Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrotik zwiększenie zasięgu - konfiguracja.

Grzesiekn1988 24 Mar 2013 00:53 2871 10
  • #1 24 Mar 2013 00:53
    Grzesiekn1988
    Poziom 6  

Witam.
    To mój pierwszy temat.

Posiadam 2 urządzenia Rb433 w każdym jedna karta Wlan. Do tego 2 laptopy które kursują po całym terenie. Problem w tym, że brakło zasięgu dala laptopów. Obecnie jeden RB433 pracuje jako nadajnik neta do laptopów. Chcę wiec aby ten drugi Rb433 skonfigurować tak aby odbierał i nadawał sygnał z pierwszego RB433 jedną kartą aby zwiększyć zasięg dla laptopów. Czy jest taka możliwość?

Wiem, że niektóre urządzenia odbierają i nadają sygnał za pomocą jednej anteny jako Uniwersal Reapter i można do nich podłączyć bezprzewodowo użytkownika. Działają jak wzmacniacz.

Czy za pomocą Rb433 jets też taka możliwość?
    Jeśli tak, co trzeba zrobić?
    Dziękuję.

• #2 24 Mar 2013 12:04
    voitek1
    Poziom 39  

1. Do czego RB433 są podłączone?
    2. Jaki system op.?
    3. Czy potrzebny dostęp do net-a, czy jedynie połączenie pomiędzy?
    Jeśli chodzi o "wzmocnienie" sygnału to jest to możliwe przy dwóch kartach (jedna w kierunku serwera lub net-a może być po skrętce):

• #3 24 Mar 2013 14:06
    Grzesiekn1988
    Poziom 6  

Witam
    Sprawa wygląda tak 4 lata temu nasz firma dostała firmowy net. Dali urządzenia ale konfiguracja była pozostawiona nam. Urządzenia są zamknięte i zabezpieczone. Nie możemy się do nich dostać nawet gdybyśmy chcieli.

Net trafia do Modemu ADSL który jest szczelnie zamknięty wystaje tylko antena . Następnie trafia do pierwszego RB433 drogą radiową . Tam za pomocą kabla trafia do 3 komputerów stacjonarnych. Nie możemy nawet odłączyć kabla są zabezpieczone. Dodatkowo za pomocą drugiej karty net jest nadawany do 2 laptopów. Kłopot w tym, że tracą zasięg jak jesteśmy za daleko oddaleni od pierwszego RB433 gdy jesteśmy na placu. A że firma dostarczyła nam kiedyś 2 Rb433 i nie był on używany chcę go podłączyć tak aby wzmacniał sygnał.
    Do tego drugiego RB433 chcę podłączyć komputer PC oraz 2 laptopy tak aby w chwili kiedy tracą zasięg z pierwszym RB433 automatycznie łączyły się z drugim rb433 ale bez rozłączania sieci.

Uwaga omyłkowo podałam że oba rb mają po jednej karcie. Jeden ma 2 karty a drugi ma jedną kartę.
    Pierwszy RB433 ustawiłem go jako Ap Bridge.
    Drugi RB ustawiłem jako odbiornik z rb1 ale nic więcej, Nie wiem jak to zrobić aby nadawał net.
    Kiedyś bawiłem się Tp linkiem. I tam była opcja Uniwersal reapter. Czyli urządzenie miało jedna antenę i za pomocą jej odbierało sygnał od Ap a zarazem go wzmacniało i co coś takiego mi właśnie chodzi.

• #4 24 Mar 2013 14:15
    piterus99
    Poziom 43  

W skrócie - masz dostęp do obu RB433 czy tylko do tego ostatniego? Nie mogę zrozumieć tych postów...

Najlepiej byłoby, jakbyś dołożył drugą kartę do ostatniego RB433.

• #5 24 Mar 2013 14:23
    Grzesiekn1988
    Poziom 6  

Mam dostęp tylko do oprogramowania. Nie mamy możliwości otwarcia urządzeń ani modemu ADSL, ani pierwszego RB, ani zamontowania dodatkowej karty w drugim RB. Jest tylko możliwość konfiguracji.

Chodzi o to aby drugi RB obierał i nadawał sygnał za pomocą jednej karty. - Tak jak to robią niektóre urządzenia np Tp link wa601g. Z podłaszeniem klientów sobie jakoś poradzie.

• #6 24 Mar 2013 14:27
    voitek1
    Poziom 39  

Jeśli nie możesz nic dołożyć to musisz dokupić repeater do wzmocnienia WiFi. To Ci załatwi sprawę...

• #7 24 Mar 2013 14:34
    Grzesiekn1988
    Poziom 6  

Czyli w Mikrotik nie można ustawić opcji taj jak na rysunku TP Link- WA601G Jako Uniwersal. ? Ten odbiera i nadaje jedną anteną.

• #8 24 Mar 2013 14:46
    voitek1
    Poziom 39  

Tego nie wiem (co możesz ustawić), bo nie wiem do czego są te karty podłączone. Nie odpowiedziałeś na żadne z pytań.
    Jeśli RB podłączony jest do 2go kompa to pewnie w kompie możesz albo dodać drugą kartę WiFi i zrobić to, co napisałem wcześniej, albo ustawić TPLink na granicy zasięgu 1go RB i TPLinkiem rozsyłać dalej...

• #9 24 Mar 2013 14:51
    piterus99
    Poziom 43  

voitek1 - skąd wziąłeś tam jakiegoś TP-Linka to nie wiem...

Nie wiem jaką masz konfigurację tych RB, założenie jest takie:
    1) W RB1 musisz na karcie rozsyłającej w zakładce WDS ustawić type: Dynamic i Bridge na bridge, w którym masz Internet. Jeśli nie masz takowego, musisz go stworzyć - pamiętaj o dodaniu portów i zmianie ustawień adresacji IP, serwera DHCP i ew firewalla(NATu). W tej chwili masz pobieranie sygnału ustawione z maskaradą czy pseudoprzeźroczyście?
    2) W RB2 ustawiasz SSID taki sam, jak masz na RB1 (złap sobie sieć poprzez Scan), następnie tryb przestaw na WDS Slave. Nic więcej nie musisz robić, będzie odbierać i wysyłać sygnał jednocześnie.

Teoretycznie powinno zadziałać...

• #10 24 Mar 2013 14:55
    voitek1
    Poziom 39  

piterus99 napisał:
    voitek1 - skąd wziąłeś tam jakiegoś TP-Linka to nie wiem...
    Z załączonego rysunku autora

• #11 24 Mar 2013 16:15
    Grzesiekn1988
    Poziom 6  

Fotka z Tp-link był dla przykładu że to urządzenie może tak pracować ( czyli jedną i ta samą anteną odbiera sygnał z Ap a potem go nadaje wzmacnia tą samą anteną. Tp-Link byl tylko przykładem.

Do komputerów tez nie mamy możliwości ingerencji. Wszytko jest zabezpieczone przez firmę. nie mamy nawet możliwości nagrywania na usb. Zerwanie tych zabezpieczeń to kary dla naszej firmy.

1 Tak ma być internet
    2 pierwszy RB podłączony do 3 stacjonarnych komputerów za pomocą rj45. do tego dwa laptopy przez wifi.
    3 rb dostaliśmy od firmy aby wzmocnić sygnał z 1 rb ale radiowo.

Nie możemy rozbierać urządzeń gdyby nie to to bym dawno dodał kartę i tym podobne. Ale nie możemy. Nie mogę nawet zakupić innego taniego urządzenia i podłączyć bo inaczej urząd skarbowy zakwestionuje przesyłanie danych i tak dalej.

Oki wprawdzie opcje wds.

Dodano po 44 [minuty]:

Bardzo dziękuje za pomoc opcja wds zadziałała idealnie. W razie innych pytań postaram się odezwać. Dziękuje.

Dodano po 0 [sekundy]:

Bardzo dziękuje za pomoc opcja wds zadziałała idealnie. W razie innych pytań postaram się odezwać. Dziękuje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME