Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- transformator impedancji

Adi01 22 Mar 2013 11:11 2454 13
 • #1
  Adi01
  Level 19  
  Witam Wszystkich serdecznie.
  Potrzebuję połączyć 3 anteny UHF synfazowo (transformatorem). Wiem jak mają wyglądać transformatory dla 2 lub 4 anten, ale nie mogę nigdzie znaleźć zasad wykonania transformatora dla 3 anten. Mój pomysł jest następujący:  Ant.1, trójnik, Ant.2


  połączenie trójników- koncentryk 50 Ohm (1/4 λ *k)  Ant.3, trójnik, Koncentryk 50 Ohm (1/4 λ *k), rozgałęźnik Signal R2


  Połączenia takimi trójnikami http://www.eltrox.pl/przejscie-gniazdo-f-gniazdo-f-trÓjnik-3-f-p-6312.html
  Wydaje mi się, że powinno to działać, ale wolałbym usłyszeć opinię fachowców (może coś źle kombinuję). Mile widziane sugestie, podpowiedzi lub krytyka (byle merytoryczna).
  Dlaczego taka kombinacja? Z pojedyńczej anteny mam za mało sygnału, więc połączyłem 2 w synfazę. Zazwyczaj działa to dobrze, ale kłopoty z k.55 zaczynają się przy bezchmurnym niebie. Od kiedy mam SFN (Kosztowy/Skrzyczne) przestawiłem synfazę na najlepszą jakość – w praktyce jest to kierunek Skrzyczne albo nawet ciut bardziej na południe. Trzecia antena skierowana jest na Lysą Horę. Przy dużym zachmurzeniu na k.55 jest jakość 98% a Pre Viterbi wacha się między 8,5 e-5 a 1,5 e-4 (lepszego wyniku nie daje się uzyskać). Przy bezchmurnym niebie na k.55 jakość spada do 62-65% a Pre Viterbi do ok. 7 e-3, odłączenie z instalacji anteny na Lysą Horę przywraca normalny odbiór (prawdopodobnie „dostaje” sygnał k.55 z Kłodzka zakłócający Kosztowy/Skrzyczne). Dlatego chcę przestawić trzecią antenę w położenie synfazy i zrobić potrójną synfazę. Powinno to poprawić odbiór z SFN a jednocześnie jeszcze zawęzi pionowy kąt widzenia (wskazane z powodu skuterów i motorowerów). Anteny są w układzie pionowym i (niestety) nie są jednakowe (UHF200, Sigma 6HD i Vivanco TVA502). Na pozostałych Mux'ach k.41 i k.58 jest O.K. - jakość 100% Pre Viterbi 0
 • #2
  egon42
  Level 37  
  Proponował bym inne rozwiązanie a mianowicie antenę obrotową i ustawiasz z domu na najlepszy odbiór w danej chwili. według mnie antena synfazowa to połączenie 2 anten czy też więcej w ten sposób że na zaciskach uzyskuje się sygnał w tej samej fazie ale antena też musi ustawiona w tym samym kierunku a to co kolega proponuje to nie jest połączenie synfazowe.
 • #3
  ArtMedia
  Level 26  
  Witam serdecznie.

  Ależ kolega proponuje w tym samym kierunku. Dotychczas miał w innym...
  Tylko moim skromnym zdaniem niepotrzebnie przekombinowuje i jeszcze traci 3dB na tym trójniku Signala.
  Skoro chcesz ustawić trzecią antenę w tym samym kierunku to nie lepiej zastosować zwykłe linie nierezonansowe tej samej długości i transformator w miejscu połączenia? Będzie tylko kłopot ze znalezieniem gotowego trójnika. Tym bardziej, że impedancja w tym miejscu... hmm, transformator 25 na 75 Omów...
  Pozdrawiam.

  Sebastian
 • #4
  irekr
  Moderator
  Może do końca nie rozumiem ale poproszę o wyjaśnienie....
  Czy trzy anteny "patrzą" w jedną stronę, czy te z dwie "patrzą" na Skrzyczne a jedna gdzieś tam....

