Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Transformatorowa Anti-Stick

Piotr_MC 24 Mar 2013 09:52 4776 5
  • #1 24 Mar 2013 09:52
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Witam.
    Posiadam leciwą juz spawarkę transformatorową ze sterownikiem napięcia wg. poniższego schematu, działa wyśmienicie, niestety nie mogę Sobie poradzić z przyklejaniem elektrody (zazwyczaj Esab 2.5) jak już złapie łuk to spawa dobrze, czytałem że można zastosować układ Anti-Stick (zapobiegający przyklejaniu elektrody). Niestety fundusze nie pozwalają na kupienie Nowej spawarki.
    Czy znajdzie się tutaj osoba wbrew powszechnej opinii która pomoże Mi rozwiązać problem, podzieli się pomysłem, porozmawia.

Z Góry Wielkie Dzięki.

Na tym forum nie ma aprobaty na zdziczałą polszczyznę! Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych- popraw post! [Akrzy]

1 5
  • #2 24 Mar 2013 10:26
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Układ Anty stick jest przydatny w TIG zapobiega uszkodzeniu elektrody.
    W MMA lepiej dać układ podwyższający napięcie jałowe, ale musio być to spawarka z prostownikiem wyjściowym.
    Układ taki powoduje że szybciej zapala się łuk i nie ma takiej szopki jak w Twojej spawarce.

Sam mam MMA z układem WN, ale jak dobrze dobierze sie elektrody i nie są wilgotne to 43V DC na wyjściu bezproblemowo zajaża łuk.

Więc kup elektrody o średnicy proporcjonalnej do prądu spawania - najpierw a potem przerabiaj spawarke.

0
  • #3 24 Mar 2013 10:35
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Rozumiem, że masz na myśli opcje HOT-START, chwilowe zwiększanie prądu. Nie wiem dokładnie co bardziej zdaje egzamin, dlatego pytam. Więc pierwsze co muszę zrobić to wykonać poniższy układ na diodach prostowniczych? Czy możesz przybliżyć Swoją myśl, schemat, koszt wykonania, niezawodność.

Spawarka klei elektrody nawet przy dużym prądzie, np. przy spawaniu kątowników.

0
  • #4 26 Mar 2013 14:25
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Panowie, w jaki sposób można wykonać dławik do tego schematu, czytałem że jest możliwość wykonania go na rdzeniach transformatora, nawinąć od nowa lub też podłączyć się tylko pod uzwojenie pierwotne. Posiadam kilka rdzeni w układzie EI, jaki drut byłby do tego najlepszy? Ile zwoi? Jakiej wielkości rdzeń?

0
  • #5 28 Wrz 2014 23:19
    partyzancik
    Poziom 17  

przepraszam za odgrzebanie ale czy można zrobić układ anti stick przy użyciu styczników półprzewodnikowych po stronie pierwotnej uzwojeń spawarki ? ma ktoś jakiś pomysł lub schemat?

0
  • #6 01 Paź 2014 18:09
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Jako dławik można użyć statecznik od lamp ulicznych (takie ze 2kg co waży).

0