Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FORD FOCUS MK1 ROK 2003 1.8 TDDI - WSKAZÓWKA OBROTOMIERZA ORAZ PRĘDKOŚCI WARIUJE

robruch84 23 Mar 2013 16:26 8820 6
  • #1 23 Mar 2013 16:26
    robruch84
    Poziom 6  

Witam. Mam pewien problem z moim Focusem. Otóż w pewnym momencie podczas jazdy wskazówka obrotmierza oraz prędkości spadła i pojawiła się kontrola "silniczka" który alarmuje o błędzie ( na początku niewiadomo jakim ). Problem jesto o tyle specificzny ponieważ za chwilę powarca do pierwotnego stanu i tak w kółko. Zdarza się czasami że przez parę dni nic się nie dzieje a czasam że parę dni to trwa i wskazówki leżą podczas jazdy (obrotomierz,prędkość,temperatura - tylko paliwo jest na swojej pozycji ). Dodatkowo kontrola "silniczka" gaśnie i pojawia się. Tak jakby błąd był i go nie było. Nie zawsze ale czasami do zapalonej kontrolki "silniczka" dochodzi kontrola "wykrzynik" i też gaśnie i się pojawia. Słyszałem o poradach takich jak "sprawdź czujnik prędkości, sprawdź akumulator". Akumulator jest ok bo sprawdzałem pod prostownikiem, co do czujnika prędkości to nie. Pamiętam sytuację jak wracałem z Krakowa nową autostradą i miałem jakieś 140,150 km/h i obroty na poziomie 3 tyś. Problem wtedy zaniknął więc na chłopski rozum może to mieć związek z akumulatorem ? Nagle dostał mega ładowanie i przestał świrować. Dodam że nie podłączałem go jeszcze pod komputer ale zamierzam to zrobić w najbliższych dniach. U mojego Ojca w Renault Thalia ta sama kontrolka "silniczka" pojawiła się dlatego że ostro wyprzedzał a miał wycięty katalizator i sonda źle zdiagnozowała emisję spalin ale po resecie już ma ok. Proszę o pomoc. Moz w waszych Focusach pojawił się podobny problem. Chciałbym mniej więcej dojść co to może być zamiast płacić roboczy godziny elektromechanikowi zanim do tego dojdzie. Auto jeździ tak jak jeździło, bez zmian. Problem to tylko te wskazówki.

0 6
  • Texa Poland
  • #2 23 Mar 2013 16:43
    wojciechjanusz
    Poziom 26  

Spróbuj przeczyścić płytkę drukowaną tablicy zegarów spirytusem i ligninką (trzeba wymontować zespół zegarów). Auto ma swoje lata, a z czasem na płytce w miejscach lutów pojawiają się charakterystyczne wykwity zahaczające o sąsiednie luty i ścieżki. Układ cyfrowy, pracujący na małych prądach wtedy zupełnie wariuje. Przeczyść też styki pod wtyk wielopinowy.
    W zasadzie czyszczenie zewnętrznej płytki powinno wystarczyć, czasami jednak trzeba wejść głębiej w licznik, rozebrać zegary (zdjąć wskazówki).
    Niezależnie od tego - czy sprawdzałeś, czy tablica ma pewne obydwie masy (pod deską)

0
  • Texa Poland
  • #3 23 Mar 2013 20:15
    robruch84
    Poziom 6  

Nie. Nie brałem tego pod uwagę. Na innych forach rozpisują się na temat wymiany VSS czujnika prędkości zlokalizowanego w skrzyni biegów lecz te problemy dotyczą tych co mają problem tylko z prędkościomierzem a u mnie pada prędkościomierz, obrotomierz i temperatura. Poza tym kontorlka wykrzynika oraz silniczka. Dodam, może o tym nie pisałem ale licznik ekektorniczny zamienia się "kreski". Nie widać bieżącego przebiegu oraz stałego. Poza tym, może to moja fanaberia ale czuje twardzszy hamulec. Jeżeli problem zanika to jest miększy. Może być tak że wskazówki wariują, komputer widzi to jako błąd że niby samochód jest na biegu jałowym i pewne rzeczy ogranicza ? Dodam zdjęcie jeżeli będzie potrzebne.

Dodano po 5 [minuty]:

wojciechjanusz napisał:
    Spróbuj przeczyścić płytkę drukowaną tablicy zegarów spirytusem i ligninką (trzeba wymontować zespół zegarów). Auto ma swoje lata, a z czasem na płytce w miejscach lutów pojawiają się charakterystyczne wykwity zahaczające o sąsiednie luty i ścieżki. Układ cyfrowy, pracujący na małych prądach wtedy zupełnie wariuje. Przeczyść też styki pod wtyk wielopinowy.
    W zasadzie czyszczenie zewnętrznej płytki powinno wystarczyć, czasami jednak trzeba wejść głębiej w licznik, rozebrać zegary (zdjąć wskazówki).
    Niezależnie od tego - czy sprawdzałeś, czy tablica ma pewne obydwie masy (pod deską)

Jeżeli chodzi o masy to sprawdzałem bezpieczniki pod deską ale wyglądają na ok. Jeżeli o to pytasz ?

Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

FORD FOCUS MK1 ROK 2003 1.8 TDDI - WSKAZÓWKA OBROTOMIERZA ORAZ PRĘDKOŚCI WARIUJE

Dodano po 39 [minuty]:

Dodano po 9 [minuty]:

Mam problemy z załączeniem filmu, musiałem to zrobić na youtube.com. Powinno działać. Film został nakręcony na postoju.

http://www.youtube.com/watch?v=cjUvWMf0RWo

0
  • #4 21 Paź 2013 19:56
    pio345
    Poziom 1  

Witam.

Mam u siebie dokładnie takie same objawy i zastanawiam się o co chodzi.

Wymieniłem jakiś czas temu czujnik prędkości i było to samo. Mechanik stwierdził, że może być coś z elektryką w bliżej nieokreślonym miejscu stąd stwierdziłem, że skoro problem pojawia się raz na jakiś czas to nie ma co sprawdzać całej instalacji.

Ostatnio jednak coraz częściej pojawia się resetowanie i zastanawiam się nad naprawą. Zauważyłem, że to może zależeć od tego czy padał deszcz także podejrzewam, że gdzieś jest instalacja na wierzchu i stąd pojawia się jakieś zwarcie i działa tak dopóki to miejsce się nie osuszy. Chyba, że to akumulator (bo nie zmieniałem) albo styki w tablicy.

Czy udało Ci się może wyjaśnić przyczynę??

0
  • #5 29 Sty 2014 01:24
    KruczeK100
    Poziom 9  

Nie wiem, czy nie zostanie to uznane za odkop, ale natrafiłem przypadkiem, więc pomagam.
    Na 99% przyczyną waszych problemów jest licznik, da się to naprawić, z reguły winne są zimne luty lub inne uszkodzenia wewnątrz licznika.
    Jeśli komuś się nie chce bawić to wymienić licznik i po sprawie.

1
  • #6 02 Lis 2015 17:31
    slusarz20
    Poziom 1  

Mam bardzo podobny problem - u mnie prędkościomierz pada po chwili znowu pokazuje, przy jednoczesnym delikatnym wyciszeniu radia. A gdy wskazówka powraca to i radio jest głośniej. I tak jak wcześniej opisywaliście po dłuższej jeździe gdy prędkościomierz nic nie pokazuje - wyświetlacz z przebiegiem pokazuje kreski. Wydaje mi się że gdy wskazówka prędkościomierza nie wskazuje nie są liczone km. Moc silnika jak i hamulce są ok. Czasami gdy mocniej wcisnę pedał gazu to zaskakuje i prędkościomierz powraca. Bardzo ciekawe zjawisko. Mechanik nie potrafił mi pomóc.

2
  • #7 02 Lis 2015 18:16
    KruczeK100
    Poziom 9  

Jeśli nie zmieniałeś wcześniej to wymień czujnik prędkości. Znajduje się na skrzyni, na obudowie mechanizmu różnicowego. Widać go z góry jak się zajrzy pod pokrywę komory silnika.

0