  Jeżeli trzy anteny patrzą w jedną stronę to wystarczy nieco przerobić standardowy symetryzator z rdzeniem na układ 2/3 uzwojenia. Ale jeżeli anteny nie patrzą w jedną stronę to inna sprawa....
 • #5
  Adi01
  Level 19  
  Antena obrotowa nie wchodzi w rachubę.
  Anteny UHF200 i TVA 502 ustawione w tym samym kierunku i spięte razem, tylko Sigma jest na Lysą Horę ale zostanie obrócona w tym samym kierunku co 2 poprzednie. Chodzi właśnie o dołączenie trzeciej anteny do poprzednich w synfazie (3 anteny będą pracować jako jedna). Rozgałęźnik Signal R2 ma rozprowadzić sygnał na 2 odbiorniki, więc nie da się go pominąć.
 • #6
  penknife
  Level 21  
  po 1. w synfazie łączymy anteny tylko i wyłącznie o tym samym wykonaniu, skierowane w jednym kierunku
  po 2. jeśli chcemy odbierać z różnych anten, które są skierowane w różnych kierunkach stosujemy zwrotnice antenową
 • #7
  Adi01
  Level 19  
  Powtórzę jeszcze raz. Wszystkie anteny będą skierowane w tym samym kierunku i będą odbierać ten sam nadajnik. Wiem, że anteny powinny być identyczne ale na maszcie mam to co mam.
 • #8
  irekr
  Moderator
  Typowy symetryzator posiada trzy uzwojenia.
  Jeżeli zmienisz układ połączeń w ten sposób ze wszystkie trzy uzwojenia są podłączone jedno za drugim i anteny dołączysz do 1/3 uzwojenia to w punkcie dołączenia masz 25 omów.

  75 omów kabel do odbiornika ->
  p1-pierwsze-uzwojenie-k1>=>p2-drugie- uzwojenie-k2>=>p3-trzecie uzwojenie-k3 dołączone do masy kabla antenowego.
  Trzy anteny podłączamy do uzwojenia P3/K3, na K3 oczywiście masa anten...

  Znacznie lepsze efekty uzyskasz przez zastosowanie transformatora logarytmicznego zrobionego na linii paskowej.

  I jeszcze jedna uwaga: w poszczególnych antenach nie można stosować symetryzatorów na płytkach lecz tylko symetryzację z pętlami kablowymi.

  Symetryzatory na płytkach - obojętnie czy na ferrycie czy na liniach paskowych - mają zbyt duże rozbieżności fazowe.

  Najmniejszy błąd w fazowaniu anten i cały układ transformacji jest do bani.... Precyzyjne wykonanie to podstawa sukcesu.

  Fazowanie trzech anten dokonuje się najpierw przez fazowanie par anten, aż uzyskamy te same długości pozorne kabla. Wymagane są dokładności do 5 mm długości kabli antenowych.
  Potem włączamy trzy anteny i porównujemy wielkości napięć i charakterystyki.
  Fazowanie trzech anten jest trudniejsze niż fazowanie czterech anten.
 • #9
  Adi01
  Level 19  
  irekr wrote:

  I jeszcze jedna uwaga: w poszczególnych antenach nie można stosować symetryzatorów na płytkach lecz tylko symetryzację z pętlami kablowymi.

  Dziękuję za podpowiedź. Z przeróbką anten na pętlę kablową będzie kłopot - UHF200 - TVA502 mają nierozbieralne puszki, są tylko wyjścia na F-ki, dojście do płytki jest tylko w Sigmie.
  W sobotę zrobiłem pewną próbę i wydaje się być obiecująca. Dotychczas synfazę 2 anten miałem połączoną prowizorycznym transformatorem powietrznym. Na próbę 2 anteny połączyłem trójnikiem, do trójnika drugi trójnik a do niego bezpośrednio 2 odbiorniki (2We, 2Wy). Efekt okazał się bardzo dobry - odbiorniki same transformują 37,5Ω na 75Ω. W ten sposób powinno się przetransformować 25Ω na 3 odbiorniki (2 rzeczywiste + 1 sztuczny np. rezystor końcowy). W ten sposób odpadłoby tłumienie na rozgałęźniku Signal R2. Próbę robiłem zarówno z 2 odbiornikami rzeczywistymi jak i 1 rzeczywistym + 1 sztucznym. Jakość sygnału w obydwu przypadkach jednakowa.
  Co myślisz o takim rozwiązaniu :?: W tym momencie miałbym do zrobienia tylko jeden element sumująco-rozgałęziający.
 • #10
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Nie wiem dlaczego ale czytając temat mam uczucie, że wyłamujesz już otwarte drzwi.

  Dlaczego uparłeś się, że tylko trzy anteny zaspokoją Twoją chęć - natężenie pola w.cz. w twoim kablu koncentrycznym na tyle abyś mógł odbierać dobrze na dwóch TV.

  Wydaje mi się, że w okolicy około 40km masz parę nadajników, nadających z dużej wysokości i ze "słusznymi" mocami.

