Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać regulator napięć do wiatraka

clousyFish 21 Mar 2013 00:42 1374 2
  • #1 21 Mar 2013 00:42
    clousyFish
    Poziom 6  

Próbowałem regulator napięć od wiertarki wstawić do wiatraka łazienkowego. Niestety pokrętło nie regulowało płynnie ruchu wiatraka: wiatrak albo się nie uruchamiał, albo pracował prawie normalnie, tzn. kręcił się z taką prędkością jak bez użycia regulatora. Mi natomiast chodzi o bardzo małe obroty wiatraka...

Czy jestem skazany na kupno dostosowanego do wiatraków łazienkowych regulatora?? Co przeszkadza w nadaniu wiatrakowi niskich obrotów??

Pozdrawiam, Paweł

0 2
  • Pomocny post
    #2 21 Mar 2013 07:10
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Wentylator ma silnik indukcyjny, a wiertarka silnik komutatorowy. Podstawowym sposobem regulacji predkości obrotowej takich silników jest regulacja przez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego, twój regulator z wiertarki to zapewne sterownik fazowy na triaku. Tego rodzaju regulator może być zastosowany do niewielkich wentylatorów czy pomp (tam gdzie moment oporu rośnie z obrotami), ale w twoim przypadku są zapewne dwa problemy:
    - problemy wyzwalaniem triaka na skutek uproszczonego układu sterownika w kombinacji z indukcyjnym obciazeniem
    - chcesz uzyskać zbyt małą prędkość obrotową - jej ustawienie daje w wyniku zbyt mały moment obrotowy, poniżej momentu oporu w spoczynku, stąd brak rozruchu.

0
  • #3 22 Mar 2013 00:05
    clousyFish
    Poziom 6  

Znalazlem cos takiego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/attach_view.php?id=11739

W opisanym przykładzie eksperymentowano również z silnikiem wiertarki... Czy konstrukcja powyższego regulatora pozwoliłaby na pokonanie momentu oporu wiatraka w spoczynku i nadanie mu małego momentu obrotowego?

0