Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak łatwo zestroić 3-drożną zwrotnicę głośnikową.

DamianRTV 20 Mar 2013 12:31 2970 3
 • #1 20 Mar 2013 12:31
  DamianRTV
  Poziom 27  

  Witam - opis problemu:
  Chcę przepuścić całe, prawie całe pasmo audio. Czyli zestroić tak zwrotnicę głośnikową do moich niewiadomego pochodzenia głośników (kolumna SANYO - kupiona w 81r. jeszcze PEWEX-ie ) Bo nie słyszę szerokich tonów, a wysokie mocno piszczą, a z basowego leci chyba prawie wszystko.

  Zrobiłem ją na podstawach zwrotnicy z altusów 140 - bo takie mam u siebie ;) i na nie, nie narzekam. Dobierałem te kondensatory na "słuch" do szerokich i wysokich. Niby to gra dobrze ale czegoś mi brakuje.

  I tu jest moje pytanie :

  Jak zrobić pomiar tego co mi wychodzi z głośnika - nie chcę tego robić na słuch / na muzyce.
  Co potrzebuję ?
  - jaki program na laptopa?
  - mikrofon i podpiąć go pod laptopa
  - nie mam generatora i skąd zabrać "głos" by od 10Hz do 10 kHz mi taki dźwięk "szedł" np. z nagranej płyty CD i odtwarzanie jej na odtwarzaczu CD.
  By przez mikrofon ściągnąć charakterystykę z poszczególnego głośnika i by na laptopie mi wyszedł wykres.

  Coś takiego potrzebuję jak sobie z tym poradzić bo na co dzień z tym nie mam do czynienia, jednorazowo chciałem się tak zabawić - proszę o pomoc

  Serdecznie pozdrawiam Damiano.

  0 3
 • #2 20 Mar 2013 16:38
  2165755
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 20 Mar 2013 16:52
  DamianRTV
  Poziom 27  

  Witaj dzięki za odpowiedź
  No trochę mam wiadomości, troszkę się znam - na pewno nic nie spalę lub popsuję ;) lecz tylko wtedy jak mnie ktoś porządnie naprowadzi he he ;)

  A coś prostszego ? np.

  - jakiś program do komputera i mikrofon podpinam do karty, a dźwięk puszcze z odtwarzacza CD ze wzmacniacza audio, a charakterystykę chciałem ściągnąć osobno z każdego z głośnika. Odpinałbym każdy co chcę zmierzyć - tylko od jakiej częstotliwości on zaczyna działać o to mi chodzi - nie musi być super profesjonalnie byle by jakiś wykres sobie tam na monitorze poszedł. By potem te 3 wykresy na siebie nałożyć i zobaczyć czy jest prawie równe pasmo. Np:

  Jak łatwo zestroić 3-drożną zwrotnicę głośnikową.

  0
 • #4 20 Mar 2013 20:57
  Tomq
  Poziom 38  

  Jest u nas temat o tym:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

  Dodatkowo:
  http://diyaudio.pl/showthread.php/20454-Faza-w-projektowaniu-zwrotnic
  http://www.audiostereo.pl/aza24_90754.html/page__st__210#entry2569785


  Cytat:
  zobaczyć czy jest prawie równe pasmo. Np:

  Od równego pasma ważniejsze jest zgranie fazowe głośników. Równe pasmo oznacza, że każda częstotliwość jest odtwarzana z jednakowym poziomem głośności i o ile nie są to rażące różnice to nie powinno to stanowić większego problemu. Kolejna rzecz - pasmo powinno być na tyle równe na ile pozwalają głośniki, nie ma sensu na siłę wyrównywać każdej górki i każdego dołka zwrotnicą. Tu liczy się tzw. równowaga tonalna, tzn, żeby pasmo było w miarę (jak to słusznie piszesz prawie) równe.

  Natomiast co do zgrania fazowego to jest ważne, bo decyduje o tym, że czoła fal odtwarzanych przez różne głośniki, a mających tą samą częstotliwość dolatują do słuchacza w jednym momencie. Ma to znaczenie do poprawnego odbioru wrażenia stereofoniczności dźwięku (instrumenty nie zlewają się w jedną masę) i zwiększa "wyrazistość".

  0