Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownie prasy do wyciskania soku z winogron

Bagi 22 Mar 2013 18:10 3072 8
  • #1 22 Mar 2013 18:10
    Bagi
    Poziom 9  

Witam

Mam stworzyć sterowanie do prasy, która wyciska sok z winogron. Maszyna jest już wiekowa i stara skrzynka sterownicza przypomina złomowisko. Dlatego konieczne jest stworzenie nowego układu, który będzie realizował poniższe założenia

1. Załącz (obroty w prawo), silnik zaczyna pracować, obraca się śruba do której przymocowany jest tłok, maszyna zaczyna wyciskać sok.
    2. Zadziałanie krańcówki, pod wpływem dużego naporu krańcówka wyłącza obwód.
    3. Następnie kiedy ciśnienie opadnie(spłynie odpowiednia ilość soku) krańcówka wraca do swojego pierwotnego stanu.
    4. Po powrocie do pierwotnego stanu krańcówka ma za zadanie uruchomić przekaźnik czasowy który po ustawionym przeze mnie czasie ponownie załączy silnik w prawo.

Sytuacja ma powtarzać się cyklicznie aż do wyłączenia przez mnie na stałe obwodu bądź tez do momentu załączenia obrotów w lewo (oczywiście gdy cały sok zostanie wyciśnięty krańcówka nie odbije i maszyna się nie załączy).

Po załączeniu obrotów w lewo silnik ma pracować do momentu aż druga krańcówka całkowicie wyłączy obwód.

Problemem nie jest skonstruowanie układu styczników z możliwością zmiany obrotów w prawo bądź lewo. Nie mogę jednak sobie poradzić z odpowiednim zamontowaniem przekaźników czasowych.

Bardzo prosiłbym o jakiś schemat.

Pozdrawiam

0 8
  • #2 22 Mar 2013 18:32
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Kolego Bagi robisz to dla siebie czy dla kogoś ,bo tu kłania się odpowiedzialność za wykonaną pracę czy jesteś projektantem masz odpowiednie uprawnienia.Najlepiej gdybyś zdobył starą dokumentację i maszynę zmodernizował to ci wolno.

0
  • #3 22 Mar 2013 19:07
    Bagi
    Poziom 9  

Po tonie odpowiedzi wnioskuje Krzysztofie że wyobraziłeś sobie iż planuję modernizację automatyki co najmniej generatora 1MW.

Abyś się już więcej nie niepokoił wyjaśniam.

To urządzenie zostało zakupione na własne potrzeby, moc silnika to 1 KW, maszyna aktualnie działa tylko że trzeba ją ręcznie włączać i wyłączać ponieważ nawet krańcówki nie są podłączone.

Urządzenie zostało sprowadzone z zagranicy i ma około 40 lat także nie mam mowy jakiejkolwiek pomocy ze strony producenta.

Skrzynka sterownicza praktycznie nie istnieje i nawet nie wiem jak to wszystko pracowało gdy było nowe.

Na co dzień nie zajmuje się projektowaniem automatyki dlatego moja wiedza inżynierska z tej dziedziny jest znikoma.
    Polecam się natomiast gdyby ktoś potrzebował projektu instalacji elektroenergetycznej w zakładzie przemysłowym.

Pozdrawiam

0
  • #4 22 Mar 2013 22:04
    Krzysztof Reszka

Oto odręczny rysunek który zapewne będzie przez ciebie weryfikowany Opis do niego ;
    przyciskiem PZ załączamy kierunek w dół (prasowanie)stycznik SD załączył się i przez własny styk SD-9 podtrzymuje swoją pracę do czasu gdy prasa dojdzie do swojego końcowego miejsca (leci sok).Wyłącznik krańcowy przerywa pracę(styk WKD-2) i swoim drugim stykiem(WKD-1) uruchamia RC (czasówka) która odmierza czas wytłoku.Dobrze gdyby potencjometr czasówki był na zewnątrz skrzynki(RTX-132).Styk czasówki(RC1) uruchomi kierunek do góry który będzie przerwany( WKG )wyłącznikiem krańcowym góra .Można wymienić wytłoki nasypać nowego wsadu i załączamy dalej przyciskiem jak poprzednio.Przyciskiem PW zatrzymujemy cały proces najlepiej taki z grzybkiem blokujący się,no i zasilanie najlepiej to 24V do sterowania bo bezpieczne. Sterownie prasy do wyciskania soku z winogron

0
  • #5 23 Mar 2013 16:58
    zyzy52
    Poziom 26  

Bagi napisał:

1. Załącz (obroty w prawo), silnik zaczyna pracować, obraca się śruba do której przymocowany jest tłok, maszyna zaczyna wyciskać sok.
    2. Zadziałanie krańcówki, pod wpływem dużego naporu krańcówka wyłącza obwód.
    3. Następnie kiedy ciśnienie opadnie(spłynie odpowiednia ilość soku) krańcówka wraca do swojego pierwotnego stanu.
    4. Po powrocie do pierwotnego stanu krańcówka ma za zadanie uruchomić przekaźnik czasowy który po ustawionym przeze mnie czasie ponownie załączy silnik w prawo.

Witam.
    Moja propozycja jest taka:
    Włączamy wyłącznik główny WG i wyłącznik sterowania S1. Włączamy obroty silnika "w prawo" przyciskiem ZP. Włącza się przekaźnik pomocniczy K1 i przekaźnik czasowy KA, który po ustawionym czasie włączy stycznik KP do obrotów silnika w prawo. Pod wpływem nacisku prasy, zadziała krańcówka SP, która zresetuje przekaźnik czasowy KA a ten wyłączy stycznik KP. Kiedy sok wypłynie, zmniejszy się nacisk na krańcówkę SP i włączy ona z powrotem przekaźnik czasowy KA, który po ustawionym czasie włączy stycznik KP. Będzie się to powtarzać do chwili, aż krańcówka SP "zawiesi się" (nie zewrze z powrotem swoich styków). Wtedy trzeba włączyć obroty "w lewo", naciskając przycisk ZL. Silnik będzie się obracał w lewo, aż krańcówka SL rozłączy swoje styki.
    Sterownie prasy do wyciskania soku z winogron

0
  • #6 23 Mar 2013 17:36
    Krzysztof Reszka

Kolego zyzy schemat twój jest dobry ale wydaje mi się że zawiera jeden błąd co do sposobu działania krańcówek taki sposób działania jak opisałeś to przy krańcówkach ciśnieniowych gdzie mierzy się ciśnienie nacisku na prasę a tu chodzi chyba tylko o położenie tłoka bo to prasa mechaniczna z przekładnią ślimakową, ale mogę się mylić .

0
  • #7 23 Mar 2013 17:47
    zyzy52
    Poziom 26  

Krzysztof Reszka napisał:
    Kolego zyzy schemat twój jest dobry ale wydaje mi się że zawiera jeden błąd co do sposobu działania krańcówek taki sposób działania jak opisałeś to przy krańcówkach ciśnieniowych gdzie mierzy się ciśnienie nacisku na prasę a tu chodzi chyba tylko o położenie tłoka bo to prasa mechaniczna z przekładnią ślimakową, ale mogę się mylić .

Nie wiem, nie widziałem takiej prasy. Robiłem schemat na podstawie informacji kol. Bagi (pkt 2,3 i 4).

0
  • #8 23 Mar 2013 17:57
    Krzysztof Reszka

Poczekamy na informacje od Bagi co on na to.

0
  • #9 31 Maj 2013 20:29
    Bagi
    Poziom 9  

Niestety przez pewne okoliczności nie miałem czasu odwiedzać forum, problem rozwiązany. Dziękuję za pomoc. Temat uważam za zamknięty.

0