Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WOP 2051 - Zablokowany bęben. Jak się do niego dostać?

24 Mar 2013 14:17 7200 10
 • Poziom 9  
  Pralka Bosch WOP 2051. Ładowana od góry.
  Podczas ostatniego prania zablokował się bęben. Trudno powiedzieć dlaczego. Jedyne co mi przychodzi na myśl to otwarte drzwiczki od bębna. Nie wiem jakim cudem, ale może się podczas otworzyły i teraz haczą o coś. Może sprężyna tych drzwiczek padła(?). W tej chwili bęben jest odwrócony i nie mogę go przekręcić ani w jedną ani w drugą stronę. Czuć wyraźnie, że jest właśnie to problem zahaczenia o coś. Parę cm w jedną stronę i "twardy" metaliczny dźwięk i blokada. Parę cm w drugą i bardziej miękki ale równie skuteczny blok. Spuściłem wodę, ale w środku jest kołderka dziecka i chciałbym się do niej dostać zanim zbutwieje.
  Wychodzi na to, że trzeba bestię rozebrać. Mam zerowe doświadczenie w rozbieraniu pralek, więc rzucam pytanie, czy ktoś już to robił w podobnym modelu.
  Jak najszybciej dostać się w okolice bębna, by domknąć te drzwiczki (jeśli to to), odblokować sprawę w jakikolwiek inny sposób.
  Gdzie mogę znaleźć jakąś techniczną , serwisową instrukcję żeby wiedzieć co rozkręcić i w jakiej kolejności.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista AGD
  Wyciągnij grzałkę i wtedy próbuj.
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Wyciągnij grzałkę i wtedy próbuj.

  Gdzie? Jak? :) Szerzej mówiąc. Gdzie jest ta grzałka, jak się do niej dostać, by ją wyciągnąć ? Rozumiem, że po wyciągnięciu owej grzałki spróbować przekręcić bęben? Że to ona mogła się oderwać i wpaść pomiędzy bęben a resztę. To by jednak znaczyło, że leży pod spodem teraz i tam muszę się jakoś dostać.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Prawdopodobnie trzeba odkręcić i zdjąć bok lub oba boki pralki (tego modelu nie kojarzę, więc pewności nie mam).
  Potem zlokalizować grzałkę, odkręcić i ją wyjąć z obudowy.
 • Poziom 9  
  Grzałka znajduje się u dołu na tylnej ściance zbiornika. Aby ją wyjąć trzeba odkęcić nakrętkę i ostrożnie wyciągnąć. Być może drzwiczki bębna zahaczają o grzałkę być może inny przedmiot, który można próbować wyjąć przez otwór w zbiorniku na grzałkę.
  Moderowany przez mrhari:

  Nie z tyłu tylko z boku. Po lewej stronie.

 • Poziom 9  
  Dzięki. Za 1h zabiorę się do roboty. Zdam relację. Może i jakieś fotostory uda się zrobić ;) Odkręciłem boczną blachę i chyba jedną tylko się da, bez rozkręcania całości. Tam widzę to:
  Bosch WOP 2051 - Zablokowany bęben. Jak się do niego dostać?Bosch WOP 2051 - Zablokowany bęben. Jak się do niego dostać?Bosch WOP 2051 - Zablokowany bęben. Jak się do niego dostać?Bosch WOP 2051 - Zablokowany bęben. Jak się do niego dostać?

  filmik:
  Porobiłem zdjęcia miejscom, gdzie cokolwiek jest na zbiorniku z bębnem, ale szczerze mówiąc to ja tam nie widzę nic takiego, bo są to albo czarne węże doprowadzające/odprowadzające wodę, srebrne amortyzatory. Chyba, że to coś z boku.

  Przepraszam za jakość zdjęć, ale mam ograniczone pole manewru i brak porządnej latarki :) Podpowiedzcie gdzie zrobić fotkę w razie problemów z identyfikacją. Czy "z boku po lewej stornie" - mogę prosić o szczegółowszy jeszcze namiar wg zdjęć?
 • Pomocny post
  Poziom 9  
  Grzałka widoczna jest na pierwszym zdjęciu na dole zbiornika pod osłoną w kształcie litery C, a jeszcze lepiej na zdjęciu czwartym w lewym górnym rogu
 • Poziom 9  
  tomasz.ryszard napisał:
  Grzałka widoczna jest na pierwszym zdjęciu na dole zbiornika pod osłoną w kształcie litery C

  tam są jakieś trzy małe wtyki. Któraś z nich to grzałka? Ok. Dzięki. Jutro sprawdzę.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  ber66 napisał:
  tomasz.ryszard napisał:
  Grzałka widoczna jest na pierwszym zdjęciu na dole zbiornika pod osłoną w kształcie litery C

  tam są jakieś trzy małe wtyki. Któraś z nich to grzałka? Ok. Dzięki. Jutro sprawdzę.


  Bosch WOP 2051 - Zablokowany bęben. Jak się do niego dostać?
 • Poziom 9  
  Kurcze! Takie maleństwo! :) Wielkie dzięki! Fachowe forum! Fachowi forumowicze!
 • Poziom 9  
  Odkręciłem. Wyjąłem ostrożnie i faktycznie zobaczyłem otwarte drzwiczki i wypadające pranie. Sęk w tym, że drzwiczki są nie tylko uchylone a otwarte na oścież. Trochę dalej udało mi się przesunąć bęben, bo grzałki już nie było, ale to tylko kawałek dalej.
  Teraz już utknął bęben, wydaje się, na dobre. Zatem trzeba go rozkręcić już całego :( Mimo wszystko będzie to tańsze niż zakup nowej pralki.