Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo s40 1.9TD - 98r. Ustawienie kąta początku wtrysku

aron20000 23 Mar 2013 00:47 8619 0
    aron20000
    Poziom 22  
    Witam, czy ktoś posiada informacje jak spr. ustawienie kąta początku tłoczenia. Bo w informacjach, które posiadam najprawdopodobniej jest błąd.
    Mam taki opis w skrócie:
    1. Odkręcamy zaślepkę na imbus na górze pompy
    2. Ustawiamy w GMP 1 cylindra, kreska na kole zamachowym powinna się zgrać z oznaczeniem 0.
    3. Wkładamy czujnik zegarowy lub trzpień.
    4. Powoli obracamy wał korbowy przeciwnie do ruchu obrotów. Kiedy trzpień umieszczony w otworze po zaślepce przestanie opadać montujemy czujnik zegarowy i zerujemy.
    5. Obracamy z powrotem, zgodnie z ruchem obrotów silnika do GMP 1 cylindra i odczytujemy wartość. Ma się zgadzać z wartością podaną na pompie.

Wszystko jest logiczne, ale w praktyce jest coś nie tak.
    Ustawiłem w GMP. Włożyłem trzpień fi ok. 7mm i zacząłem obracać przeciwnie do ruchu silnika, trzpień równomiernie opadał o ok. 12mm, aż w pewnej chwili spadł od razu o dodatkowe ok. 8mm. Nie da się z tego położenia wrócić do GMP bez podniesienia trzpienia bo się klinuje na tym uskoku.
    Kiedy z GMP obracamy zgodnie z obrotami silnika, trzpień równomiernie się podnosi i w pewnym momencie też jest uskok i opada o ok. 25mm i w tym położeniu przy dalszym kręceniu już jest nieruchomo, prawie przez cały obrót wałka pompy, aż dochodzimy do uskoku z drugiej strony, tego o ok. 8mm, o którym pisałem wyżej.
    Tutaj jeszcze filmik jak kręciłem z GMP przeciwnie do ruchu obrotów silnika. Trzpień opada równomiernie, chwilowe przestoje to przekładanie treszczotki. Na końcu widać jak trzpień nagle spada o te ok. 8mm
    http://www.youtube.com/watch?v=78CHWwX31PQ&feature=youtu.be
    Więc jak sprawdzić tą wartość kąta wyprzedzenia wtrysku?

Dodano po 4 [godziny] 43 [minuty]:

Więc trzeba jednak ten trzpień MOT 1079. Ktoś się orientuje jaką dokładnie ma długość to cudo. Tak na marginesie poroniony pomysł z tą regulacją.