Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymogi techniczne w kablówce

anddd 21 Feb 2005 09:00 2609 16
  • #1
    anddd
    Level 23  
    Witam
    Ma ktoś do udostępnienia:
    Zał. 21 do rozp. Ministra łączności z 04.09.97 r."Wymagania techniczne dotyczące elementów składowych telewizji kablowej"
    Mam ostatnio problem ze psudo-specjalistami kablówki.Chodzi m.in. o uziemienie (dopuszczalne napięcia względem mas telewizora....) Przetwornica czasami pracuje przy stanie czuwania a oni twierdzą że to uszkodzenie telewizora.
    Sorry jeśli nie jest to ten dział....
    Pozdrawiam.
  • #2
    kasprzyk
    Electrician specialist
    witam

    tutaj jest - nie wiem czy kompletnie:
    http://www.dipol.com.pl/bib23.htm
    swoją drogą, kablówka jest uziemiana (powinna być) podpięta pod uziemienie całego budynku czy bloku. Jeżeli jest to tak zrobione, winy należałoby się dpatrywać w instalacji budynku.
  • #3
    anddd
    Level 23  
    Cóż... znam ten link....niekompletny...
    Ale opiszę problem...
    Przeważnie wieczorami, sporadycznie występuje "świerszczenie",migotanie tv oraz zakłócenia pracy pilota. Zauważyłem że jest tak gdy przyłożyłem masy kablówki i TV.Mam drugi telewizor podpięty i to samo oraz komputer,który również "warczy".Byli panowie i twierdzą że to TV jest zepsuty.Byłem i nadal jestem w szoku.Pogroziłem PAR-em czy BHP i sprawa jest nierozstrzygnięta-wysłali opis probblemu do centrali (powinni się wstydzić).
    Z własnych pomiarów zauważyłem że gdy problem jest to napięcie mas kablówki i zera wynosi 12V, mas kablówki i kaloryfera 11V. Gdy jest ok to odpowiednio 1V i 0,5V. A cały czas jest masa kablówki i TV 115V.
    Sam uziemiam kablówkę ale to nie moja działka, tylko tych panów co zresztą przyszli ze zwykłym miernikiem i złaski swojej.
    Szkoda gadać....
    Mają do mnie dzwonić........
  • #4
    serwis
    Level 37  
    Temat jest stary jak kablówka :P

    Nie daj sobie wciskać kitu, że masz uszkodzony tv.

    Spece z kablówki niech się wezmą za poprawienie instalacji, prawidłowe uziomy i naprawe zasilaczy.

    Miałem już z nimi też przeboje; klient podłączył pod TV kompa i odpalił kilka ściezek oraz uszkodził kartę.
    I dokładnie taka sama gaduła jak opisujesz.Został w tym celu powołany biegły, który stwierdził ,że TV oraz uziemienie kompa spełniły stawiane wymogi i klientowi kablówka zrobiła zwrot kosztów.
  • #5
    anddd
    Level 23  
    No nie no ....nie dam sobie wcisnąć totalnej bzdury. Tylko mnie zastanowiła po powyższym poście sprawa uziemienia. Z TV nie ma problemu bo ma zero i fazę, tylko komputer....? Ale zdrugiej strony przecież komputera mogę nie mieć... Poza tym blok ma już 50 lat więc to w moim interesie jest przestrzegać zasad czy jest prawidłowe uziemienie (zero i faza, a co z bolcem)? W łazience jest tylko zmostkowany.
    Pozdrawiam...
  • #6
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    I to wystarczy. Ważne jest tylko połączenie ZERA z bolcem. Tak samo możesz dorobić gniazdko sieciowe w dowolnym pomieszczeniu i do kompa będziesz miał ZEROWANIE - nie mylić z UZIEMIENIEM.
  • #7
    Olek II
    Moderator
    Z własnych pomiarów zauważyłem że gdy problem jest to napięcie mas kablówki i zera wynosi 12V, mas kablówki i kaloryfera 11V. Gdy jest ok to odpowiednio 1V i 0,5V. A cały czas jest masa kablówki i TV 115V.

