Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabil. Napi. Unitra SM 200/2 - Pytanie o funkcjonalność tego urządzenia

20 Mar 2013 16:11 4482 4
  • Poziom 8  
    Witam,
    stałem się posiadaczem stabilizatora napięć Unitra Zatra SM 200/2 i z tym
    jest związane kilka moich pytań co do jego funkcjonalności.
    Posiadam kilka modeli odbiorników radiowych opartych na lampach,
    które działają przy napięciu 220V i z tym związane jest moje kilka pytań.
    1). Czy w/w typ stabilizatora napięć będzie zmniejszał napięcie ( obecnie powszechne w każdym domu 230V),
    do napięcia 220V na które działaja odbiorniki radiowe.
    2). Czy radio lampowe, które pracuje na stałe przy napięciu 230V może ulec uszkodzeniu, może zmniejszyć
    się żywotność lamp elektronowych, czy innych podzespołów elektronicznych?
    3). Czy w/w stabilizator napięć może zwiększać i zmniejszać napięcie, aby na wyjściu było napięcie
    220V, jak to się w nim reguluje, może ktoś ma jakiś schemat.
    4). Czy taki stabilizator ma odpowiednią moc (Watt), aby na nim płynnie chodził miernik lamp ELPO P-508?

Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Jest to stabilizator magnetyczny (ferrorezonansowy). Kilka danych z ulotki:
    Przeznaczenie
    Służy do zasilania wyłącznie odbiorników telewizji kolorowej typu Rubin 714 i innych o zbliżonym poborze mocy w przypadku znacznych wahań napięcia sieci zasilającej.
    Napięcie wejściowe 160-242V
    Pobór mocy <= 260W
    Napięcie wyjściowe ok. 220V +- 5%
    znamionowa moc obciążenia 200W
    Odbiorniki były przystosowane do napięcia 220V +5 -10%, dokładnie możesz policzyć. Faktem jest że zazwyczaj było niższe od 220V.
    Możesz zasilać odbiorniki o mocy nie większej niż 200W.
  • Poziom 10  
    Również posiadam taki stabilizator. Moje pytanie jest inne. Czy ten stabilizator odseparuje mnie galwanicznie od napięcia sieciowego poprzez transformatory? Czy nadaje się do podłączania urządzeń w czasie serwisowania?
    Nie ma on trzeciego przewodu zabezpieczającego. Czy mogę podłączyć go nowym przewodem i bolec podłączyć do obudowy od strony zasilania i do obudowy od strony wyjścia?
    Stabil. Napi. Unitra SM 200/2 - Pytanie o funkcjonalność tego urządzenia
  • Poziom 36  
    andijaw napisał:
    Czy ten stabilizator odseparuje mnie galwanicznie od napięcia sieciowego poprzez transformatory?
    Kolega Q1P zamieścił schemat, popatrz i zobacz dlaczego nie odseparuje, to tylko stabilizator.
  • Poziom 38  
    s_d75 napisał:
    2). Czy radio lampowe, które pracuje na stałe przy napięciu 230V może ulec uszkodzeniu, może zmniejszyć
    się żywotność lamp elektronowych, czy innych podzespołów elektronicznych?

Raczej nie powinno, lampy są dość tolerancyjne jeśli chodzi o napięcia. Dla pewności można zmierzyć wartość napięcia żarzenia i porównać z danymi katalogowymi lamp czy nie została przekroczona maksymalna dopuszczalna wartość. To napięcie jest istotne, anodowe może się zmieniać w dość szerokim zakresie bez większych konsekwencji.