Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak łatwo zestroić 3-drożną zwrotnicę głośnikową.

DamianRTV 20 Mar 2013 12:31 2580 3
  • #1 20 Mar 2013 12:31
    DamianRTV
    Poziom 27  

Witam - opis problemu:
    Chcę przepuścić całe, prawie całe pasmo audio. Czyli zestroić tak zwrotnicę głośnikową do moich niewiadomego pochodzenia głośników (kolumna SANYO - kupiona w 81r. jeszcze PEWEX-ie ) Bo nie słyszę szerokich tonów, a wysokie mocno piszczą, a z basowego leci chyba prawie wszystko.

Zrobiłem ją na podstawach zwrotnicy z altusów 140 - bo takie mam u siebie ;) i na nie, nie narzekam. Dobierałem te kondensatory na "słuch" do szerokich i wysokich. Niby to gra dobrze ale czegoś mi brakuje.

I tu jest moje pytanie :

Jak zrobić pomiar tego co mi wychodzi z głośnika - nie chcę tego robić na słuch / na muzyce.
    Co potrzebuję ?
    - jaki program na laptopa?
    - mikrofon i podpiąć go pod laptopa
    - nie mam generatora i skąd zabrać "głos" by od 10Hz do 10 kHz mi taki dźwięk "szedł" np. z nagranej płyty CD i odtwarzanie jej na odtwarzaczu CD.
    By przez mikrofon ściągnąć charakterystykę z poszczególnego głośnika i by na laptopie mi wyszedł wykres.

Coś takiego potrzebuję jak sobie z tym poradzić bo na co dzień z tym nie mam do czynienia, jednorazowo chciałem się tak zabawić - proszę o pomoc

Serdecznie pozdrawiam Damiano.

0 3
  • #2 20 Mar 2013 16:38
    2165755
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Mar 2013 16:52
    DamianRTV
    Poziom 27  

Witaj dzięki za odpowiedź
    No trochę mam wiadomości, troszkę się znam - na pewno nic nie spalę lub popsuję ;) lecz tylko wtedy jak mnie ktoś porządnie naprowadzi he he ;)

A coś prostszego ? np.

- jakiś program do komputera i mikrofon podpinam do karty, a dźwięk puszcze z odtwarzacza CD ze wzmacniacza audio, a charakterystykę chciałem ściągnąć osobno z każdego z głośnika. Odpinałbym każdy co chcę zmierzyć - tylko od jakiej częstotliwości on zaczyna działać o to mi chodzi - nie musi być super profesjonalnie byle by jakiś wykres sobie tam na monitorze poszedł. By potem te 3 wykresy na siebie nałożyć i zobaczyć czy jest prawie równe pasmo. Np:

Jak łatwo zestroić 3-drożną zwrotnicę głośnikową.

0
  • #4 20 Mar 2013 20:57
    Tomq
    Poziom 38  

Jest u nas temat o tym:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Dodatkowo:
    http://diyaudio.pl/showthread.php/20454-Faza-w-projektowaniu-zwrotnic
    http://www.audiostereo.pl/aza24_90754.html/page__st__210#entry2569785

Cytat:
    zobaczyć czy jest prawie równe pasmo. Np:

Od równego pasma ważniejsze jest zgranie fazowe głośników. Równe pasmo oznacza, że każda częstotliwość jest odtwarzana z jednakowym poziomem głośności i o ile nie są to rażące różnice to nie powinno to stanowić większego problemu. Kolejna rzecz - pasmo powinno być na tyle równe na ile pozwalają głośniki, nie ma sensu na siłę wyrównywać każdej górki i każdego dołka zwrotnicą. Tu liczy się tzw. równowaga tonalna, tzn, żeby pasmo było w miarę (jak to słusznie piszesz prawie) równe.

Natomiast co do zgrania fazowego to jest ważne, bo decyduje o tym, że czoła fal odtwarzanych przez różne głośniki, a mających tą samą częstotliwość dolatują do słuchacza w jednym momencie. Ma to znaczenie do poprawnego odbioru wrażenia stereofoniczności dźwięku (instrumenty nie zlewają się w jedną masę) i zwiększa "wyrazistość".

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo