Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pod sztyce - Zamiana starego kabla aluminiowego na miedziany-0,6

asterix35 20 Mar 2013 21:06 2166 6
  • #1 20 Mar 2013 21:06
    asterix35
    Poziom 7  

Witam Panowie .Mam zamiar zamieszkać w starym domu , w którym znajduje się stary kabel przyłączeniowy od sztycy do pierwszego bezbiecznika 16 amper i jest on z aluminium - ten kabel - przedwojenny ..Mam zamiar wymienić go na miedż 6 milimetrów.Czy bezpiecznik 16 amper może być przykręcony do drewnianej belki ? - jest to dom drewniany czy musi podłożone być pod oprawę bezpiecznika jakieś niepalny podkład - np. blacha aluminium ?Mieszkam w Łodzi . Proszę o sugestję . Korki są 10 amperowe. Pozdrawiam

0 6
  • #2 20 Mar 2013 21:54
    .Jack
    Specjalista elektryk

asterix35 napisał:
    Czy bezpiecznik 16 amper może być przykręcony do drewnianej belki ?

W żadnym wypadku, to grozi pożarem. Blacha konieczna lub lepiej wymienić na nową małą rozdzielnicę z typowymi S-ami.
    Widziałem wypalone płyty z tekstolitu przez gniazda bezpiecznikowe a co dopiero podłoże drewniane, hajcować się będzie jak złoto.
    Dobrze że kolega pyta, póki jeszcze chałupa stoi cała i nie ma pogorzeliska.

0
  • #3 20 Mar 2013 22:08
    asterix35
    Poziom 7  

Jack , Dziękuję serdecznie za odpowiedż , czyli pod obudowę bezpiecznika przykręcić blachę ?Aluminium ? może być ?co byś poradził ? Czekam na info .

0
  • #4 21 Mar 2013 07:25
    serwisor
    Poziom 29  

Mówisz 6mm, a jaką masz moc zamówioną?
    Co z normami, gdzie licznik?

Korki 10 amperowe powiadasz, jeszcze nie widziałem do wina takich korków.

Polecam kontakt z kumatym elektrykiem, gdyż twoje pytania wskazują na to, że kompletnie nie wiesz do czego dążysz.

Rozumiem że chciałbyś zrobić to jak najtaniej, ale myślę, że na bezpieczeństwie też ci zależy, Twoim jak i domowników i gości.

Wymieniasz tylko przyłącze? a co z przewodami w ścianach?
    Jakiej grubości masz ten Al przewód?

0
  • #6 21 Mar 2013 10:44
    .Jack
    Specjalista elektryk

asterix35 napisał:
    co byś poradził ? Czekam na info

I tak mojej rady kolega nie posłucha !
    Bo jeżeli kolega chce tam zamieszkać i użytkować coraz więcej różnych odbiorników energii elektrycznej ułatwiającej życie jak AGD itp. to ja zalecam generalny remont czy tam przebudowę instalacji elektrycznej i dostosowanie jej do obecnych standardów jakościowych.
    Blacha stalowa czy aluminowa pod gniazdo bezpiecznikowe to rozwiązanie tymczasowe, prowizoryczne, wcześniej czy poźniej bez modernizacji instalacji elektrycznej się nie obejdzie.
    To jest moja rada, a co kolega zrobi to i tak wiem - włoży blachę pod "korek" i na tym się remont skończy. Zgadza się ?

0
  • #7 23 Mar 2013 19:15
    retrofood
    Moderator

Dyletantów wysyłamy do szkoły.

0