Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii elektrycznej- wykorzystanie układu Arona.

21 Mar 2013 08:50 3885 6
  • Poziom 10  
    Witam, na początku opisze mój problem, a więc, mam zamiar podłączyć 3faz odbiornik niesymetryczny do elektronicznego licznika energii za pomocą dwóch przekładników, chodzi mi o to, czy mogę podłączyć pod zacisk N na liczniku przewód od tej trzeciej fazy w której nie ma przekładnika? By otrzymać napięcie międzyfazowe. Dodam, że odbiornik nie ma przewodu neutralnego i mam zamiar mierzyć wykorzystując układ Arona.
  • Poziom 29  
    Po 1. Kuleje u Ciebie z Polskim, Wielka litera, przecinki itd. a to podlega pod kosz ...
    Po 2. Skoro założyłeś temat, to znaczy że masz problem, więc nie wiem o co z tym początkiem chodzi.
    Po 3. Co to za odbiornik?
    Po 4. Co za przekładniki?
    Po 5. Co to za licznik?

Sory, ale albo się mylę, albo cały temat nadaje się TYLKO do kosza ...
  • Poziom 10  
    No rzeczywiście trochę bez składu i ładu to napisałem. A więc odbiornik jest 3faz niesymetryczny, bez przewodu neutralnego. W pierwszej i drugiej fazie zamontowane są przekładniki prądowe. Moc w takich odbiornikach można mierzyć za pomącą układu Arona (metoda dwóch watomierzy) i z tego co wiem stosując układ połączenia przekładników prądowych w niepełną gwiazdę. Ale skupmy się na tym układzie arona, podłączę odpowiednio te dwa przekładniki do cewek prądowych i odpowiadające im napięcia z tych dwóch faz. Będę jednak potrzebował napięcia międzyfazowego i dlatego się pytam czy mogę podłączyć tą trzecią fazę w której nie ma przekładnika prądowego do zacisku N na liczniku? Wartość napięcia międzyfazowego będzie wynosić ok 100V. A co do licznika to jeszcze takowego nie zakupiłem i pytam ogólnie, no chyba że zależy to od licznika to jakiś znajdę i podam jego model.
  • Poziom 30  
    Kolego chcesz mierzyć, moc czy energię? Jaką moc, jaką energię?
    Co dokładnie chcesz zrobić bo pachnie mi tu jakimś projektem na laboratoria z elektrotechniki.
    Dla czego upierasz się przy układzie Arona, jak można pomiar mocy czy energii wykonać z wykorzystaniem wszystkich faz.

Rayan19 napisał:
    czy mogę podłączyć tą trzecią fazę w której nie ma przekładnika prądowego do zacisku N na liczniku?
    Pytanie typu: Czy mogę skoczyć z dziesiątego piętra bez spadochronu?
  • Poziom 10  
    CHcę mierzyć energie (patrz temat). Energie oczywiście czynną (bo tylko taką można mierzyć z wykorzystaniem układu arona). Jest to pytanie czysto praktyczne. A jak napisałem wyżej mam do dyspozycji tylko dwa perzekładniki prądowę
  • Poziom 29  
    INTOUCH napisał:
    bo pachnie mi tu jakimś projektem na laboratoria z elektrotechniki.

To już nie pachnie, to śmierdzi ...
    Rayan19 napisał:
    (bo tylko taką można mierzyć z wykorzystaniem układu arona)

Nie musisz nam tłumaczyć co do czego służy, każdy jeśli nie wie, to ma wujka google i ciocię wikipedie pod ręką.

Czysto praktycznie ...
    Rayan19 napisał:
    A więc odbiornik jest 3faz niesymetryczny, bez przewodu neutralnego

Jak nic szkoła, prosiłem o podanie co to, a nie nazwanie tego, więc model poproszę i najlepiej schemat puszki przyłączeniowej.
    Rayan19 napisał:
    no chyba że zależy to od licznika to jakiś znajdę i podam jego model

Jedyne co na szkołę nie wygląda:
    Rayan19 napisał:
    A co do licznika to jeszcze takowego nie zakupiłem i pytam ogólnie
  • Poziom 12  
    Rayan19 napisał:
    CHcę mierzyć energie (patrz temat). Energie oczywiście czynną (bo tylko taką można mierzyć z wykorzystaniem układu arona). Jest to pytanie czysto praktyczne. A jak napisałem wyżej mam do dyspozycji tylko dwa perzekładniki prądowę

Za pomocą układu Arona mierzymy również energię bierną. Możemy do tego wykorzystać licznik z dwoma ustrojami pomiarowymi ( najlepiej, np. B52a - licznik energii czynnej + B52abd - licznik energii biernej ) lub trójsystemowy po odpowiednim podłączeniu strony wtórnej, np. C52a - l. czynnej + C52abd l. biernej. Układy w systemie Arona wychodzą już z użycia i są zastępowane przez układy trójsystemowe.