Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam schematu lub urzadzenia do rozmagnesowywania stali

21 Feb 2005 08:08 6679 16
 • Level 2  
  Witam!
  Poszukuję wiedzy w celu wykonania urządzenia, którego zadaniem będzie rozmagnesowywanie płyt stalowych przeznaczonych na narzędzia skrawające (wykrojniki, tłoczniki do metalu). Prawdopodobnie chodzi o rozproszenie elektronów i protonów w sieci krystalicznej materiału.
  Będę wdzięczny za wskazówki lub ewentualny projekt takiego urządzenia.

  Dzięki i Pozdrowienia dla Wszystkich.
  Przeniesiono z: Schematu/instrukcji... [h]
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 42  
  Takie urządzenie to poprostu cewka z rdzeniem zasilana z sieci, takie urządzenia produkuje się seryjnie właśnie do celów rozmagnesowywania narzędzi.
 • Level 2  
  Potrzebuję bliższe namiary na producentów takich urządzeń lub więcej informacji na temat wytworzenia takiego urządzenia. Będę wdzięczny jeśli prześlesz mi propozycje - przepraszam jestem laikiem.

  Pozdrawiam.
 • Level 21  
  Witam.U nas w pracy posiadamy kilka takich urzadzen zasada jest prosta tak jak opisuje kolega jest to zwykła cewka na rdzeniu sterowanie -stycznik o dużym prądzie, przyciski start stop,przekażnik czasowy urządżenia te wyprodukował nam Pan Żubrowski Marek z Kalisza ma on tam przewijalnie silników itp
 • Level 2  
  Witaj Marku !!
  Dzięki za informacje - potrzebuję projekt takiego urządzenia. Nie wiem jakim prądem to zasilić i przez jaki czas żeby uzyskać właściwy rezultat. Jeśli będziesz miał chwilkę czasu to prześlij mi jakieś zdjęcie ewentualnie parametry urządzenia na adres bhpstanach(malpa)op.pl.
  Jeszcze raz dziękuję życząc miłego dnia.
 • Level 27  
  A jesli chodzi o zastosowanie domowe to mozna wykorzystac cewke z golarki do wlasow ( te tanie w marketach za 13zl..)
 • Level 12  
  Witam
  Jeżeli detale ,które mają być rozmagnesowane nie są pokaźnych rozmiarów, to może w miarę prostym i tanim rozwiązaniem byloby rozmontowanie silnika trójfazowego , wyjęcie z niego rotora wraz z pokrywami bocznymi.Można by wtedy przepuszczać te detale przez stojan
  zasilany z sieci trójfazowej.Nie wiem czy nadawalo by się to do pracy
  ciąglej ale możesz poeksperymentować.
  Pozdrawiam
 • Level 15  
  Prawdopodobnie masz jakiś warsztat, masz napewno szlifierkę ze stołem magnesowym.

  Zasilać magnes prądem zmiennym, kłaść płyty na stole magnesowym - jedna chwileczka i gotowe.

  Pozdrawiam
 • Level 20  
  Wszystkie pomysły są ok. Ale żeby rozmagnesować trzeba do cewki podać prąd o dużej wartości a następnie zmniejszać amplitude aż do zera. Lub zmniejszać pole elektromagnetyczne odsuwając element rozmagnesowany od cewki. Bo podłaczając stół magnetyczny np. szlifierki i wyłączając go to niejesteś w stanie określić w jakij amplitudzie napięcia go wyłaczyłeś jeżeli nie w zerze to elemęt będzie namagnesowany. Szybki i tani pomysł (nie znam wielkości i stopnia namagnesowania twojego materiału) ale najtaniej będzie zastosować autotransformator do stołu magnetycznego i regulując napięcie od max do min bedzisz rozmagnesowywał dany elemet. Musisz tylko wyczuć czas zjazdu napięcia z max do min.Oczywiście po zjechaniu do min (zero)elemet będzie rozmagnesowany.Jeżeli skuteczność pola magnertcznego będzie wystarczająca.
 • Level 29  
  fobos wrote:
  Witam
  Jeżeli detale ,które mają być rozmagnesowane nie są pokaźnych rozmiarów, to może w miarę prostym i tanim rozwiązaniem byloby rozmontowanie silnika trójfazowego , wyjęcie z niego rotora wraz z pokrywami bocznymi.Można by wtedy przepuszczać te detale przez stojan
  zasilany z sieci trójfazowej.Nie wiem czy nadawalo by się to do pracy
  ciąglej ale możesz poeksperymentować.
  Pozdrawiam

