Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik PTC 05D brak ładowania

daniel1302 23 Mar 2013 15:51 3171 3
    daniel1302
    Level 11  
    Witam, dostałem od sąsiada prostownik Bass Polska PTC 05D z autoregulacją prądu ładowania.
    Prostownik posiada regulację napięcia ładowania (przełącznik) na 6 lub 12 V, 3 diody:
    1) Ładowanie (informacja o stanie pracy)- jeśli pali się na czerwono to ładuje, jeśli na zielono to załadowany.
    2) Przeładowanie- informacja o za dużym napięciu.
    3) Odwrotna polaryzacja na zaciskach- informacja jeśli źle podłączymy zaciski prostownika do krokodylków prądowych.

Transformator ma symetryczne wyjścia.
    Zmierzyłem napięcie na wyjściu transformatora i wynosi ono na liniach symetrycznych 12.2 V, na odczepach do masy ~4.5 V i 7 V. Czy może być uszkodzony transformator? Jeśli się przysłuchać to słychać, że cichutko buczy.

Problem polega na tym, że nonstop świeci się pierwsza dioda na zielono. Oznacza to tyle, że akumulator jest naładowany.

Jeśli odwrotnie podłączymy zaciski to świeci się dioda 3, czyli ten obwód działa prawidłowo. Działania drugiego obwodu nie mam jak sprawdzić, ponieważ nie posiadam akumulatora który mogę przeładować (narazić go na uszkodzenie).

Elektroniką zajmuje się hobbistycznie. Proszę o pomoc co może być przyczyną problemu, lub proszę o pomoc w znalezieniu schematu, google i wyszukiwarka elektrody na ten temat milczy.

Proszę o pomoc pozdrawiam Daniel
    Do moderatorów: Jeśli umieściłem w złym dziale to proszę o przeniesienie, ale pozostałe dwa tematy o prostownikach przenieśliście tutaj.
  • Helpful post
    liszkar
    Level 20  
    Weź miernik w łapę i mierz elementy, półprzewodniki itp. (ja kiedyś miałem uszkodzone rezystory dużej mocy na wylocie).
    daniel1302
    Level 11  
    Witam, zmierzyłem co się dało(wszystko oprócz kondensatorów i wzmacniaczy operacyjnych w TL324 (są 2 układy scalone).

Niepokoją mnie takie rzeczy:
    1) dioda prostownicza: W jedną stronę rezystancja 600 Ohm, w drugą 1800Ohm, na reszcie w jedną ~600Ohm, w drugą powyżej 2k (mierze na testerze diód)

2) Taki układ scalony: TL431, w google wyszperałem, ze jest to programowalna dioda zenera i jej Uref (między ref i anodą, nóżki 1 oraz 2) ma wynosić 2.56V a obecnie wynosi 22mV - dana z noty katalogowej: http://www.fairchildsemi.com/ds/TL/TL431A.pdf

3) Tranzystor K2232(MOSV):
    UGS=1.25V,
    UDS=9.7V

Mam zwykły tanii miernik, jednak służy mi on dobrze.
    Macie inne sugestie?
    Jak sprawdzić wzmacniacze operacyjne w LM 324?

Czy powinienem wymienić którąś z tych rzeczy?
    daniel1302
    Level 11  
    Temat rozwiązany, uwalony jeden tranzystor i dioda zenera.