Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Athlon XP 2600+,MOBO K7S41GX - Zawieszania się PC, Uszkadzanie dysku

LaTuaCantante 20 Mar 2013 15:25 2961 25
  • #1 20 Mar 2013 15:25
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

Zacznę od początku: (miłego czytania)

Na początku miałem Athlon'a Xp na domyślnych ustawieniach biosu. (1,2GHz)
    Następnie, jak zauważyłem, że procek ma o 40% obniżone taktowanie, ustawiłem FSB z 100 (by jumper, automatyczne) na tyle, ile powinien mieć mój model procka, czyli 166, niestety zauważyłem, że przy niektórych grach komputer się zawiesza.
    Obniżyłem FSB do 165 i wszystko było dobrze.

Później zamontowałem sobie Athlon'a XP 3200+ niestety nie zauważyłem ze moja płyta główna obsługuje FSB do 333 a procek, który kupiłem powinien mieć 200 FSB, tak też ustawiłem, niestety spalił mi się zasilacz. (z prockiem raczej wszystko ok)

Wróciłem do mojego starego Athlon'a XP 2600+ niestety zauważyłem ze komputer działa stabilnie jedynie do 133 FSB.
    Na tych ustawieniach wszystko długo działało dobrze, lecz po paru miesiącach padł mi dysk.
    Wstawiłem inny dysk, który używałem kiedyś i też działał stabilnie tylko do 133FSB.
    Zaczęły dochodzić z niego różne dźwięki aż padł.
    Wiec naprawiłem wcześniejszy, ale też padł po niedługim czasie, (komputer go nie widzi)
    Naprawiłem, więc ten dysk, z którego dochodziły dziwne dźwięki.(naprawiłem go dzięki CHKDSK i takie dziwne informacje się pojawiały podczas naprawy, że aż się zdziwiłem)
    Co ciekawe komputer działał stabilnie na tych 166FSB, ale ten dysk też w końcu padł.

Wykombinował używany dysk od znajomego, lecz on nie działał stabilnie na tych 166FSB i zaciął się, musiałem użyć CHKDSK, bo podczas ładowania systemu komp się zacinał.

Teraz jestem na domyślnych ustawieniach biosu, tzn. na tych 100FSB (by jumper), czyli 1,2GHz, a to mało :) przynajmniej komputer działa poprawnie.

Zwracam się do was forumowicze z pytaniem: jak można to naprawić i czemu tak się dzieje.

P.S.

mój komputer aktualnie:
    -Athlon XP 2600+
    -płyta główna K7S41GX
    -zasilacz Take Me 350W (tak wiem żenada)
    -Radeon 9550 lub jak kto woli X1050 Series

• #2 20 Mar 2013 15:33
    Kasek21
    Poziom 43  

Marka i model zasilacza?

Screeny z programu CrystalDIskInfo dla posiadanych dysków.

Stan kondensatorów na płycie głównej/karcie grafiki i w zasilaczu. Czy nie są wylane/napuchnięte.

Edit:

LaTuaCantante napisał:
    -zasilacz Take Me 350W (tak wiem żenada)

Jak wiesz to go wyrzuć.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    http://www.techfanatyk.net/zmien-zasilacz-przezornosc-czy-psychoza/

• #3 20 Mar 2013 15:39
    Dra98
    Poziom 40  

Przetestował bym również pamięć np - memtest. Przydał by się screen z cpu-z zakładka CPU, memory i SPD dla każdego modułu.
    Dysk jest bardzo wrażliwy na wadliwe napięcia.

• #4 20 Mar 2013 15:58
    1010011010
    Poziom 32  

Dra98 napisał:
    Przetestował bym również pamięć np - memtest. Przydał by się screen z cpu-z zakładka CPU, memory i SPD dla każdego modułu.
    Dysk jest bardzo wrażliwy na wadliwe napięcia.

W przypadku memtestu może on pokazać również błędy gdy uszkodzony jest zasilacz. Spotkałem się kilka razy z tym, że na jednym zasilaczu ram pokazywał błędy, a na innym już było wszystko dobrze i stabilnie.

• #5 20 Mar 2013 16:03
    Psiotrek
    Poziom 13  

Kasek21 ma rację: zasilacz, zasilacz i jeszcze raz zasilacz! Porządny zasilacz to podstawa. Wszelkie dotychczasowe niepowodzenia mogą wynikać z wahań napięcia przy większym obciążeniu, nie dajesz komputerowi szansy na stabilną pracę. I nie chodzi tu o jakąś potężną moc, raczej o dobrą markę. Marnej jakości zasilacze mają niekompletne filtry LC po stronie wyjściowej (cewki zastępuje się zworami), kondensatory są marnej jakości i nie zapewniają odpowiedniego zapasu energii przy chwilowych przeciążeniach, nieprzemyślana konstrukcja mechaniczna powoduje miejscowe przegrzewanie się podzespołów i całość jest generalnie do bani. Owszem, porządny zasilacz swoje kosztuje, ale naprawdę warto.
    Podmień zasilacz i jeśli objawy nie ustąpią wróć tu, postaramy się pomóc.

