Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt inteligentnego budynku na Raspberry PI

Kalc 23 Mar 2013 12:23 7458 4
  • #1 23 Mar 2013 12:23
    Kalc
    Poziom 8  

Chciałbym przedstawić mój projekt inteligentnego budynku. Cały system oparty jest na Raspberry PI i sterowanie wszystkimi urządzeniami odbywa się bezprzewodowo przy pomocy modułu RFM12b.
    Interface graficzny można przetestować na stronie: http://student.agh.edu.pl/~dkalicki/house_control/indexObj.html
    jest to dość stara wersja aktualna najnowsza znajduje się na Rpi. Nie jest to strona która jest podpięta do systemu.
    Transmisja wysyłana w eter zawiera kodowanie AES wraz z counterem więc możliwość włamania do systemu przez kogoś z zewnątrz jest ograniczona.
    Wszystkie urządzenia są zbudowane na bazie Atmega + moduł RFM12b. Jeżeli chodzi zasięg o nie mam problemu z sterowaniem urządzenia w innym pokoju, ale maksymalnej odległości na jakie czujniki działają nie znam.
    Jednym z głównych założeń był mały koszt urządzeń, dlatego wybrałem moduł RFM12b, choć zastanawiam się nad zmianą modułu radiowego na ZigBee cena będzie podobna lecz będzie wymagało to zrobienia własnego modułu PCB.
    Jak będzie widać na poniższych filmikach nie przeprowadziłem jeszcze kalibracji czujników oraz interfaców przez co wskazania ponad 100% nie powinny dziwić, jak również odwrotna wskazanie żarówki na interface.
    Przepraszam oczywiście za jakość filmików ale nie mam lepszej kamery.

System składa się z urządzeń:
    1. Sterownik oświetlenia.
    Pozwala włączyć i wyłączyć oświetlenie, a dla standardowych żarówek i prawdopodobnie żarówek halogenowych zmienić ich jasność. Pozwala również włączać i wyłączać urządzenie (o małym poborze prądu do 1A) od napięcia sieciowego. Jest to popularny układ sterownika oświetlenia na triaku. Do tego układu mam zamiar dołączyć moduł liczący zużycie energii zbudowany na ADE7755.
    http://www.youtube.com/watch?v=pB87S6wcYbE
    2. Czujnik otoczenia:
    Informuje o temperaturze otoczenia oraz oświetleniu. Dodatkowo zawiera czujnik CO oraz ruchu. A w przyszłości czujnik wilgotności i ciśnienia.
    http://www.youtube.com/watch?v=nTM7caZRrJc
    3. Czujnik informujący o wilgotności gleby roślin
    Mam problem z kalibracją tego czujnika więc będzie pewnie przedstawiał informacje w skali niska wilgotność, średnia, duża lub coś w tym przypadku.
    http://www.youtube.com/watch?v=D4PRhTfOzoU
    4. Układ sterowania silnikiem do bramy garażowej.
    Układ pozwalający sterować silnikiem DC, oraz zawiera wyprowadzenia na krańcówki oraz przycisk sterujący. Układ nadaje się również do sterowania roletami.
    5. Pilot radiowy
    Można go w łatwy sposób podpiąć do dowolnego urządzenia sterowanego w systemie, korzystając z interfacu www.
    http://www.youtube.com/watch?v=AXeoLLFm0DM
    6. Pilot telewizyjny
    Pozwala z komputera lub komórki (dostęp przez stronę www) sterować telewizorem.
    http://www.youtube.com/watch?v=SsZKNVUrXbY

Dodatkowo pracuję nad prostym termostatem który będzie sterował zaworem na grzejniku.

Postaram się umieścić dokładniejszy opis funkcjonowania oraz schematy jak tylko znajdę czas aby to napisać.
    Nie sądzę, że projekt zasługuje na post w DIY ze względu na małe braki w oprogramowaniu (kalibracja czujników) więc umieszczam go tutaj.

0 4
  • #2 08 Maj 2013 09:39
    mmarecki77
    Poziom 2  

Witam

Interesujący projekt. Można znacznie obniżyć koszt instalacji inteligentnego domu.
    Również interesuję się podobnym rozwiązaniem z Raspberry.
    Czy można prosić o wrzucenie schematów ?

pozdrawiam

0
  • #3 11 Maj 2013 22:29
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

mmarecki77 napisał:
    Witam

Interesujący projekt. Można znacznie obniżyć koszt instalacji inteligentnego domu.
    Również interesuję się podobnym rozwiązaniem z Raspberry.
    Czy można prosić o wrzucenie schematów ?

pozdrawiam

W jaki sposób chcesz ograniczyć koszty instalacji ID ?
    Jak będzie się zachowywała całość przy np. 50 niezależnych punktach oświetleniowych, 10-ciu niezależnych pętlach grzewczych, 10 roletach i w którym momencie można to nazwać inteligentnym domem, jakie relacje miedzy sobą można wprogramować, jak wygląda proces konfiguracji dla przeciętnego "kowalskiego" ?

Kolego Kalc - wykonałeś projekt, zaprezentuj połączenie z instalacją elektryczną, pokaż jak to będzie wyglądać - bo na razie zamiast IB widzę poskładaną choinkę, co innego jest zrobić jeden kanał oświetleniowy na biurku, co innego jest stworzyć instalację, która ma służyć użytkownikom w zamieszkałym budynku.
    W co chcesz włożyć sensor od temperatury, jak masz zamiar wykończyć całą elektronikę, żeby mieszkanie nie przypominało laboratorium doświadczalnego ?
    Może masz jakieś fotki tak przygotowanej instalacji ?
    Pzdr

0
  • #4 12 Maj 2013 08:24
    mmarecki77
    Poziom 2  

Koszt komercyjnej instalacji bezprzewodowego sterowania w domu jest kosmiczny (np fibaro).
    Fakt że otrzymujemy wszystko gotowe, odbiorniki, nadajniki centralkę i soft ale to dla leniwych gadżeciarzy :)
    Nie zamierzam wydawać kilku, kilkunastu tysięcy aby zrobić sobie takie sterowanie w domu.
    Kolega Kalc według mnie ma słuszne podejście do sprawy bo można zrobić sobie sieć dużo mniejszym kosztem. Tylko że trzeba się namęczyć aby wszystko poskładać w całość.
    Zakupiłem już Raspbery Pi oraz zamówiłem rfm 22 i atmega8 i będę budował sieć w oparciu i nie.
    Muszę nauczyć obsługiwać się te rfm 22 po sieci, jak już to będe umiał to za pomoca atmega można różne czujniki w sieci mieć widoczne.
    Na razie jestem na etapie budowania pierwszego prototypu, zobaczymy co z tego wyjdzie.

pzdr

0
  • #5 06 Cze 2013 00:56
    bimeczek
    Poziom 8  

hej Panowie,

jak Wam idzie z rozwiązaniem opartym o PI?
    Ja podobnie jak mmarecki77 jestem na etapie prototypu.
    Tzn. PI już działa - teraz podłączam do niego Arduino i jakieś pierwsze próby sobie robię.

Jak macie jakieś spostrzeżenia - to piszcie.

Też jestem ciekawy jak to wszystko potem wykończyć, żeby nie przypominało laboratiorium doświadczalnego :)

pozdr

0