    Panowie powoli, nie zastanawia Was fakt istnienia napięcia "cały czas" 115V miedzy masa kablówki i telewizora??. Uwalona separacja napięciowa w telewizorze!!. Chyba logiczne.
  • #8
    Mario83
    Level 13  
    Witam.
    Zabradzo nie znam sie na temacie, ale ten post zwrócił moja uwage. Chciałbym sie mianowicie dowiedziec jakie parametry ma miec sygnał dostarczany przez operatora i jak mozna je sprawdzic "domowym sposobem".
    Od jakiegos czasu zauwarzyłem ze na ekranie pojawiaja sie odbicia (szczególnie widoczne przy białych napisach na czarnym tle). Na dwóch moich tv jest to samo i dokładnie tak samo wyglada. Tv sa raczej sprawne bo przy odtwarzaniu z video i na telegazeci odbic nie ma.
    Nie wiem czy moge miec pretensje do operatora z powadu takich odbic, sygnał niby ok, ale te odbicia.

    Z góry dzieki za pomoc.
  • #9
    Olek II
    Moderator
    Jeśli chodzi o poziom sygnału, to domowym sposobem nie sprawdzisz. Obraz ma być czysty, bez żadnych efektów typu pasy interferencyjne czy zaśnieżenie obrazu. Jeśli chodzi o odbicia, to nie napisałeś czy występują na wszystkich programach, czy tylko na programach naziemnych. To bardzo istotne. Jeśli na wszystkich to brak dopasowania na którymś odgałęźniku lub wzmacniaczu, zależy ile wzmacniaczy magistralnych jest pomiędzy studiem a Tobą powinno dać się to usunąć. Jeśli tylko na naziemnych, to dopasowanie jest ok a odbicia są od przeszkód naturalnych pomiędzy nadajnikiem czy nadajnikami, a antenami odbiorczymi operatora i w tym wypadku nic nie zrobisz . Pozdrawiam
  • #10
    anddd
    Level 23  
    No właśnie... Interesuje mnie to 115V.Mam drugi TV i sprawdzę czy jest to samo.
    Ale z drugiej strony ktoś mi powiedział że uziemienie kablówki powinno być w stosunku do TV.
    Jestem ciekawy ile powinno być na masie gniazdka TV.(przecież ta masa jest odseparowana od zera) Blok mieszkalny prawdopodobnie jest uziemiony (zerowany) w stosunku do zera.
    W opisywanym powyższym poście przezemnie można wydzielić (chyba należy) dwie sprawy: te 110V i napięcie 12V w stosunku do zera. I to drugie jest problemem bo zakłóca TV(miga).
    Odłączyłem całkowicie ten TV i kablówkę i na drugim problem jest ten sam.
    Czy mogę coś więcej dowiedzieć (co powinienem) o separacji napięć w TV.
    W innym dziale opisuję inny problem tego telewizora:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic250603.html

    Do Olek II:
    Z tym uszkodzeniem separacji napięcia to nie bardzo jest to. Zmierzyłem niezależnie napięcie w stosunku do drugiego TV i jest to samo. Jeden telewizor w miarę nowy, drugi już staruszek (kolorowy).
    Scaliłem dwa posty. [h]
  • #11
    Olek II
    Moderator
    ANddd napisałeś- "Z własnych pomiarów zauważyłem że gdy problem jest to napięcie mas kablówki i zera wynosi 12V, mas kablówki i kaloryfera 11V. Gdy jest ok to odpowiednio 1V i 0,5V. A cały czas jest masa kablówki i TV 115V. "

