Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PLC programowanie - We/wy analogowe,jak uaktywniać/programowac?

bodek_pe 20 Mar 2013 12:13 2142 3
 • #1
  bodek_pe
  Level 9  
  Witam

  Jakiś czas temu bawiłem sie w proste programowanie S7-200, mozna powiedzieć,ze z powodzeniem. Jednak nadal jestem poczatkujący w kwestiach sterowników,pisania programów, o diagnostyce nie wspomnę. Mam prośbę,czy moze ktos precyzyjnie przekierowac mnie na odp wątki, lub odpisać, w jaki sposób zabrac sie za uaktywnianie wejśc,wyjśc analogowych? Mysle, o S7 - 200 bo do tego mam najwięcej materiałow,ale niekoniecznie. Może to byc na przykadzie popularnego "samouczka" do GE Fanuc,znanego na stronach 'elektrody",lub cokolwiek, tak, bym zrozumiał istotę rzeczy. Mam zamiar stworzyć prosty, tani układ : PLC - falownik - silnik z enkoderem i nauczyć sie pisac oprogramowanie na np sterowanie wyjściem pradowym lub napięciowym (lub cyfrowym) z sygn zwrotnym z enkodera oraz wszystkie inne możliwe sposoby reguacji silnika i w ogóle sterowania tego typu układów.
  Odn samouczka GE Fanuc - np jak zabrac się za wysterowanie wiatraczka wyjściem pradowym, tzn potencjometrem .?
  Z góry bardzo dziekuje za wyrozumiałość i ew. pomoc..
 • #2
  kishon
  Level 14  
  analogów nie musisz nigdzie uaktywniać, jedyne co musisz mieć odpowiednią konfigurację sterownika, sprawdź dokładnie schemat podłączeń modułu bądź jeśli masz wejścia i wyjścia dołączone do CPU to instrukcję CPU, często moduły wejść lub wyjść muszą być dodatkowo zasilone z zewnątrz, lub też w zależności od standardu musi być dodatkowo zwora między dwoma wejściami, w zależności od tego co chcesz uzyskać (0-20mA, 4-20mA, 0-10V)
  W samym programie odwołujesz się do wejścia analogowego poprzez AIXX gdzie xx to numer wejścia, aby uzyskać z tego faktyczny pomiar musisz sobie go wyskalować odpowiednio i masz wartość pomiaru.
 • #3
  jestam
  Automation specialist
  Dla GE IP (GE Fanuc): odczyt we analog. z obszaru %AI, ustawianie wy to zapis do %AQ
  w konfiguracji modułu analogowego ustalasz zakres adresów pod jakimi jest widoczny dany moduł (np. %AI0001 do %AI0008 itp.)