• #7 20 Mar 2013 16:28
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

Nie dotarło bo napięcia były w granicach normy, ale skoro tak nalegacie, to zobaczę na innym zasilaczu.
    Odezwę się jak przetestuje.

• #8 20 Mar 2013 16:35
    Kasek21
    Poziom 43  

LaTuaCantante napisał:
    ale skoro tak nalegacie, to zobaczę na innym zasilaczu.

Nikt nie nalega i dla mojej przyjemności to nic nie musisz robić.

LaTuaCantante napisał:
    Nie dotarło bo napięcia były w granicach normy

To nie wszystko. Pomijam już fakt w jaki sposób przeprowadzony pomiar, przy jakim obciążeniu i jakim sprzętem. Po drugie przy tym śmieciu, który nazywasz zasilaczem skoki napięcia mogą zdarzać się w każdej chwili. Po trzecie cichym zabójcą są tętnienia, które nie mieszczą się w normie.

• #9 21 Mar 2013 09:14
    strucel
    Poziom 27  

Powodem twoich problemów jest zapewne zasilacz -posiadasz sprzęt bardzo starej generacji który głównie obciąża linię 5V zasilacza ,linia 12V to tylko zasilanie silników w hdd i napędzie optycznym .Nowe tanie zasilacze nie są dostosowane do takiego sprzętu - mają bardzo słabą wydajność linii 5V 18-20A w dodatku współdzielone z 3,3V a co gorsza napięciem wiodącym które stara się utrzymać zasilacz jest 12V.Potrzebujesz lbardziej dostosowanego do twojego sprzętu zasilacza , nowy przyzwoity jest dla tego sprzętu nieopłacalny , pozostaje szukać dobrej jakości używki po przeglądzie na aukcjach.

• #10 25 Mar 2013 10:17
    Psiotrek
    Poziom 13  

Kolega strucel dobrze radzi, miałem niegdyś taki przypadek o którym wspomniał. Po wymianie procesora i karty graficznej na "mocniejsze" (a więc pobierające więcej prądu przy okazji) komputer zaczął szaleć. Napięcia zgłaszane w BIOSie były w normie, ale wtedy komputer pracował na jałowym biegu. Dopiero dynamiczne pomiary prądu (miernikiem cęgowym) i napięcia ujawniły źródło problemu. I tak jak kolega strucel wskazuje, lepszym okazał się nieco podrasowany zasilacz starszej generacji o większej wydajności na gałęzi 5V niż nówka sklepowa o sumarycznie wiekszej mocy, ale z mniejszą wydajnością prądową na tej gałęzi. Od zasilacza należy zacząć, a potem się zobaczy.

• #11 27 Mar 2013 16:01
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

Kupiłem Seasonic SS-300GS ActivePFC 300W i przed chwilą zamontowałem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Działa stabilnie :) nie będę zamykał jeszcze tematu, bo licho nie śpi

• #12 04 Kwi 2013 22:26
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

Komputer działa stabilnie, poza jedną, może nieistotną drobnostką.
    Pracuje na 166 FSB i podczas grania w niektóre gry komputer się resetuje.
    Problem znika, gdy obniżę FSB do 165, lecz jest to tryb asynchroniczny i nurtuje mnie ta drobnostka.
    P.S.
    Przed założeniem tego tematu też tak miałem.

• #13 04 Kwi 2013 22:38
    swiercm
    Moderator - Komputery Serwis

A pamięci na 333MHz ustawiasz? A co z VCORE? Ustawiasz w automacie? Ustaw na sztywno mnożnik, vcore, fsb i pamięci na 333MHz (przy 166MHz FSB)

Jaki dokładnie masz ten procesor? Jesteś pewny, że 2600+ ma nominalne 166MHz? Daj zrzut z CPU-Z.

Dysk padł, przez dziadowskie zasilanie (prawdopodobnie)

Co z kondensatorami? Sprawne?

Proszę o szczegółowe odpowiedzi.

• #14 05 Kwi 2013 15:48
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

Na pewno posiadam Athlon'a XP 2600+ (tak jest na, nim napisane)
    Prawdę mówiąc, popełniłeś błąd prosząc o SS z CPU-Z.
    Gdybym chciał program pokazywał, by ze posiadam Athlon'a XP 1600+ o taktowaniu 1,2 GHz i FSB 100 (a taki nie istnieje)
    Konkludując wszystko zależy od tego, ile FSB ustawie prockowi w biosie, o wiele lepszym programem do sprawdzania modelu procka jest program Crystal CPU.
    Żeby nie było ze się nie wywiązuje oto SS z CPU-Z:

Pamięci mam ustawione na 333 dodatkowo daje SS z CPU-Z

Athlon XP 2600+,MOBO K7S41GX - Zawieszania się PC, Uszkadzanie dysku Athlon XP 2600+,MOBO K7S41GX - Zawieszania się PC, Uszkadzanie dysku

Można zauważyć, że mam źle ustawiony tRAS. (niestety nie wiem jak go zmienić)

Dysk na pewno przez to padł.

