Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42LS3450 - Jednostajny szum w głośnikach.

23 Mar 2013 18:40 2871 10
  • Poziom 7  
    Witam.

Mój znajomy posiada ww model telewizora. Jak wiadomo ten model LG nie posiada wyjścia audio.

Razem ze znajomym wpadliśmy na pomysł dorobienia takiego wyjścia i zostało ono wykonane w następujący sposób:

- kabelki wewnątrz telewizora zostały przecięte i następnie poprowadzone do przełącznika ON-ON (do środkowych pinów sygnał biegnący od płytki TV do głośników)

- następnie do bocznych pinów przełącznika z jednej strony przewody idące do głośników a z drugiej strony dorobione wyjście audio.

Po złożeniu i włączeniu TV na głośnikach wbudowanych wszystko grało ok. Postanowiliśmy przetestować wyjście audio. Po podłączeniu wzmacniacza z głośnikami i przełączeniu sygnału na wyjście audio pojawił się szum w głośnikach grający razem z dźwiękiem TV.

Szum jest słyszalny cały czas, ściszając, wciskając wyciszenie także. Praktycznie z taką samą głośnością. Po odłączeniu wzmacniacza i przełączeniu dźwięku na głośniki telewizora szumienie nie ustało.

Wie może ktoś co może być przyczyną? Czy jest to może wina przełącznika, coś na kablach czy może coś padło w TV?

Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Powiem tak. Można to było zrobić bez rozbierania telewizora (audio out). Teraz to telewizor na plecy i do serwisu.
  • Poziom 7  
    Marek09 napisał:
    Powiem tak. Można to było zrobić bez rozbierania telewizora (audio out). Teraz to telewizor na plecy i do serwisu.

No to pomogłeś.

W pierwszym poście napisałem, że telewizor nie posiada wyjścia audio także nie rozumiem jak zastosować się do Twojej odpowiedzi. Brak wyjścia audio = brak audio out.

Chyba logiczne.

Czekam na konkretne i rzeczowe odpowiedzi.

Pozdrawiam
  • Moderator TV
    Czy po przywróceniu wyjściowego stanu, tzn. odłączeniu tych "kombinacji" TV nadal szumi? Jeśli tak to odpowiedź na pytanie:
    sis3r napisał:
    Czy jest to może wina przełącznika, coś na kablach czy może coś padło w TV?

wydaje się niestety oczywista :cry:
    A czy telewizor ma gniazdo euro?
  • Poziom 7  
    Nie przywróciliśmy jeszcze stanu wyjściowego, ponieważ nie chcieliśmy narazie ponownie rozkręcać TV i narażać matrycy na jakieś nie potrzebne uszkodzenia. Przełącznik i dorobione wyjście audio jest wyciągnięte poza obudowę telewizora dlatego chciałem zasięgnąć opinii co mogło by być ewentualną przyczyną.

bogred napisał:
    wydaje się niestety oczywista

Jeśli po przywróceniu stanu początkowego będzie dalej szumiał to co się najprawdopodobniej zepsuło??

Co do pytania czy telewizor posiada gniazdo euro, odpowiedź brzmi TAK ale po wykorzystania tego gniazda jako wyjścia audio podczas podłączenia kabla HDMI lub USB telewizor nie podawał już dźwięku na to gniazdo. No i sygnał dźwięku był także stały, brak możliwości regulacji z pilota. Także ta metoda nie zdała egzaminu.

Czy takie sposób dorobienia wyjścia audio jaki zastosowaliśmy jest w ogóle w jakiejś części poprawny i czy mam możliwość normalnego funkcjonowania??

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Witam ponownie.

Zaszły malutkie zmiany.

Mianowicie tak jak kolega mówił wcześniej wróciłem do poprzedniego oryginalnego stanu i szum ustał.

Następnie wyprowadziłem sam kabel chinch z damskimi końcówkami, i podpiłem je odpowiednio pod głośniki wbudowane, już bez przełącznika. Docelowo chodzi już teraz aby było tylko to wyjście audio.

I sytuacja wygląda teraz następująco. Podłączając dorobione wyjście audio pod wzmacniacz znów pojawia się szum w głośnikach, ale zauważyłem pewną zależność. Wypinając jeden kanał z chinchy szum ustaje. Mianowicie obojętnie który, nie ma znaczenia czy lewy i prawy, ale po wyciągnięci zaczyna grać oczywiście jeden głośnik i całkowicie szum ustaje...

Co jest przyczyną tych zakłóceń i tego szumu??

Czy może jest to nie odpowiedni sposób na dorobienie wyjścia audio?? Może powinienem założyć osobny temat i zapytać jak prawidłowo dorobić audio out bo już nie mamy sił na ten telewizor....

Pozdrawiam

,
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    sis3r napisał:

Następnie wyprowadziłem sam kabel chinch z damskimi końcówkami, i podpiłem je odpowiednio pod głośniki wbudowane, już bez przełącznika. Docelowo chodzi już teraz aby było tylko to wyjście audio.

I sytuacja wygląda teraz następująco. Podłączając dorobione wyjście audio pod wzmacniacz znów pojawia się szum w głośnikach, ale zauważyłem pewną zależność. Wypinając jeden kanał z chinchy szum ustaje. Mianowicie obojętnie który, nie ma znaczenia czy lewy i prawy, ale po wyciągnięci zaczyna grać oczywiście jeden głośnik i całkowicie szum ustaje...

Co jest przyczyną tych zakłóceń i tego szumu??

Czy może jest to nie odpowiedni sposób na dorobienie wyjścia audio?? Może powinienem założyć osobny temat i zapytać jak prawidłowo dorobić audio out bo już nie mamy sił na ten telewizor....

Prawdopodobnie pętla masy między obydwoma wyjściami - sugeruję odciąć masę w jednym z kabli wyprowadzających sygnał. A niedaj Boże jeśli tam jest mostkowy stopień końcowy to zwieracie ze sobą przewodami masowymi końcówki wyjść głósnikowych - grozi to uszkodzeniem wzmacniacza.
  • Poziom 7  
    jdubowski napisał:
    sugeruję odciąć masę w jednym z kabl

Nie pomogło. Dale słychać szumienie...

Wg mnie powinno działać bez problemów. Jak prawidłowo dorobić wyjście RCA wykorzystując sygnał dźwiękowy idący na wbudowane głośniki w TV??
  • Poziom 30  
    Witam
    Wiem,że post starawy ale może ktoś jeszcze usiłuje coś takiego zrobić więc może sie przyda.Po rozcięciu przewodów zmieniła się impedancja wejścia-wyjścia.Należy wlutować rezystory o odpowiedniej rezystancji od strony wyjścia na wzmacniacz tak żeby przełączenie przełącznika nie zmieniało obciążenie stopnia wyjściowego.Możliwe,że trzeba będzie też dolutować kondensatory przeciwwzbudzeniowe i powinno działać bez problemu.Sam przerabiam tv w ten sposób i jeszcze nie było żeby się nie udało i oczywiście KABLE EKRANOWANE .Powodzenia
  • Poziom 2  
    Podłączę się pod temat mimo że stary i archiwalny, bo:

Mam ten sam problem - próbuję zrobić wyjście audio z tv LG 42CS460 szukając sygnału i poszukując przedwzmacniacza na płycie przykładam wejście wzmacniacza przez kondensator ok 2 uF do miejsc gdzie on jak sądze być powinien - efekt szum, w desperacji przyłożyłem do kabla głośnikowego w tv - również szum, jednostajny jak szum fm.

Całkowicie zgłupiałem przykładam jedynie kabel gorący, nie istnieje pętla masy, bo nie podłączyłem jej do wzmacniacza, nie łączy się też przez żaden inny kabel sprawdziłem - przyznam szczerze, że zgłupiałem.
  • Poziom 30  
    vladdracula napisał:
    Podłączę się pod temat mimo że stary i archiwalny, bo:

Mam ten sam problem - próbuję zrobić wyjście audio z tv LG 42CS460 szukając sygnału i poszukując przedwzmacniacza na płycie przykładam wejście wzmacniacza przez kondensator ok 2 uF do miejsc gdzie on jak sądze być powinien - efekt szum, w desperacji przyłożyłem do kabla głośnikowego w tv - również szum, jednostajny jak szum fm.

Całkowicie zgłupiałem przykładam jedynie kabel gorący, nie istnieje pętla masy, bo nie podłączyłem jej do wzmacniacza, nie łączy się też przez żaden inny kabel sprawdziłem - przyznam szczerze, że zgłupiałem.

Jeśli ma to być WYJŚCIE AUDIO to wepnij się za przedwzmacniaczem w TV kablem ekranowanym przez kondensator ok 1uF -ekran podłączony do masy jak najbliżej przewodu "gorącego" ,a z drugiej strony masa tego kabelka łączy się z masą wzmacniacza(nie TV) .Jeżeli odcinasz sygnał idący na wzmacniacz tv to wejście twojego kabelka zewrzyj rezystorem 47kohm - 22kohm.To nie ma prawa szumieć-chyba,że sam wzmacniacz na tym wejściu szumi wtedy szukałbym przyczyny we wzmacniaczu nie w TV
  • Poziom 2  
    zdzichra napisał:

Jeśli ma to być WYJŚCIE AUDIO to wepnij się za przedwzmacniaczem w TV kablem ekranowanym przez kondensator ok 1uF -ekran podłączony do masy jak najbliżej przewodu "gorącego" ,a z drugiej strony masa tego kabelka łączy się z masą wzmacniacza(nie TV) .Jeżeli odcinasz sygnał idący na wzmacniacz tv to wejście twojego kabelka zewrzyj rezystorem 47kohm - 22kohm.To nie ma prawa szumieć-chyba,że sam wzmacniacz na tym wejściu szumi wtedy szukałbym przyczyny we wzmacniaczu nie w TV

Jedyne miejsce gdzie udało mi się uzyskać sygnał audio, to wyjście wzmacniacza już na głośnik, podłączyłem według Twojej sugestii masę i gorący przez kondensator 1mF jednak i wtedy sygnał jest zaszumiony - przypuszczam, że szum ten pochodzi z domeny cyfrowej a niestety nigdzie "wcześniej" nie jestem w stanie zlokalizować sygnału.

Oczywiście w lokalizowaniu sygnału dochodzą problemy mikroskopijności budowy elementów smd na płycie telewizora.

W każdym razie poszukiwaniach chodziło mi oczywiście o takie miejsce, które jest jeszcze przed regulacją głośności, które umożliwi nie odcinanie wzmacniacza aby dało się odsłuchiwac zależnie od potrzeb zarówno przez wyjście audio jak i przez wbudowane głośniki.

Jedyne miejsce gdzie występuje sygnał audio to eurozłącze, ale tam jest podawany jedynie sygnał z tv, jeśli odtwarzam sygnał z zewnątrz np. hdmi, film z dysku/pendrive, na tym wyjściu dalej jest sygnał audio z tunera tv.

Przypuszczam, że cały wzmacniacz pracuje przynajmniej w części przedwzmacniacza i regulacji głośności w domenie cyfrowej i nawet w przypadku tunera tv ten sygnał przed dostarczeniem do wzmacniacza też gdzieś po drodze jest przekształcony przez przetwornik a/d.

W efekcie dorobiłem wyjście audio, jedynie wyprowadzając sygnał z eurozłącza (audio jedynie z tunera tv) na wejściach chinch - tylko dla wygody, bo euorozłącze wykorzystuje do podawania sygnału z magnetowidu.

W każdym razie dzięki za pomoc.