Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powiększenie warsztatu (stacja lutwonica + drukarka + topnik + cyna)

nyancat18 20 Mar 2013 18:49 2034 4
  • #1 20 Mar 2013 18:49
    nyancat18
    Poziom 2  

Cześć, Od jakiegoś czasu zajmuję się elektroniką i też od nie dawna robotyką, do tej pory używałem lutownicy kolbowej na 230 v firmy lux a układy(wyłącznie THT) wykonywałem na uniwersalnych płytkach drukowanych . Od jakiegoś czasu stało się to jednak uciążliwe i pomyślałem o kupieniu stacji lutowniczej oraz zaczęciu wykonywania płytek drukowanych metodą termo transferu .

Jako, że jestem młody i nie zajmuję się tym profesjonalnie celuję coś w taniego, najprawdopodobniej wybiorę stacje zhaoxin 936, ma ona wiele dobrych opinii, a wy co o niej sądzicie ? Na stronie jakiegoś sklepu wyczytałem, że jest do niej 30 różnych grotów , ja znalazłem do niej tylko takie : http://www.gotronik.pl/img/groty_zaoxin_aktualne.jpg czy ktoś wie gdzie można dostać wszystkie rodzaje do niej ? Czy pasują do niej groty dedykowane do innych stacji ? Jeśli tak to które najlepsze ? Podobno grot T-I daję rade co do THT ale chciałbym też zacząć korzystać z SMD więc jaki grot do niego byłby dobry ? Podobno do SMD dobry jest grot typu "minifala" Można taki dostać do tej stacji ?Jaki topnik do SMD byście polecali ? Widziałem pozytywne opinie o RF800 co o tym sądzicie ? Jaką cynę i o jakiej grubości byście polecali ?

Chciałbym także zacząć wytwarzać płytki drukowane i na początku spróbowałbym w punkcie ksero (Podobno to możliwe przy jakimś tutorialu pisało żeby wydrukować na atramentówce a następnie zanieść do punktu ksero i poprosić o kopie 1:1 na papierze kredowym . Co o tym sądzicie ? ) Potem chciałbym kupić własną laserówkę, przeczytałem w internecie, że Samsung ML1675 jest całkiem spoko . Zamienniki tonerów do niej po 60 zł mają według opisu wydajność po około 2000 stron co starczyło by mi na bardzo długo więc chyba z ceną nie było by tak źle . Jeszcze co do drukarki, czy te zamienniki normalnie działają czy trzeba jakoś przerabiać drukarkę?

Z góry dziękuje i Pozdrawiam .

0 4
  • #2 20 Mar 2013 19:08
    elektryku5
    Poziom 37  

Nie wiem czy ten Zhaoxin jest lepszy od wszystkich chińczyków, zbytnio bym się nie zastanawiał i brał najtańszą stację z tego segmentu.
    Gdybyś już chciał mieć choć troszkę profesjonalnie, to warto wziąć Solomon/Pensol (choćby SL10-N).

RF800 to prawdopodobnie sama kalafonia w izpropanolu (coś takiego znalazłem w karcie charakterystyki), sam sobie takie coś zrobiłem i śmierdzi przerażająco, zdrowe raczej też nie jest... W tej chwili jadę na topniku TSF6502, ale nie miałem okazji go w niczym poważnym wypróbować, bo jakoś nic się nie trafiło ostatnio. Mogę powiedzieć tyle, że mało śmierdzi i nie pali się zbytnio. Zapach raczej dużo mniej drażniący niż ten izopropanol w powietrzu.

Do SMD warto pomyśleć nad pastą z spoiwem, wtedy tylko HOTem przygrzać i gotowe. Jak masz zamiar rzeczywiście to SMD lutować, to hot air jest bardzo przydatny, bez niego też się da robić, ale coś odlutować bez uszkodzenia płytki i układu ciężko.

0
  • #3 20 Mar 2013 19:53
    nyancat18
    Poziom 2  

Co do tej stacji to z tego ci widzę stacje firmy Zhaoxin nie są jakieś masakryczne w środku przynajmniej w porównaniu do innych chińczyków . Tutaj jest porównanie stacji Zhaoxin 852D+ z Yihua 852D+ : http://www.gotronik.pl/lutownice/zaoxin_yisua.html . Co do topnika to co sądzicie jeszcze o Amtech RMA-223 w żelu ? Tutaj jest filmik z nim : http://www.youtube.com/watch?v=sw04bDYbULs moim zdaniem wygląda dość fajnie .

0
  • #4 20 Mar 2013 20:41
    tomiok
    Poziom 33  

Tylko nie Zhaoxin 936, oraz tylko nie RF800 :-/

Ile kasy możesz przeznaczyć na Stacje lutowniczą ?
    Nie bierz nic gorszego. min. coś XYTRONIC'a ...
    Nie mówimy o Hot Air, tylko o zwykłej stacji lutowniczej.
    Zdecydowanie lepszy jest Amtech RMA-223 od RF800, i do SMD ten 223 wystarczy ;)

0
  • #5 21 Mar 2013 18:59
    elektryku5
    Poziom 37  

Obawiam się, że na allegro nie dostaniesz oryginalnego Amtech-a, jak Ci się trafi jeszcze strzykawka z błędami ortograficznymi, to jest pewność podróby.
    Właściwie teraz już do końca nie wiadomo, który jest oryginalny, podobno taki z zieloną naklejką.
    http://ultrakeet.com.au/write-ups/fluxInfo (Tu masz trochę napisane po angielsku.)

Code:
    This wreaks absolute havoc in highspeed circuits, and will cause your SMD microcontrollers to behave erratically if not cleaned correctly (pulls MCLR partially high, adds capacitance to your OSCI/OSCO pins, adds glitches to your I2C comms, generally nasty stuff!) - It's pure IsoPropyl or nothing at this point.

Jeśli dobrze zrozumiałem ten artykuł, to podróbę koniecznie trzeba zmyć, bo dziać mogą się dziwne rzeczy z "szybką" elektroniką.

Code:
    As you can see, no fancy holograms. Just a green label (indicating RoHS Compliance) and a slightly modified SKU. AMTECH have also started using orange end-caps in January of this year, my guess is to make it even more annoying to counterfeiters.

Wyżej o opakowaniu.

Zhaoxin, co tu dużo mówić, jeśli już się różnią czymś te firmy, to pewnie tylko płytką termostatu. Jak ma być na lata, to chyba lepiej dopłacić...

Jeśli byś chciał HOT-a, to też trzeba uważać, te fajnie wyglądające grzałki z takim "zaplatanym" drutem są do kitu. Kiedyś robiąc swojego HOT-a kupiłem niestety kolbę z taką grzałką, po podłączeniu przez regulator fazowy po kilku sekundach strzeliła wywalając bezpiecznik w listwie zasilającej, każdy z tych "koralików" się rozdzielił i kaplica.
    Następną kolbę kupiłem z grzałką na drucie oporowym (podobny do takiego w suszarce), bez problemu działała, potrafi tak zagrzać że aż rurka jest czerwona i nic się jej nie dzieje, dorobiłem jeszcze termostat i śmiga świetnie.
    Znajomy też miał to samo, ta śmieszna grzałka spaliła się od razu i kupił sobie potem taką samą kolbę jak ja, jedzie na samym regulatorze mocy i nadal działa.

EDIT:

Rzeczywiście, są na allegro w zielonym opakowaniu, ale widać różnicę ceny między podróbkami.

0