    zastanów się chwilę, jeśli masz masę kablówki i masę telewizora oraz kaloryfer i napięcie występuje kaloryfer- kablówka 11 V, a kablówka -telewizor 115 V to co jest uwalone? może kaloryfer jest pod napięciem. Zupełny brak logiki. Pozdrawiam.
    A i jeszcze jedno jakie napięcie to jest zmienne czy stałe?
  • #12
    anddd
    Level 23  
    Oczywiście, że jest to logiczne z tymi napięciami.......
    Sprawę uziemień rozwiązałem chwilowo przez uziemienie do kaloryfera.(działa,ale czekam wciąż na panów od kablówki).
    Natomiast zastanawia mnie jak to jest z tymi napięciami mas głowicy i kablówki.Przecież jakiś potencjał musi tam istnieć gdyż masa głowicy nie jest w bezpośredni sposób połączona z zerem (czy też uziemiona).
    Napięcia podaje jako zmienne. W weekend dokładnie to jeszcze raz przeanalizuję.
  • Helpful post
    #13
    cbshogun
    Level 15  
    cześć chciałem cos na ten temat powiedzieć.pracuje w jednej z wrocławskich kablówek i zajmuje sie konserwacją urządzeń znajdujących sie na sieci.Problem który jest tu poruszany jest dość znany wśród konserwatorów Tvk.problem polega na tym że uziemienie kablówki ma wiele do powiedzenia,ale nie jest aż tak tragicznie.jest zasada taka że uziom kablówki jest podpinany albo pod uziom budynku albo pod wodociąg.W przypadku gdy to jest spełnione a gościu ma tv podłaczony do kablówki to w wiekszości przypadków napięcie występuje na masie od tv a masą kablowej tv ,najwyższe napiecie jakie udało mi sie zmierzyć w multitapie odpinając gościa to 178v w stosunku do masy naszej kablówki u innych wyglądało to lepiej bo ok 150,135,115,57 volt .Stwierdziliśmy że jest to wina róznicy potencjałów miedzy kablówką a tv,jedyny sposób jaki można było zrobic u abonenta to odwrócić wtyk zasilania sieciowego w gniazdku i napięcie spadało do o wiele mniejszej wartości,jest to przykład na to że to napięcie bedzie zawsze występować i nie da sie tego uniknąć choćby nie wiadomo jaki by się tv nie mialo ,kablówka uziemiona a napiecie i tak bedzie bo to jest wina zwykle głowicy.Pozdrawiam cbshogun Wrocław
  • #14
    anddd
    Level 23  
    Witam ponownie.
    I właśnie o to mi chodziło (post powyższy). Czyli nie prawidlowe jest twierdzenie że popsuta jest separacja napięciowa.
    Jutro pójdę do kablówki z pretensjami że wciąż nie rozwiązali problemu tych sporadycznych róznic napięć(powyżej).
    Mam pytanie do powyższego autora, co mam zrobić, czego się domagać (prawidłowego uziomu)? Podobno jak byli to dali separator galwaniczny i nic to nie dało. A ja nadal uważam że jest totalną bzdurą ze telewizor jeden, drugi i :) komputer jest uwalony. Problem wydaje mi się bardzo banalny a jednak mam przejścia z panami od kablówki.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #15
    kasprzyk
    Electrician specialist
    cbshogun wrote:
    ....................choćby nie wiadomo jaki by się tv nie mialo ,kablówka uziemiona a napiecie i tak bedzie bo to jest wina zwykle głowicy.Pozdrawiam cbshogun Wrocław


    witam

    kolega stwiedził, że jest to wina zwykle głowicy w telewizorze
    proponuje zrobić prostą rzecz, dokonać pomiaru między zerem w gniazdku (przy nie podłączonym TV) względem przewodu od kablówki - jednak dobrze by było zrobić to przy monterach, i żeby w tym czasie odłączyli od multitapu innych odbiorców (żeby wyeliminować inne "zakłócające" telewizory) wyniki powinny dać odpowiedź, jeżeli między zerem a kablówką nie będzie napięcia (lub znikome) to kablówka jest jak najbardziej poprawna w swoim działaniu, jeżeli napięcie będzie można wtedy rządać naprawy instalacji.
    Pracuje także w tV kablowej, to co kolega pisze jest naszą codziennością, w zależności od modelu telewizora, czekają nas przyjemności w stylu od "łaskotania" do ostrego "kopania" prądem, niektórych telewizorów nie sposób podłączyć bez izolacji na rękach. Zdarzają się także klienci, którzy zamiast "zerować" podają fazę na kołek w gniazdko, następnie podłączają pod to komputer. O dziwo wszystko chodzi i nikt nic nie wie, dopóki nie podłączymy takiemu klientowi kablówki, jest wtedy szczególnie niebezpieczne ponieważ w jednej ręce trzyma się uziemiony multitap, a w drugiej przewód z efką na której jest faza. Jak na razie skończyło się tylko "wyrzuceniem" zabezpieczeń, dopóki ktoś nie zginie - wszyscy są bezkarni (mówię tu o tych, którzy bez wiedzy i doświadczenia zabierają sie za elektrykę w mieszkaniu)

