Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać regulator napięć do wiatraka

clousyFish 21 Mar 2013 00:42 1422 2
 • #1 21 Mar 2013 00:42
  clousyFish
  Poziom 6  

  Próbowałem regulator napięć od wiertarki wstawić do wiatraka łazienkowego. Niestety pokrętło nie regulowało płynnie ruchu wiatraka: wiatrak albo się nie uruchamiał, albo pracował prawie normalnie, tzn. kręcił się z taką prędkością jak bez użycia regulatora. Mi natomiast chodzi o bardzo małe obroty wiatraka...

  Czy jestem skazany na kupno dostosowanego do wiatraków łazienkowych regulatora?? Co przeszkadza w nadaniu wiatrakowi niskich obrotów??

  Pozdrawiam, Paweł

  0 2
 • Pomocny post
  #2 21 Mar 2013 07:10
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Wentylator ma silnik indukcyjny, a wiertarka silnik komutatorowy. Podstawowym sposobem regulacji predkości obrotowej takich silników jest regulacja przez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego, twój regulator z wiertarki to zapewne sterownik fazowy na triaku. Tego rodzaju regulator może być zastosowany do niewielkich wentylatorów czy pomp (tam gdzie moment oporu rośnie z obrotami), ale w twoim przypadku są zapewne dwa problemy:
  - problemy wyzwalaniem triaka na skutek uproszczonego układu sterownika w kombinacji z indukcyjnym obciazeniem
  - chcesz uzyskać zbyt małą prędkość obrotową - jej ustawienie daje w wyniku zbyt mały moment obrotowy, poniżej momentu oporu w spoczynku, stąd brak rozruchu.

  0
 • #3 22 Mar 2013 00:05
  clousyFish
  Poziom 6  

  Znalazlem cos takiego:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/attach_view.php?id=11739

  W opisanym przykładzie eksperymentowano również z silnikiem wiertarki... Czy konstrukcja powyższego regulatora pozwoliłaby na pokonanie momentu oporu wiatraka w spoczynku i nadanie mu małego momentu obrotowego?

  0