  Kosztowy - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S1A
  Wręczyca Wielka - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S1A
  Chrzelice - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S1C

  Myślę, że jedna antena kierunkowa i już.


  Pozdrawiam.
 • #11
  Adi01
  Level 19  
  Chrzelice to chyba nie u mnie. Kosztowy, Wręczyca i Skrzyczne tak. Na kierunku Wręczyca zaraz za domem mam las na odcinku ładnych paru kilometrów - kiepski sygnał. Na kierunku Kosztowy jest nie najlepszy profil terenu - mieszkam w czymś w rodzaju niecki. Przyzwoity profil terenu mam na kierunku Skrzyczne. Po uruchomienu nadawania SFN Kosztowy/Skrzyczne (k.55) najlepszy sygnał na tym kanale mam przy ustawieniu anten na kierunek gdzieś pomiędzy Skrzyczne a Lysą Horę (sprawdzałem ustawienia w przedziale ok. 90 stopni). W dodatku zakłócenia od przejeżdżających skuterów i motorowerów są "upierdliwe". Gdzieś czytałem, że zmiejszenie pionowego kąta widzenia anteny częściowo poprawi sytuację - anteny ustawione jedna nad drugą (pionowa synfaza).
  Nie piszę żeby zawracać Wam głowy, tylko w celu dobrania optymalnego rozwiązania technicznego a jest tu trochę prawdziwych fachowców mogących coś doradzić.
 • #12
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Adi01 wrote:
  Gdzieś czytałem, że zmiejszenie pionowego kąta widzenia anteny częściowo poprawi sytuację - anteny ustawione jedna nad drugą (pionowa synfaza).

  Zobacz, że fazowanie sygnałów to w "łopatologicznym" tłumaczeniu :
  - zgodność fazy sygnału
  - impedancja (falowa) anten

  Zauważ, że czynnik impedancji jest niejednorodny dla takich anten kierunkowych a i szerokopasmowych. Co innego w antenach rezonansowych, gdzie impedancja jest dość stała.
  A więc nie możemy tu rozważać o poprawnym fazowaniu anten kierunkowych (różnych) a i o różnej częstotliwości pracy w funkcji impedancji.
  (konkretna częstotliwość impedancja)

  Pomyślałbym raczej o sumowaniu sygnałów lub o jednej ale sprawnej/dobrej antenie kierunkowej i wzmacniaczu rezonansowego lub pułapek (filtrów) na GSM, net 450MHz czy CB.


  Pozdrawiam.
 • #13
  irekr
  Moderator
  Wyprzedzając myśli Adama:
  Fazowanie anten jest trudne, szczególnie gdy maja one odbierać sygnał modulowany w COFDM. Dla emisji analogowej fazowanie jest w warunkach amatorskich problemem, natomiast w powiem szczerze, że masz marne szanse by zrobić prawidłowe fazowanie dla DVB-T.
  Narobisz się jak "gupi", przesiedzisz na dachu niejeden dzień a będziesz niezadowolony z efektów.
  Przemyśl to co napisał Adam....

  Siedzę w technice antenowej ponad 35 lat, fazowałem niejeden system do odbioru analogowego z lepszym lub gorszym efektem. Natomiast na sprzęcie dostępnym w sklepie nie udało mi się prawidłowo "sfazować" dwóch anten do odbioru cyfrowego tak, bym był zadowolony z efektów. Co innego na sprzęcie profesjonalnym, ale nie każdego na taki sprzęt stać.


  Ale zachęcam do eksperymentów. Nauka na pewno nie pójdzie w las, co się nauczysz to Twoje. Chęć zdobywania wiedzy i doświadczenia ma swoją cenę i zasługuje na uznanie - i pomoc bardziej doświadczonych.
  Sukcesów...
 • #14
  Adi01
  Level 19  
  Zrobiłem ostatnio porównanie - anteny połączone sumatorem i łączone transformatorem z koncentryków. Różnica jest niewielka na korzyść transformatora - na jednych kanałach są identyczne wartości a na innych siła sygnału jest o 4% wyższa. Chciałbym jeszcze porównać to do transformatora powietrznego, posiada ktoś aktywny link do programu/kalkulatora do obliczania transformatora powietrznego :?: Znalazłem tylko to: Link ale umieszczony tam program jest niedostępny :cry:

  dodano 09.04.13
  Program już nie jest potrzebny. Na szczęście Excel to oblicza - wystarczyło wpisać odpowiednie formuły :D