    mieliśmy już kikakrotnie sytuacje, kiedy wzywano nas do spalonych gniazdek kablowych - okazywało się, że na głowicy (wejściu do Tv) występowało "wysokie" napięcie (nawet do 220V) - neonówka (probówka) świeciła. Po odwróceniu wtyczki od TV (zamianie 0z fazą ) napięcie zanikało.
    W tych wszystkich sytuacjach jest proste rozwiązanie - z naszej strony - separator galwaniczny - nie przepuści zdecydowanie napięcia, tylko jest jeden minus, jeżeli klient ma tak działający telewizor (lub raczej uszkodzony) chwyci za przwód - powiedzmy często za telewizorem ludzie mają rozgałęźniki ekranowane - oczywiście bez jakiejkolwiek izolacji i w tym czasie oprze się lub chwyci za grzejnik.... nie wiem jak to się skończy.

    Obecnie palą nasze gniazdka, lub wyrzuca bezpiecznik, jesteśmy wzywani i temat się wyjaśnia, ale jeżeli odseparujemy nasze kable, ludzie są zdani na siebie.
    ostatnio jedna pani odebrała telewizor od naprawy (nie pamiętam marki) po podłączeniu do kablówki był błysk, obrazu brak ... (jej opis zdarzeń) okazało się, że w telewizorze był zmostkowany jakiś kondensator czy raczej zmostkowany układ separujący (taka była opinia następnych fachowców od telewizorów) i stąd napięcie na głowicy

    pozdrawiam
  • #16
    Olek II
    Moderator
    Zawsze będe twierdził, że jest to wina telewizora. A niech trafi sie takich kilku klientów kablówki w pionie i przy multitapie można zaświecić! Wzmacniacze kablówki nie mogą przenieśc napięcia wyzszego jak 12V. Takim są zasilane WBX-y, po drugie każdy jest uziemiony przynajmniej powinien być. Może to jeszcze być róznica potencjałów między fazami. Koledzy od kablówki wiedzą co to jest. W klatce jest zasilanie 3 fazowe. Mieszkania zasilane są z różnych faz pomiędzy piętrami dla wyrównania obciążenia. Nie da się zasilić z jednej fazy jednej klatki. Ta różnica może też pojawiac się na multitapie również. Z pomiarem napięcia zmiennego przez multimetr również patrzę z przymrużeniem oka. Można zrobić test do jednego gniazda pomiarowego włóżmy jakies 5 mb przewodu . Drugie nie podłączone i miernik pokaże jakieś 100V. Bardzo duża oporność wejściowa multimetru powoduje takie numery. Jeśli napięcie utrzymuje się pomiędzy masą kablówki a telewizorem na poziomie 115V to żarówka 40W powinna słabo zaświecić Jeśli nie , to wówczas do tego układu podłączamy multimetr i może okazać się że napięcie jest znikome. Pozdrawiam i ostrożnie podczas pomiarów
  • #17
    anddd
    Level 23  
    Już dłuższy czas upłynął od ostatniego postu i od mojego uziomu i....... jest ok. To i tak, że sygnał kablówki doprowadzony jest do komputera i jest on uziemiony.
    Wniosek tej sprawy jest taki:
    Każdy kto ma komputer powinien uziemić (w mojej sytuacji uziemiam jednocześnie kablówkę). A ogólnie: to na każdej klatce w bloku mieszkalnym powinien być dokonany uziom kablówki. A specjalistów jakich mamy wiemy wszyscy.........
    Pozdrawiam.