Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG - Regulacja oprotow silnika wentylatoraWita

240-sx 22 Mar 2013 18:11 1827 14
  • #1 22 Mar 2013 18:11
    240-sx
    Poziom 7  

Witam,

Mam klimatyzator "monoblock" z funkcja grzania. Dziala znakomicie tylko troche glosno pracuje.

Zauwazylem, ze glownym zrodlem halasu nie jest sprezarka, ale wentylator. W dodatku kiedy osiagnie sie wlasciwa temperature sprezarka przestaje dzialac, a wentylator dalej dmucha.

Zastanawiam sie czy nie warto zrobic regulacji jego obrotow. Silnik to najzwyklejszy motorek asynchroniczny na jedna faze 200W, falownik juz mam. Wykonanie pomiaru temperatury i kontrolera nie jest problemem.

Brakuje mi jednak wiedzy jak poprawnie go zaprogramowac. Mam wyniki pomiaru temperatury powietrza na wejsciu i wyjsciu po stronie "wewnetrznej" oraz to samo po stronie "zewnetrznej". Dodatkowo przymocowalem czujki temperatury do obu wymiennikow ciepla.

Od czego teraz uzaleznic predkosc wiatrakow. Wydaje mi sie, ze od roznic temperatury wymiennika i powietrza, ktore do niego wplywa. Oba wiatraki sa na jednym walku wiec chyba trzeba sprawdzac roznice powietrza i wymiennika po obu stronach.

Ale moge sie mylic :-) Wszelkie podpowiedzi mile widziane.
    Pozdrawiam, marcin

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić post i nastepne pisać już regulaminowo!
    mod.serwisant73

0 14
  • #2 23 Mar 2013 18:08
    Mikemtb
    Poziom 12  

Są do tego gotowe urządzenia tańsze i duuuuzo mniejsze gabarytowo niż falownik- spokojnie mieszczą się do wnętrza jednostki zewnętrznej. Ostatnio montowałem coś takiego:
    Link

0
  • Pomocny post
    #3 24 Mar 2013 13:26
    lopp
    Poziom 19  

Problem ze sterowaniem obrotami polega na tym iż oba wentylatory są sprzężone na jednym silniku. Wentylator skraplacza (zewnętrzny) mógłby być sterowany temperaturą (ciśnieniem) skraplania. Z kolei wentylator wewnętrzny mógłby być wielobiegowy ale to też wpływa na wydajność. Zatem zmiana prędkości obrotowej w tym wypadku jest nie do zrealizowania. Jedyne co można zrobić to zmienić prędkość obrotową silnika wentylatorów gdy osiągnięte są zadane warunki (nie pracuje sprężarka). Trzeba zachować jakąś minimalną (nie za małą) prędkość wentylatora bo pomiar temperatury wewnątrz pomieszczenia jest realizowany z czujnika umieszczonego w strumieniu powietrza wchodzącego na wymiennik. Bez wymuszenia przepływu czujnik zmierzy temperaturę wewnątrz jednostki a nie o to w tym wszystkim chodzi. Monoblok jest z natury głośny :(

0
  • #4 24 Mar 2013 17:09
    240sx
    Poziom 10  

Wlasnie cos takiego podejrzewalem - dziekuje za info.

Jesli problem bylby tylko w braku oplywu czujki powietrza wlotowego z wewnetrz to moge ja przeniesc do pokoju dalej od wymiennika.

To rozwiaze problem?

0
  • #5 24 Mar 2013 18:38
    lopp
    Poziom 19  

Takie rozwiązanie (przeniesienie czujnika) można by wykorzystać tylko po to by zatrzymywać wentylator gdy sprężarka nie pracuje. Oczywiście wszystko to w ramach eksperymentu.

0
  • #6 25 Mar 2013 09:56
    240sx
    Poziom 10  

M.in. chodzi też o ten przypadek, choć generelanie chodzi o to żeby ograniczyć obroty (hałas, zużycie) wiatraka kiedy nie jest to potrzebne.

Rozumowałem to tak: temperatura na wymienniku to jest to co klimatyzaotr chce zrobić, temperatura powietrza na wejsciu do wymiennika to jest czym dysponujemy (do ogrzania/schłodzenia).

Im większa różnica tych temperatur tym większy przepływ powietrza trzeba zapewnić. Kres górny to maksymalna moc wiatraka kiedy róźnica temperatur wynosi np. 15' i więcej. Dolny - keidy są jednakowe - wtedy nie trzeba nic chłodzić ani ogrzewać :-) i wentylator nie jest potrzebny. Wartości pośrednie to jakaś zależność mocy wiatraka od temperatury (liniowa?).

Nie wygląda to na skomplikowane, a plusem jest to, że nie ma żadnej ingerencji w pracę sprężarki.

Czy dobrze myślę? Gdzie i w czym mogą się pojawić problemy i nieprawidłowości?

Pozdrawiam, marcin.

0
  • #7 25 Mar 2013 12:48
    lopp
    Poziom 19  

Pamiętaj, że na tej samej osi masz wentylator skraplacza a tam nie można ograniczać obrotów (no chyba, że jest zimno)

0
  • #8 25 Mar 2013 15:36
    240sx
    Poziom 10  

Pamiętam. Myślałem o tym, żeby zwalaniać w zależności od większej z różnic dla układu wewnętrznego i zewnętrznego.

Czy ma to rację bytu?

0
  • #9 25 Mar 2013 18:31
    lopp
    Poziom 19  

To nie ma racji bytu. Błędy w rozumowaniu. Temperatura na wymienniku (temperatura parowania czynnika) nie jest tym co jest zadane. Ona jest ściśle powiązana z parametrami sprężarki, temperaturą skraplania i temperaturą zewnętrzną. Zwolnienie silnika spowoduje wzrost temperatury skraplania co przełoży się na wzrost temperatury parowania. Dla uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniu potrzebny będzie wzrost obrotów silnika - i kółko się zamyka. Zatem raz jeszcze - błędne założenia - temperatura w parowniku to nie temperatura docelowa w pomieszczeniu.

0
  • #10 26 Mar 2013 08:48
    240sx
    Poziom 10  

lopp - temperatura parowania nie jest "związana z parametrami sprężarki", a tym bardzie z "temperaturą skraplania". Tzn. źle powiedziałem - temperatura parowania jest b. ściśle powiąza z temperaturą skraplania bo to jedno i to samo :-)

I na pewno nie zależy od "temperatury zewnętrznej", a jedynie od ciśnienia (w liceum był taki wzór Clapeyrona-kogoś tam). Tak więc - sorki - nie przekonałeś mnie :-)

0
  • #11 26 Mar 2013 11:40
    Zbig30
    Poziom 14  

240sx,

W stabilnie działającym klimatyzatorze temperatura skraplania np. 45*C to nie to samo co temperatura odparowania 5*C - nie pisz takich herezji.

Temperatura skraplania w klimatyzatorze zależy od temp. zewnętrznej - po to stosuje się do chłodzenia tzw. zestawy zimowe, żeby wentylator zimą zwolnił z obrotami aby za bardzo nie przechłodził czynnika aby ten z kolei nie odparowywał poniżej zera.

Patrz na klimatyzator jako obiekt spreżarkowy a nie na wzór wyjęty z kontekstu!

Poza tym jak zwolnisz wentylator skraplacza w funkcji grzania to będzie "naganiał" mniej ciepła z zewnątrz.

Ale powodzenia! pisz o wynikach.

0
  • #12 26 Mar 2013 19:56
    lopp
    Poziom 19  

240Sx,
    zerknij sobie na wykres lg p - i dla obiegu chłodniczego suchego lub przegrzanego (jakim jest bez wątpienia klimatyzator), sprawdź gdzie masz skraplanie (skraplacz) a gdzie parowanie (parownik) i wtedy powinno Ci się wiele spraw wyjaśnić. Polecam podstawy: Tadeusz Szolc "Chłodnictwo". Eksperymentować można, powodzenia.

0
  • #13 26 Mar 2013 21:13
    Chris_W
    Poziom 37  

240sx napisał:

I na pewno nie zależy od "temperatury zewnętrznej", a jedynie od ciśnienia (w liceum był taki wzór Clapeyrona-kogoś tam). Tak więc - sorki - nie przekonałeś mnie :-)

Chcesz po naukowemu z liceum?
    Równanie stanu gazu - bo chyba o to chodzi - ma ciśnienie i temperaturę jako zmienne.

pV = nRT

w naszym wypadku można to uprościć do:

p = kT

gdzie "k" - to jakiś parametr (stała) charakterystyczny dla konkretnego gazu w konkretnej instalacji (stala objętość, stała masa gazu). Tą zależność z grubsza opisuje prawo Charles'a.

Reasumując ciśnienie i temperatura (w parowniku czy skraplaczu) są ze sobą ściśle powiązane bo mamy do czynienia z ukladami zamkniętymi bez zmiany ich objętości (w przybliżeniu), a więc są to przemiany izochoryczne.

0
  • #14 27 Mar 2013 07:12
    240sx
    Poziom 10  

Eee... Tak by bylo jakby w calym klimatorza bylo tylko jedno cisnienie p i jedna temperatura. A jak wiadomo z jednej strony jest cieplo, z drugiej cieplo, a po drodze sprezarka co spreza wiec i cisnienia rozne :-)

0
  • #15 27 Mar 2013 16:14
    lopp
    Poziom 19  

240sx napisał:
    Eee... Tak by bylo jakby w calym klimatorza bylo tylko jedno cisnienie p i jedna temperatura. A jak wiadomo z jednej strony jest cieplo, z drugiej cieplo, a po drodze sprezarka co spreza wiec i cisnienia rozne :-)

Jak chcesz eksperymentować to próbuj. Twój sprzęt - Twoje ryzyko. Nie twórz tylko nowych teorii i zerknij na zamieszczone zdjęcia, może coś Ci się poukłada.

LG - Regulacja oprotow silnika wentylatoraWita LG - Regulacja oprotow silnika wentylatoraWita

0