Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logika SINK i logika SOURCE

aron155 23 Mar 2013 21:15 7590 6
  • #1 23 Mar 2013 21:15
    aron155
    Poziom 12  

Witam.

Problemu dostarczają mi logiki SINK i SOURCE w sterownikach PLC. Potrzebuję informacji na ich temat, jednak informacje zawarte w internecie są strzępkowe, zwłaszcza jeśli chodzi o strony w języku polskim. A według mnie to dosyć ważne zagadnienie.

Wiem, że w logice SINK na wyjściach i wejściach sterownika jest podawane cały czas napięcie, a żeby ,,załączyć" wejście należy podłączyć wejście z masą. Natomiast jak podłączam przekaźnik pod wejście, to drugą nóżkę daję pod napięcie. Natomiast w logice SOURCE na wejściach nie ma napięcia, a jak podamy na nie napięcie to wejście jest załączone.

Od czego zależy rodzaj logiki sterownika? Od jego konstrukcji czy od sposobu podłączenia zasilania do niego? Sterowniki mają przełącznik zmieniający rodzaj logiki? Czy w zależności od tego jaka jest logika trzeba dobrać odpowiednie czujniki?

Z góry dziękuję za pomoc.[/u]

1 6
  • #2 23 Mar 2013 22:33
    Raphaw
    Poziom 20  

aron155 napisał:
    Od czego zależy rodzaj logiki sterownika?

Od tranzystorów w sterowniku. Sink - npn, Source - pnp.
    Logikę SINK od SOURCE odróżnia kierunek przepływu prądu.
    Dla wyjść:
    SOURCE - prąd wypływa z wyjścia (wewnętrzne podłączenie wyjścia do + przez tranzystor pnp)
    SINK - prąd wpływa do wyjścia (wewnętrzne podłączenie wyjścia do i przez tranzystor npn)

0
  • #3 23 Mar 2013 23:00
    aron155
    Poziom 12  

Czy da radę zmienić logikę sterownika, czy jest to stała cecha? Nie mam tutaj na myśli zewnętrznych układów a tylko i wyłącznie zmiany w sterowniku bądź jego podłączeniu.

0
  • #4 24 Mar 2013 09:31
    lefik
    Poziom 13  

W falownikach często znajduję się switch do przełączania sink/source a co do plc to musiałbym sprawdzic czy to jest odpowiedni moduł czy tylko zmiana w podłączeniu.

0
  • #5 24 Mar 2013 13:19
    aron155
    Poziom 12  

Bardzo mnie to interesuje. Miałem kontakt z FAKET-iem FBs-24MC i on mial zaznaczone, ze jest typu SINK. Dziwi mnie to, że w zależności od typu inaczej należy podłączyć elementy, a informacji na temat SINK/SOURCE jest niewiele, nawet na stronach gdzie można kupić sterowniki nie ma informacji o typie.

0
  • #6 24 Mar 2013 20:35
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Wszystkie karty rozszerzeń kanałów binatnych w PLC TSX Micro mają przełącznik Sink/Source i sam wybierasz jaka logika pasuje.

0
  • #7 24 Mar 2013 21:14
    krzysiekj18
    Poziom 19  

aron155 napisał:
    Bardzo mnie to interesuje. Miałem kontakt z FAKET-iem FBs-24MC i on mial zaznaczone, ze jest typu SINK. Dziwi mnie to, że w zależności od typu inaczej należy podłączyć elementy, a informacji na temat SINK/SOURCE jest niewiele, nawet na stronach gdzie można kupić sterowniki nie ma informacji o typie.

Informacje na temat logiki w jakiej może pracować dane urządzenie są niemal zawsze w dokumentacji technicznej, jak wspomnieli wcześniej koledzy większość urządzeń ma przełącznik pozwalający wybrać logikę lub oddzielny zacisk do którego podpinamy plus lub minus w zależności jaki typ logiki chcemy uzyskać.

Poniżej masz link do dokumentacji twojego sterownika, na ostatniej stronie jest opisany sposób podłączenia wejść tak aby pracowały w logice sink lub source.

http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/_PLC_/Ma...uctions/Hardware/chapter_6_digital_inputs.pdf

0
  Szukaj w 5mln produktów