Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja TN-C zerowanie - Gniazdo zasilające z bolcem dwukanałowe

gradek83 21 Mar 2013 19:08 13218 15
  • #1 21 Mar 2013 19:08
    gradek83
    Poziom 37  

Proszę o pomoc.
    Sprawa dotyczy instalacji elektrycznej w układzie sieci TN-C i podwójnego gniazda zasilającego z bolcem jakie można stosować przy mostkowaniu.

W moim bloku mam instalacje dwu przewodową czyli przewód fazowy L1 i przewód neutralny N . Gniazdka jakie mam do tej pory zastosowane to gniazdko podwójne z dwoma bolcami. I do tej pory myślałem że dobrze zerowanie zrobiłem łącząc przewód N do bolca PE. Ale ostatnio postanowiłem zrobić sobie grzałkę kontrolowaną kontrolerem temperatury z systemem PID stosując w nim filtr przeciwzakłóceniowy EMI filter. Gdzie obudowa całego układu jest aluminiowa i połączyłem ją do złącza ochronnego PE . I niby wszystko tak jak powinno być ale jednak coś mnie tknęło a mianowicie chodzi właśnie o te gniazdka które zastosowałem.

Jak wiadomo przewody zasilające odbiorniki z bolcem czy to komputery pralki lodówka tam gdzie obudowa jest połączona z PE są te przewody zasilające trzy przewodowe ( (N) Niebieski (L) Brązowy (PE) Żółto zielony.

I zapewne względem norm ogólnie przyjętych takie przewody są zawsze tak samo budowane czyli jeśli gniazdo bolca jest u góry to po lewej mamy N a po prawej L . Lecz stosując gniazdo zasilające w którym mamy na przemian ustawione wejście gdzie bolce są skierowane ku sobie aby można było podpiąć obie wtyczki na raz. To takie gniazda mają połączone bliźniacze styki przez co wychodzi na to że w takim połączeniu tylko jedno z gniazd będzie prawidłowe a drugie zamieni miejscami połączenia L z N przez co gdy takie gniazdo z zerujemy z N i bolcem to po podpięciu odwrotnym przewód fazowy będzie na uziemieniu obudowy.

Dla tego teraz moje takie pytanie czy znajdę na rynku gniazdo zasilające podwójne z bolcem ale z osobnymi złączami dla L N czy raczej muszę zastosować pojedyncze gniazdo i do tego dokupić przedłużacz z bolcem.

1 15
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 21 Mar 2013 19:13
    michalekk1
    Poziom 24  

Jakim sposobem(prawem?) w TT stosujesz zerowanie czyli przyłączenie przewodu N do zacisku ochronnego? O_O
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sieciowy
    Przyjrzyj się i patrz aż do skutku.
    PS. W żadnym urządzeniu którykolwiek z przewodów przewodzących prąd roboczy nie jest zwarty z obudową ani PE. Najwyżej przez kondensator.

0
  • #3 21 Mar 2013 19:22
    Reprint
    Poziom 16  

W układzie TT zerowanie jest zabronione. Do bolców podłącza się uziemienie w żaden sposób nie połączone galwanicznie z innymi częściami czynnymi instalacji el.

Polaryzacja wtyczki nie ma znaczenia dla urządzeń zasilanych prądem przemiennym, więc nie zwracaj uwagi na to z której strony jest L i N.

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #4 21 Mar 2013 19:22
    .Jack
    Specjalista elektryk

gradek83 napisał:
    czy znajdę na rynku gniazdo zasilające podwójne z bolcem ale z osobnymi złączami dla L N

Nawet podwójne z zachowaniem biegunowości - wersja b na zdjęciu.

0
  • #5 21 Mar 2013 19:23
    Reprint
    Poziom 16  

Czy na pewno masz instalacje TT ?

0
  • #6 21 Mar 2013 19:41
    gradek83
    Poziom 37  

Aha czyli wychodzi na to że w sieci TT nie wolno bolca łączyć z przewodem neutralnym a jedynie w sieci TN-C gdzie mamy przewód PEN. No i wszystko jasne.

A co do gniazdka z obrazka B to podłącz pod nie obie wtyczki C raczej nie możliwe.

1
  • #7 21 Mar 2013 19:45
    michalekk1
    Poziom 24  

gradek83 napisał:
    Aha czyli wychodzi na to że w sieci TT nie wolno bolca łączyć z przewodem neutralnym a jedynie w sieci TN-C gdzie mamy przewód PEN. No i wszystko jasne.

I czemu w ogóle zabierasz się do takiej roboty nie posiadając takiej podstawowej wiedzy?

0
  • #8 21 Mar 2013 19:49
    gradek83
    Poziom 37  

Reprint napisał:

A da się to jakoś sprawdzić nie sugerując się tylko tym że wychodzą dwa przewody tylko bo niby jak bym miał instalacje TN-C to też dwa bym miał :/ hmy

0
  • #9 21 Mar 2013 19:52
    gradek83
    Poziom 37  

michalekk1 napisał:
    gradek83 napisał:

I czemu w ogóle zabierasz się do takiej roboty nie posiadając takiej podstawowej wiedzy?

No niby w łazience od nowości instalacji mam dwa gniazda z bolcem więc może jednak to instalacja TN-C. Budynek (blok) wybudowany był w 1990 roku nie wiem jakie tam wtedy normy były. Popytam w administracji albo elektryków.

0
  • Pomocny post
    #10 21 Mar 2013 19:53
    retrofood
    Moderator

gradek83 napisał:
    Reprint napisał:

A da się to jakoś sprawdzić nie sugerując się tylko tym że wychodzą dwa przewody tylko bo niby jak bym miał instalacje TN-C to też dwa bym miał :/ hmy

Da się. Poszukaj umowy z dostawcą energii.

0
  • #11 21 Mar 2013 20:35
    gradek83
    Poziom 37  

retrofood napisał:
    gradek83 napisał:
    Reprint napisał:

Da się. Poszukaj umowy z dostawcą energii.

Sprawdziłem no i jest wychodzi że jednak się myliłem jest to sieć TN-C a nie TT

Czyli z tego co piszą w tym wątku prawidłowe mostkowanie robi się poprzez przyłączenie przewodu PEN pod bolec a dopiero od bolca do N

Poprawiłem pierwszy obrazek i informacje o typie sieci.

0
  • #13 21 Mar 2013 21:21
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

A jak bardzo szybkie ?

0
  • #14 21 Mar 2013 21:38
    Elmont
    Poziom 23  

Kolego gradek 83 ,martwi mnie Twój brak podstawowej wiedzy o systemach sieci
    mając w profilu "elektromechanik". Jak wygląda naprawa sprzętu elektrycznego pod
    kątem jego przyłączenia do sieci energetycznej ,brrr aż mnie strach obleciał .. A co ze
    świadectwem kwalifikacyjnym ? czyżby wydali na piękne oczy .

0
  • #15 21 Mar 2013 23:01
    Reprint
    Poziom 16  

Mając układ sieci TN-C tak jak kolega napisał mostkuje się bolec z PEN. Polaryzacja (czyli w jaką stronę włożyć wtyczkę) obojętna przy napięciu przemiennym. Proponuje zmianę układu sieci na TN-CS wraz z wymianą przewodów na miedziane jeśli instalacja jest aluminiowa i zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego.
    Myślę że temat można zamknąć.

0
  • #16 22 Mar 2013 00:55
    gradek83
    Poziom 37  

Tak wszystko się wyjaśniło temat poprawiony zamykam.

0