Klient tak chciał, omawialiśmy różne koncepcje, jednak zostało tak jak widać na zdjęciach. Poprzednią taką TL-kę robiłem na dwóch ósemkach, no i tu już musiała leżeć z racji rozmiarów które są ogromne. Na szczęście konstrukcja leży za ekranem projektora i jest prawie niewidoczna. Najlepiej jak sub jest na środku, bo mimo iż niskie częstotliwości są niekierunkowe, to jednak słychać gdzie sub się znajduje, a czy on stoi czy leży nie ma to większego znaczenia (chyba że akustyka pokoju się odezwie).

dj-MatyAS napisał:
    Oczywiście konstrukcja musiałaby być solidna i nie emitować drgań własnych, ale o to w TL jest chyba łatwiej niż w BR na przykład?

Tak, z racji konstrukcji i jej ciężaru.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME