Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie piecem gazowym dwufunkcyjnym

21 Mar 2013 00:20 4815 14
  • Poziom 11  
    Niedawno zainstalowałem Integre 128wrl i poszukuję rozwiązania, które mogłbym zastosować do sterowania piecem gazowym dwu-funkcyjnym przy użyciu telefonu GSM.
    Zdaje się, że jest jeden wątek na podobny temat, jednak z uwagi na fakt, że mieszkam w Irlandii moja instalacja trochę odbiega od Polskich standardow. A więc do rzeczy:
    Piec CO to Potterton Promax System HE Pus - Link
    Jest on sterowany 7 dniowym programatorem czasowym Horstmann CHANNELPLUS H37XL.
    Dom podzielony został w nim na dwa kanaly grzewcze, pierwsza to parter, a druga to 1 pietro oraz poddasze. Trzeci kanał kontroluje ogrzewanie wody ciepłej.
    Na każdym z pięter znajdują się termostaty pokojowe (Link), które pozwalają na kontrolę temperatury na danym pietrze. Całość podłączona jest według tego schematu:
    Sterowanie piecem gazowym dwufunkcyjnym

Sterownik ustawiony jest na tryb czasowy w ciągu dnia i w nocy. Chciałbym pozostać przy takim trybie, natomiast gdy wracam do domu o niestandardowej porze to wysyłam SMS i dom się nagrzewa wtedy na żądanie.

Mając na uwadze, że zdecydowaęem się na Integrę 128wrl, jakie rozwiązanie proponowalibyście aby uzyskać żadany efekt przy jej użyciu ?
  • Relpol
  • Poziom 33  
    Najprościej to dołączyć jeszcze jeden termostat (ustawiony na wyższą temeprturę i równolegle przełączany z którymś istniejącym w systemie. Przełączanie np. przełącznikiem bistabilnym albo monostabilnym zaopatrzonym w trochę mocniejszy przekaźnik.
  • Poziom 11  
    Ok, ale sterownik musiałby być ustawiony na "Zawsze Włączony". Ja natomiast chcę aby pracował tylko w zaprogramowanych godzinach. Zdaję sobie sprawę, że termostat pokojowy może nie włączyć obiegu jeśli będzie zbyt ciepło.
  • Relpol
  • Poziom 13  
    możesz wymienić termostat na taki http://www.zamel.pl/pl,65,364,regulator_temperatury_rtm20.html . Posiada możliwość zaprogramowania dwóch progów, a dodatkowo posiada wejscie do wymuszenia temperatury poza harmonogramem. Tam podłączysz przekaźnik sterowany z centrali przez wyjście monostabilne czy jakie tam chcesz.
    albo możesz dokupić czujnik temperatury ADT-100 i odpowiednio to podłączyć i oprogramować. Robiłem sterowanie takie na trzech obwodach z trzema czujnikami, harmonogramem i sterowaniem SMS. Trzeba trochę pogłówkować z programowaniem , ale działa.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    To zadna specjalnea instalacja. Standard przy kilku strefach.
    Sterowanie SMS? A w czym problem, wystarczy chwile pomyśleć.

Do centrali podłączamy 3 przekaźniki sterowane wyjściami OUT np 6,7,8 centrali lub podobnymi expandera wyjść.
    Styki tych przekaźników wpinamy w szereg ze stykami 1, 3, 5 sterownika.
    Reszta to betka, program do sterowania przekaźnikami przy użyciu kilku virtualnych we wy taki sam jak do każdej innej rzeczy.
    Było wielokrotnie na tym forum.
  • Poziom 11  
    Jakie przekaźniki bistabilne zamontowac, oraz jak uzyskać połączenie OUT z Integry do przekaznika bezprzewodowo?
  • Poziom 33  
    1. Styki przekaźników musisz oczywiście wpiąć równolegle do sterownika jeśli priorytetem ma być sterowanie z centrali INTEGRA.
    2. W zakładce Sterowanie SMS, funkcje - definiujesz 6 różnych funkcji (3 dla załączania poszczególnych przekaźników i 3 do wyłączania ) w przypadku wykorzystania przełączników bistabilnych lub 3 funkcje jeśli użyjesz przełączników monostabilnych. Powiązujesz funkcje z odpowiednimi wyjściami CA np: 5,6,7 do których fizycznie wpinasz cewki przekaźników.
  • Poziom 23  
    free_nsc napisał:
    Jakie przekaźniki bistabilne zamontowac, oraz jak uzyskać połączenie OUT z Integry do przekaznika bezprzewodowo?

