Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atomic 5W - przydźwięk i sprzęganie, grzanie rezystorów

24 Mar 2013 14:30 1287 4
  • Poziom 12  
    Witam po raz kolejny. Tym razem mam kłopot z wzmacniaczem gitarowym Atomic 5W. Wzmacniacz mam poskładany na PCB i przewodami podłączony do potencjometrów oraz lamp. Od tygodnia próbuję się uporać z wzbudzeniami. Wygląda to następująco: włączam żarzenie, czekam aż lampa będzie gorąca, załączam anodowe i słuchać lekki przydźwięk jak Gain i Volume są na max, mogę sobie pograć na gitarze i po kilkudziesieciu sekundach pojawiają się odgłosy jakby ktoś lekko dmuchał w mikrofon, następnie zaczyna się pojawiać przeraźliwy pisk. Od niedawna pisk pojawia się coraz szybciej - teraz zajmuje to ok 10-15s. Przy wzbudzaniu napięcie siada z 250V do 170V, następuje cisza w głośnikach i przegrzewa się rezystor 2,2k z siatki do +250V.

Obserwacje: Rezystor anodowy 750R/5W zaczyna się grzać po załączeniu anodowego aż do temperatury 110 stopni - wtedy zaczyna się wzbudzać. Częstotliwość na zaciskach napięcia anodowego wynosi 100Hz, nawet gdy jest pisk.
    Głośnik mam 8Ohmów, a trafo tg2,5-1-666, na zaciskach 5-6 sprawdzam częstotliwość i po chwili zaczyna pokazywać wartości do kilkuset herców. Gdy wzmacniacz zaczyna się wzbudzać, częstotliwość rośnie lawinowo do 5kHz - dalej już wyłączyłem wzmak.

Masę mam podłączoną w gwiazdę (masa zasilacza, masa płytki, masa ekranów - jeden ekran połączony do drugiego, drugi do trzeciego, osobna masa ekranów potencjometrów i kabla od wejścia), masa z wtyczki poprowadzona w oddzielny punkt, konektor jest przykręcony w miejscu przykręcenia chassis do trafa sieciowego TS40/29.

Lampy mikrofonują przy stukaniu w nie. Czy może być tak, że lampa się rozszczelniła?
  • PCBway
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rafik69 napisał:
    Wzmacniacz mam poskładany na PCB

Projekt PCB sprawdzonego autorstwa?

rafik69 napisał:
    przewodami podłączony do potencjometrów

Ekranowanymi przewodami?

rafik69 napisał:
    oraz lamp

Nie wróżę sukcesu - lampy montuj do podstawek wlutowanych do PCB.

Pokaż zdjęcia konstrukcji.

rafik69 napisał:
    Obserwacje: Rezystor anodowy 750R/5W zaczyna się grzać po załączeniu anodowego aż do temperatury 110 stopni - wtedy zaczyna się wzbudzać.

Po pierwsze sprawdzić i/lub ustawić prąd stopnia końcowego (skręć potencjometr master volume do zera).

rafik69 napisał:
    Gdy wzmacniacz zaczyna się wzbudzać, częstotliwość rośnie lawinowo do 5kHz - dalej już wyłączyłem wzmak.

Zapewne błedy w montażu, zwłaszcza oddalenie podstawek od płytki.

rafik69 napisał:
    Lampy mikrofonują przy stukaniu w nie. Czy może być tak, że lampa się rozszczelniła?

Mikrofonowanie nie ma wiele wspólnego z utratą próżni.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    PCB marvela, wszystkie przewody do potencjometrów są ekranowane, kilka przewodów między potencjometrami jest drutami, nieekranowane.

Co zauważyłem: Podpiąłem szeregowo amperomierz między rezystor 2,2k oraz 9 nóżkę, czyli drugą siatkę EL884. Przy wzbudzaniu lampa pobierała 6 razy większy prąd, niestety nie jestem w stanie powiedzieć czy było to 60 czy 600mA (analogicznie jak było ok to 10 albo 100mA).

Jeśli jest to ostateczny werdykt to przelutuję końcówkę na nowo.

Atomic 5W - przydźwięk i sprzęganie, grzanie rezystorów Atomic 5W - przydźwięk i sprzęganie, grzanie rezystorów Atomic 5W - przydźwięk i sprzęganie, grzanie rezystorów Atomic 5W - przydźwięk i sprzęganie, grzanie rezystorów Atomic 5W - przydźwięk i sprzęganie, grzanie rezystorów
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rafik69 napisał:
    Jeśli jest to ostateczny werdykt to przelutuję końcówkę na nowo.

Widzę żeś się namęczył z tą obudową, niestety chyba na darmo, bo moim zdaniem nie ma to szans działać z tą druciarnią miedzy płytką a podstawkami - całość jest do przebudowy na PCB albo na montaż przestrzenny (przemyślany).

No i kubek z EL84 trzeba ściągnąć bo sie lampa będzie przegrzewać.
  • Poziom 12  
    Po tygodniu znalazłem czas i przelutowałem końcówkę. PCB z zasilaczem zostawiłem. Niestety wzmacniacz dalej się wzbudza jak poprzednio, gdy wyłączę anodowe to z okolic PCB zaczyna się wydobywać dźwięk podobny do przydźwięku. Jeśli to coś da to dodam, że ekrany kabelków są podłączone jednostronnie do tej samej szyny co elementy (GND anodowego). Mam podłączone do gwiazdy masy konektorkami ekrany lamp preamapu.

EL84 w ekranie grzeje się do okolic 110 stopni.

Poniżej dodaję aktualne zdjęcie (1,7MB), widać mocny bałagan, lecz moim zdaniem nie idzie tego bardziej uprościć, poza tym zdjęcie jest z takiej perspektywy.

Atomic 5W - przydźwięk i sprzęganie, grzanie rezystorów

Edit:
    Na początku chciałbym podziękować za zaangażowanie w pomoc.
    Jak się okazało winna była pentoda EL84. Widocznie musiała się uszkodzić. W środku jej anody (tej blaszki) pojawiała się niebieska poświata. Teraz muszę się jeszcze pobawić z gwizdami gdy gain i volume są powyżej 70%, szumem oraz przydźwiękiem. Jakie mogą być przyczyny gwizdów? Szumy to wiem - kwestia żarzenia i fakt, że ten wzmacniacz (nota bene) jest hi-gainem, brumy to kwestia masy. Ale czy przydźwięk może pochodzić od transformatora (cichy w głośnikach po włączeniu żarzenia, rośnie odpowiednio z głośnością) i może być wzmacniany przez preamp? (uchwyty trafa są zamontowane śrubami do chassis)