Kondensatory wyglądają niewinnie, ale to przecież o niczym nie świadczy.

Over Vcore Voltage mam ustawione na auto, a VCCM Voltage na 2,73V

• #15 05 Kwi 2013 21:15
    swiercm

Nie popełniłem błędu, bo chodziło mi głównie o pokazanie na jakim jądrze jest zbudowany procesor.
    Więc tak, jak napisałem - ustaw mu ręcznie: FSB, VCORE, Mnożnik. W pamięciach nic nie zmieniaj oprócz magistrali - musi być synchronicznie na 333. Jeśli się "wysypują" to przetestuj te pamięci na 266MHz.

Coś mi się wydaje, że masz niemarkową pamięć i stąd masz problemy z odpowiednim działaniem. Nie wyrabia przy 333MHz, a te czasy, które chcesz zmienić, są zaprogramowane w kości pamięci. Podmień na markową chociaż na chwilę, a zobaczysz, że miałem rację.

• #16 05 Kwi 2013 22:07
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

Mam jednego kingstone'a i jednego goodram'a, są to chyba dość markowe pamięci.
    Może nie doczytałeś, ale mam ustawione na sztywno, automatycznie ustawia mi na FSB na 100.

• #18 05 Kwi 2013 22:46
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

Mam jeszcze 2 kingston'y :) więc wymienię goodram na jednego z nich

• #20 29 Kwi 2013 17:51
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

Wybacz, że mnie tak długo nie było.
    Otóż mam jedną 512 pc3200(200MHz)
    oraz nową apacera 1024 pc3200(200MHz)
    Nawet na jednej kości apacera komputer nadal się resetuje.

• #22 29 Kwi 2013 22:21
    strucel
    Poziom 27  

Fsb ustawiasz zworkami na płycie czy w biosie? Podstawową częstotliwość ustawia się zworkami a ustawienia w BIOS służą do ewentualnego OC.

• #23 30 Kwi 2013 16:51
    LaTuaCantante
    Poziom 10  

FSB ustawiam w biosie, oczywiście kości były ustawione "w dół" na 333

• #24 30 Kwi 2013 17:42
    swiercm

strucel napisał:
    Fsb ustawiasz zworkami na płycie czy w biosie? Podstawową częstotliwość ustawia się zworkami a ustawienia w BIOS służą do ewentualnego OC.

Oj chyba nie bardzo. Wszystkie funkcje do FSB (jak i OC) są w BIOS. Proszę zajrzeć do manuala płyty.

Autorze, no coż. Wydaje się, że Twoje mobo jest poprostu uszkodzone. Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy, to uszkodzony CPU/Gniazdo procesora.

• #25 30 Kwi 2013 21:59
    strucel
    Poziom 27  

Ja zajrzałem a kolega raczej nie:
    "Although this motherboard offers stepless control, it is not recommended
    to perform over clocking. Frequencies other than the recommended CPU
    bus frequencies may cause the instability of the system or damage the
    CPU. The CPU host frequency of this motherboard is determined by the
    jumper-setting. You must set the FSB jumper according to your AMD CPU
    before you use the “Manual” option as the FSB setting in BIOS setup to
    perform over clocking. Please check page 24 for details"
    strona 14 manuala ustawienia zworek .
    O ile pamiętam ustawianie częstotliwości w bios nie zmienia dzielnika dla pozostałych magistral tzn tłumacząc najprościej jak potrafię zworkami wybieramy dzielniki przez które dzielona jest fsb i jeżeli zworkami ustawimy fsb 100MHz a w biosie wybierzemy 166MHz to
    wszystkie magistrale taktowane częstotliwościami powiązanymi z fsb będą mocno przetaktowane.

• #26 30 Kwi 2013 22:05
    swiercm

strucel napisał:
    Ja zajrzałem a kolega raczej nie:
    "Although this motherboard offers stepless control, it is not recommended
    to perform over clocking. Frequencies other than the recommended CPU
    bus frequencies may cause the instability of the system or damage the
    CPU. The CPU host frequency of this motherboard is determined by the
    jumper-setting. You must set the FSB jumper according to your AMD CPU
    before you use the “Manual” option as the FSB setting in BIOS setup to
    perform over clocking. Please check page 24 for details"
    strona 14 manuala ustawienia zworek .
    O ile pamiętam ustawianie częstotliwości w bios nie zmienia dzielnika dla pozostałych magistral tzn tłumacząc najprościej jak potrafię zworkami wybieramy dzielniki przez które dzielona jest fsb i jeżeli zworkami ustawimy fsb 100MHz a w biosie wybierzemy 166MHz to
    wszystkie magistrale taktowane częstotliwościami powiązanymi z fsb będą mocno przetaktowane.

Nie doczytałem. Zwracam honor. Mea culpa. Możesz mieć sporo racji w tym, co napisałeś.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME