Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica dwudrożna 12/18dB/oct - po co dodatkowy układ RC

audio-m 22 Mar 2013 01:04 1233 3
  • #1 22 Mar 2013 01:04
    audio-m
    Poziom 11  

Witam. Ostatnio naprawiałem uszkodzony driver w kolumnie odsłuchowej z układem głośników 12W500 i Selenium D220 z myśłą modyfikacji zabezpieczenia na dodatkową żarówkę.
    I natkąłem się na dodatkowy układ w gałęzi drivera ( a w zasadzie przed gałęzią drivera w typowym zestawieniu 18dB/okt) - a jest to szeregowo włączony równoległy układ rezystora 10ohm i kondensatora 6,6uF. Zastanawiam sie jaki jest cel tego układu RC i jak właściwie ma się zachowywać w tej gałęzi drivera. Domyślam się, że być może stanowić dodatkową "rezystancję" która zmienia się wraz z częstotliwością.
    Tym niemniej nie spotkałem się nigdy z takim dodatakowym układem i gryzie moje myśli.
    Może ktoś wie o co dokładnie chodzi w tym wypadku?

• Pomocny post
    #2 23 Mar 2013 06:59
    stasiekm
    Poziom 29  

Ten układ ma za zadanie wyrównać spadek skuteczności drivera na końcu pasma i/lub spadek tychże związany z charakterystyką horna. (Impedancja tego układu RC spad z częstotliwością)

• #3 24 Mar 2013 23:48
    audio-m
    Poziom 11  

Witam. Czyli innaczej mówiąc, stanowi "opór" spadajacy wraz zwiększaniem się przetwarzanych częstotliwości. Czy jest do policzenia ( przynajmniej w przybliżeniu) jak to się będzie zmieniało w funkcji częstotliwości?
    Zastanawia mnie też jakie wprowadza przesunięcie fazowe ten układ RC.
    Dziękuję koledze za poprzednią odpowiedź.

• #4 27 Mar 2013 22:03
    stasiekm
    Poziom 29  

Symulacje z założeniem obciążenia rezystancyjnego 8 omów (R1) i 16 (R3). Zasilanie 1V.
    amplituda
    faza

Dla realnej zwrotnicy będą to oczywiście nieco inne wykresy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME