Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Volvo s40 1.9TD - 98r. Ustawienie kąta początku wtrysku

aron20000 23 Mar 2013 00:47 9516 0
    aron20000
    Level 22  
    Witam, czy ktoś posiada informacje jak spr. ustawienie kąta początku tłoczenia. Bo w informacjach, które posiadam najprawdopodobniej jest błąd.
    Mam taki opis w skrócie:
    1. Odkręcamy zaślepkę na imbus na górze pompy
    2. Ustawiamy w GMP 1 cylindra, kreska na kole zamachowym powinna się zgrać z oznaczeniem 0.
    3. Wkładamy czujnik zegarowy lub trzpień.
    4. Powoli obracamy wał korbowy przeciwnie do ruchu obrotów. Kiedy trzpień umieszczony w otworze po zaślepce przestanie opadać montujemy czujnik zegarowy i zerujemy.
    5. Obracamy z powrotem, zgodnie z ruchem obrotów silnika do GMP 1 cylindra i odczytujemy wartość. Ma się zgadzać z wartością podaną na pompie.

Wszystko jest logiczne, ale w praktyce jest coś nie tak.
    Ustawiłem w GMP. Włożyłem trzpień fi ok. 7mm i zacząłem obracać przeciwnie do ruchu silnika, trzpień równomiernie opadał o ok. 12mm, aż w pewnej chwili spadł od razu o dodatkowe ok. 8mm. Nie da się z tego położenia wrócić do GMP bez podniesienia trzpienia bo się klinuje na tym uskoku.
    Kiedy z GMP obracamy zgodnie z obrotami silnika, trzpień równomiernie się podnosi i w pewnym momencie też jest uskok i opada o ok. 25mm i w tym położeniu przy dalszym kręceniu już jest nieruchomo, prawie przez cały obrót wałka pompy, aż dochodzimy do uskoku z drugiej strony, tego o ok. 8mm, o którym pisałem wyżej.
    Tutaj jeszcze filmik jak kręciłem z GMP przeciwnie do ruchu obrotów silnika. Trzpień opada równomiernie, chwilowe przestoje to przekładanie treszczotki. Na końcu widać jak trzpień nagle spada o te ok. 8mm
    http://www.youtube.com/watch?v=78CHWwX31PQ&feature=youtu.be
    Więc jak sprawdzić tą wartość kąta wyprzedzenia wtrysku?

Dodano po 4 [godziny] 43 [minuty]:

Więc trzeba jednak ten trzpień MOT 1079. Ktoś się orientuje jaką dokładnie ma długość to cudo. Tak na marginesie poroniony pomysł z tą regulacją.