Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka stołowa 12V 5A - Dobór przekładni i silnika

22 Mar 2013 16:52 2556 3
  • Poziom 17  
    Witam :)
    Nie jestem pewny czy wybrałem odpowiedni dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie.

Otóż chcę sobie zrobić wiertarkę stołową, w zasadzie to już zacząłem bo wydawało mi się że dam radę jednak nie obejdzie się bez pomocy forumowiczów ;)

Problem polega na tym że w wiertarce chcę użyć głowicy (na wiertła) od zwykłej wiertarki jednak ma napędzać ją silnik DC 12V na zasilaczu o wydajności 5A. Mam dwa silniczki, pierwszy pochodzi z zdalnie sterowanej sporej motorówki nie mam żadnych informacji o tym silniku ale mogę powiedzieć że ma wysokie obroty i nie da się zatrzymać jego wału palcami :) W przeciwieństwie do drugiego który spokojnie można zatrzymać palcami ale ma o wiele mniejsze obroty mimo że ma ich około 5000 na min i pochodzi z suszarki do włosów.

Kiedy każdy z silników podłączyłem bezpośrednio pod głowicę od wiertarki to ten pierwszy silnik (wydawał mi się mocniejszy) ledwo co drgnął natomiast ten drugi z suszarki zaczął obracać głowicą jednak dość powoli i skokowo a nie płynnie przy czym mocno się grzał.
    Wiem że muszę zastosować jakieś przekładnie ale nie wiem czy któryś z tych silników podoła zadaniu i jakie obroty powinna mieć ta głowica aby była skuteczna jej zadaniem będzie wiercenie otworów w PCB i ewentualnie obróbka np. plastykowych elementów jakimś małym frezem. Znam wzory na obliczanie przełożenia obrotów tj. V2*D2=V1*D1 ale nie wiem jakie obroty będą mi potrzebne. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi jakoś pomógł :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Do wiercenia wiertłem to maksymalnie 3000 obrotów lub mniej(czym mniejsze obroty tym mniejsze prawdopodobieństwo spalenia wiertła). Wiertarki akumulatorowe przeważnie mają do 500 obrotów na minutę(często płynnie regulowane). Ja proponuję ci poszukać sobie wiertarkę akumulatorową na allegro z uszkodzonym akumulatorem i zasilić ją z prostownika(czasami można za 20zł taką kupić).
    Jeśli chodzi o frezowanie to obroty do 30 000 obr/min.
    Niektórzy do wiercenia w płytkach używają frezarek Dremel lub mikrowiertareczek(bardzo duże obroty- do 30000) specjalnie zrobionych do wiercenia w płytkach ale z żywotnością wierteł jest różnie.
  • Poziom 17  
    Mam schemat układu z płynnym startem i regulacją pod 12V i 5A ale najbardziej pomogłeś mi z tymi obrotami :) Jeśli 500 do wiercenia wystarczy to myślę ze ten silnik da radę a jeśli chodzi o frez to muszę wymyślić coś innego :) Bo z tych silniczków dajmy na to z tego który ma 5k obrotów spokojnie wyciągnę nawet 30k obrotów niedużymi przekładniami ale chyba nie będzie miał tyle mocy chociaż przy płynnym starcie może się udać aczkolwiek opór stawiany przez obrabiany materiał może mi zatrzymać silnik, bynajmniej tak mi się wydaje ;d
  • Poziom 36  
    Eufor napisał:
    z tych silniczków dajmy na to z tego który ma 5k obrotów spokojnie wyciągnę nawet 30k obrotów niedużymi przekładniami ale.... bynajmniej tak mi się wydaje
    Zapewniam cię, że tylko ci się tak wydaje, nie ogarniasz problemów przekładni 30k obrotów, co do mocy: mój silnik frezarki do drewna ma ok. 28k obrotów i 850W mocy i wtedy to jakoś sensownie działa w cienkim drewnie.