Bezprzewodowo, to troszkę zabawy. Najłatwiej użyć ASW100, ale to drogie rozwiązanie.
    Znacznie taniej pociągnąć magistrale sterującą i podłączyć CA64O-R.
  • Poziom 33  
    Marek_Pe napisał:
    Najłatwiej użyć ASW100, ale to drogie rozwiązanie

Chyba lepiej ACX-201

Jeśli jest możliwość pociągnąć kabel to podłączyć z wyjść OC centrali a przy sterowniku moduły przekaźników.
  • Poziom 11  
    Rysiek2 napisał:
    Marek_Pe napisał:
    Najłatwiej użyć ASW100, ale to drogie rozwiązanie

Chyba lepiej ACX-201

Jeśli jest możliwość pociągnąć kabel to podłączyć z wyjść OC centrali a przy sterowniku moduły przekaźników.

Oo wyglada, ze to jest to co mi trzeba! Jest jeszcze ACX-200 ale bez zasilacza?
    Z kablami wlasnie byloby ciezko bo musialbym przedostac sie ponad sufitami... ciezka sprawa! A jaki przekaznik polecacie?
  • Poziom 33  
    Np: R2M z cewką na 12V + podstawka GZ2
  • Poziom 11  
    Prosilbym o schemat bo zdaje się jednak, że znalazłem możliwość podłączenia przewodowego.
    Mam w ścianie obok PIR do której idzie 8 żyłowy kabel, więc mam 4 wolne.

Ile żył będę potrzebował do przewoźników?
    Jedną do aux i pozostałe trzy do OUT5,6,7 ?
  • Poziom 33  
    Po pierwsze pamiętaj, że OUT'y OC mają tylko obciążalność maksymalną 50mA. Więc przekaźnik nie może mieć więcej niż 0,6 W mocy. W tej sytuacji R2M już nie podejdzie bezpośrednio bo ma 0,9W.
    Zobacz tutaj :
    http://kuis.pl/images/Finder/Przemyslowe/Pdf/finderS40.pdf
    na pewno coś znajdziesz - ma mieć styki 6-10 A cewkę 12V 0,5W

Wyjścia które użyjesz podają w stanie aktywnym "minus" zasilania. tak więc wspólny dla wszystkich przekaźników musi być "plus" zasilania.
    Wyjścia możesz w zależności od przyjętej strategii ustawić jako przełącznik monostabilny lub bistabilny. Pierwszy wyłączy się samoczynnie po zadanym czasie ( nie wcześniej)
    ale nie musisz o tym pamiętać, drugi będzie działał dotąd dopóki albo ty albo jakaś inna funkcja go nie wyłączy - cała masa do wyboru w Integrze.
    Sterowanie SMS robisz powiązując wyjście z jakimś charakterystycznym SMS w zakładce Sterowanie SMS, Funkcje .
  • Poziom 11  
    Rysiek2 napisał:
    Po pierwsze pamiętaj, że OUT'y OC mają tylko obciążalność maksymalną 50mA. Więc przekaźnik nie może mieć więcej niż 0,6 W mocy. W tej sytuacji R2M już nie podejdzie bezpośrednio bo ma 0,9W.
    Zobacz tutaj :
    http://kuis.pl/images/Finder/Przemyslowe/Pdf/finderS40.pdf
    na pewno coś znajdziesz - ma mieć styki 6-10 A cewkę 12V 0,5W

Wyjścia które użyjesz podają w stanie aktywnym "minus" zasilania. tak więc wspólny dla wszystkich przekaźników musi być "plus" zasilania.
    Wyjścia możesz w zależności od przyjętej strategii ustawić jako przełącznik monostabilny lub bistabilny. Pierwszy wyłączy się samoczynnie po zadanym czasie ( nie wcześniej)
    ale nie musisz o tym pamiętać, drugi będzie działał dotąd dopóki albo ty albo jakaś inna funkcja go nie wyłączy - cała masa do wyboru w Integrze.
    Sterowanie SMS robisz powiązując wyjście z jakimś charakterystycznym SMS w zakładce Sterowanie SMS, Funkcje .

A pulsar AWZ 514? Parametry sie zgadzaja, tylko nie wiem czy jego kontstrukcja jest az tak solidna?
  • Poziom 33  
    Oczywiście będzie się nadawał. Zarówno prąd cewki jak i obciążalność prądowo/napięciowa stytków mieści się w zakresie.