Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka z silnikiem 7,5kw w domu jednorodzinnym wywala bezpiecznik

21 Mar 2013 23:20 4653 12
 • Poziom 2  
  Witam! Mieszkam w domu jednorodzinnym z garażem a w garażu mam sprężarkę 3-fazową 400V z silnikiem 7,5KW, której niestety nie mogę uruchomić. Podczas próby włączenia wywala bezpiecznik. Wiem, że powodem może być za słaby bezpiecznik ale czy tylko ? Nie znam się na instalacjach domowych aż tak, więc zadzwoniłem dzisiaj do elektryka i dowiedziałem się, że jakbym chciał podłączyć taka sprężarkę to musiałbym mieć około 4 tys. złotych aby załatwić cały problem! Cena powalająca... Słyszałem jeszcze o czymś takim jak soft start i wiem, że to odciąża sieć ale to wszystko co o tym wiem.

  Da się ten problem załatwić w jakiś inny sposób niż tak ogromna kwota jaką podał mi ten elektryk ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator Samochody
  A jaki masz przydział mocy na gospodarstwo? Ew. na rachunku za energię jaka widnieje wielkość zabezpieczenia? Bo jeśli mniejsza niż 25A, to sposobu nie ma...
 • Poziom 2  
  Na rachunku jest napisane: Zab: 25A Moc: 14kW
 • Poziom 34  
  Po pierwsze łącznik gwiazda-trójkąt, po drugie odprężnik- elektrozawór między kompresorem a zbiornikiem, otwierany do otoczenia na czas rozruchu (odciążenie silnika) i zawór zwrotny między elektrozaworem a zbiornikiem.
  V.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 34  
  Zawór zwrotny to zwykły zawór kulka (lub grzybek)+sprężyna, nie sterowany, umieszczony ZA zaworem upustowym/elektrozaworem, który jest na wyjściu z głowicy kompresora. Tak są skonstruowane obwody pneumatyczne w kompresorach dla malarni i śrutowni u mnie w firmie- takie spore, z motorkami po 30kW, trójcylindrowe.
  Mam w domu zabezpieczenie przedlicznikowe B25. Obwód siłowy za licznikiem ma C20.
  Jakoś uruchamianie piły tarczowej z silnikiem 7,5kW i łącznikiem Y/Δ, pożyczanej od sąsiada, nie powodowało wyłączeń...
  V.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Witam!
  Bezpiecznik, który mam na garaż to B20, czyli już wiem po przeczytaniu wcześniejszych postów, że jest on za mały... Aczkolwiek dowiedziałem się, aby wymienić ten bezpiecznik na większy musiałbym poinformować o tym fakcie dostawcę prądu, co więcej, musiałbym od nich dostać pozwolenie ? Podobno to nie jest możliwe dla celów prywatnych...
 • Moderator Samochody
  Bzdura. Pierwsza i podstawowa sprawa to taka, że masz przemysłowy kompresor załączany bezpośrednio. Trzeba by mu dorobić układ automatyki rozruchu.
 • Poziom 26  
  Witam. Kol. pawcio_4444, zastanów się nad radą kol. vorlog z dnia 21 Mar 2013 23:34.
  Oczywiście warunkiem jest możliwość rozruchu silnika przez γ/Δ, a
  koszty próby nie są duże. Ale danych na ten temat nie ma w Twoich postach
  (dane silnika).
 • Poziom 2  
  Witam!
  Dane sprężarki (to co spisałem bo nie mam aktualnie przewodu od aparatu):
  10HP, silnik (jak już wiadomo) 7,5kW 500L
  cosφ 0,875
  CONN Δ/γ
  Mod. B 7000-500 FT 10 V400
  Cod. 70TW905BDO010
  Sprężarka jest z roku 2007

  Jak będą potrzebne jeszcze jakieś dane z niej to spiszę więcej.
  Ogólnie wczoraj był u mnie elektryk, zmienił ten bezpiecznik B20 na C25 i wszystko działa! Mam w garażu jeszcze hydrofor, który zasila cały dom i migomat. Specjalnie wymieniłem te dwie rzeczy, ponieważ one pobierają najwięcej prądu i gdy były włączone została również uruchomiona ta sprężarka i bezpiecznik nie wyłączył się. Nie chcę podważać zdania elektryka, ponieważ tak jak już wcześniej wspomniałem, aż tak się na prądzie nie znam ale czy zmiana tego bezpiecznika będzie wystarczająca ?