  Obawiam się, że już po chwili od podania znamionowego napięcia na stojan bez wirnika, nadawał się on będzie wyłącznie na złom...
  Pozostaje tylko autotransformator jak radzi kolega grzegorz dob.
 • Level 24  
  Można się jeszcze zastanowić nad zmniejszaniem pola elektromagnetycznego pozystorem (patent z rozmagnesowywania kineskopów TV) oraz nad oddalaniem mechanicznym (wyjęciem) detalu od cewki rozmagnesowywującej.
 • Level 28  
  Przy okazji mała rada jak rozmagnesować drobne narzędzia jak wiertła czy wkrętaki.
  Zbliżyć narzędzie do grota lutownicy transformatorowej, włączyć lutownicę, odsunąć narzędzie, wyłączyć i gotowe.
 • Level 20  
  JSgość odpowiedz czy jeszcze interesuje cię to urządzenie, jeżeli tak to podaj szczegóły. Mogę załatwić samo urządzenie, jak i schemat elektroniczny, ale to skomplikowane do samodzielnego wykonania.

  Pozdrowienia.
 • Level 1  
  WItam. Chciałbym ponowić temat urządzenia do rozmagnesowywania widziałęm ostatni wpis na tej stronie o kims chetnym do przeslania schematu takiego urządzenia wymiary mojego detalu do rozmagnesowania to długosc. 360, wysokość 100 szerokosc 200 prosze o wskazowki i ewentualny kontakt w gre wchodzi kupno takiego urzadzenia pozdrawiam
 • Level 15  
  Witam Wszystkich.

  U nas stale i to takie poważne na rurociągach energetycznych rozmagnesowujemy spawarką wirową EWPa 500.
  Efekt jest 100% od lat. Można rozejrzeć się za takim urządzeniem
  i niedrogo kupić na jakiejś aukcji lub wyprzedaży.

  Pozdrawiam.

  P.S. Mogę podpowiedzieć procedurę techniczną.
 • Level 10  
  Witam, czytałem powyższe wypowiedzi o sposobach rozmagnesowywania narzędzi, zaciekawił mnie ten z użyciem silnika 3 fazowego. Tylko mi zależy na rozmagnesowaniu pewnych nanocząsteczek, znajdujących się w roztworze. Wyciągnąłem rotor z takiego silnika, powstał otwór przez który śmiało będę mógł przepuścić kolbkę z daną substancją którą chce rozmagnesować, tylko nie wiem jak dokładnie podłączyć ten silnik?? Bardzo proszę o ewentualne pomysły i propozycję, jeżeli będą potrzebne jakieś dodatkowe informacje, będę próbował ich udzielić. Zaznaczam jeszcze że jestem chemikiem.
  Pozdrawiam.
 • Level 11  
  Silnik nie jest najlepszym urządzeniem, ze względu na niewygodę. Może to być samo uzwojenie, na przykład gotowa cewka sieciowa od stycznika. Może być uzwojenie z rdzeniem otwartym. Częstotliwość sieci jest mała. Dobre rozmagnesowanie mamy przy około 1000 Hz. Wtedy nie trzeba bardzo powoli oddalać detal od uzwojenia, tylko robi się to normalnie z dobrym efektem. Ograniczeniem jest szybkie grzanie się uzwojenia, włączamy na czas rozmagnesowania. Trzeba jeszcze dostosować wielkość urządzenia do rozmagnesowywanych detali. Moc musi być na tyle duża aby uzyskać oczekiwany efekt. Wysoka częstotliwość wskazana jest w zegarmistrzostwie, a w warsztacie mechanicznym to i sieć wystarczy.