Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zelmer 321.5, zbyt wysokie obroty

23 Mar 2013 16:14 1392 1
 • Level 9  
  Witam

  Posiadam odkurzacz maki Zelmer 321.5. Jak to często bywa odkurzacz strzelił, coś zaśmierdziało i już nie pracował poprawnie (nierówne obroty i iskrzenie na szczotkach). Zapach oczywiście spalenizny. Po rozebraniu okazało się, ze na wirniku 3 wycinki komutatora są koloru niebieskawo-czarnego, jakby przepalone.

  Zaryzykowałem i kupiłem wirnik na allegro. Wysłałem sprzedawcy tabliczkę znamionową, on zidentyfikował, że potrzebny będzie wirnik typ 308.200. Po zmontowaniu układu silnik pracuje bardzo głośno, (tzn bardzo nienaturalnie) mimo to ma w miarę równe obroty. Wydaje mi się jakby osiąga zbyt duża prędkość wirowania. W momencie gdy wchodzi już na te maksymalne obroty pojawia się ciągnące iskrzenie na komutatorze.

  Czy ten model posiada jakiś regulator prędkości obrotowej????
  Dodam jeszcze, że zmierzyłem rezystancje obu cewek na stojanie (od zacisku do szczotki to jakieś 4,2 ohma). Szczotki zostawiłem oryginalne.

  Proszę o pomoc co dalej z tym fantem robić
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Admin of Audio group
  telkom89 wrote:
  Proszę o pomoc co dalej z tym fantem robić

  Oddać do serwisu albo wyrzucić, jak dalej będziesz usilnie próbował naprawić ten odkurzacz samodzielnie, to wyjdzie na to że wydasz kupę pieniędzy na 10 letni sprzęt.
  Odkurzacz tej klasy można kupić za 200zł - nowy! Ty pewnie za wirnik + przesyłkę zapłaciłeś już 1/4 tej kwoty i dalej nie działa.

  Regulamin p.3.1.17