Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za element? Jak go zidentyfikować?

24 Mar 2013 14:42 2967 19
  • Poziom 9  
    Potrzebuję waszej fachowej porady w następującej sprawie. Kupiłem sobie ostatnio taki mini komputerek z androidem, który podpina się do TV po przez HDMI. Jest to model Mini TV MK 808. Kupiłem urządzenie uszkodzone po okazyjnej cenie.

Wygląda ono tak:

Uszkodzenie objawia się w ten sposób, że sprzęt nie reaguje w ogóle po podpięciu zasilania.

Po zdjęciu obudowy ukazał się moim oczom ewidentnie spalony element. Widać to wyraźnie na poniższych zdjęciach.

Tutaj zaznaczyłem położenie elementu na płytce:

Poniższe zdjęcie przedstawia zbliżenie elementu w trybie macro:

Jak widać element jest spalony. Mam pewną teorię jak mogło się to stać, ale zaznaczam, że nie jestem fachowcem w dziedzinie i to będą jedynie moje domysły. Otóż urządzenie zasilane jest po przez port mini usb. Przy tym urządzenie posiada dwa takie porty mini usb: jeden do podpięcia zasilania, natomiast drugi (podpisany OTG) do podłączenia np. pendriva. I wydaje mi się, że ktoś zamiast podpiąć zasilacz do gniazda usb do tego przeznaczonego, podpiął go do złącza OTG, co spowodowało spalenie się elementu zaznaczonego na zdjęciach. Wydaje mi się, że mogło tak być ponieważ element ten jest bardzo blisko tego gniazda OTG i wydaje mi się też, że chyba jest z nim nawet połączony. Spójrzcie sami na zdjęcie: port zasilania jest taki sam jak port dla urządzeń zewnętrznych:

Ktoś mógł je pomylić i wetknąć zasilacz nie tam gdzie trzeba. Ale tak jak zaznaczyłem na początku: to tylko moje domysły.

Z ważnych informacji napiszę jeszcze tyle, że oznaczenie elementu to "AB2RE".

I teraz mam do was takie pytania:

1. Co to jest za element? Jaka jest jego funkcja i pełna nazwa? Jaki zamiennik można zastosować zamiast niego?
    2. W tym przypadku ewidentnie widać, że element jest uszkodzony, ale co jeśli nie byłoby widać tego na pierwszy rzut oka? Jak testuje się tego rodzaju elementy pod kątem ich sprawności?
  • Moderator
    Charlie_six napisał:
    1. Co to jest za element?
    - najpierw musisz zidentyfikować cóż to za element. Tranzystor, układ scalony itd. W zależności co i jak.
    Charlie_six napisał:
    2. W tym przypadku ewidentnie widać, że element jest uszkodzony, ale co jeśli nie byłoby widać tego na pierwszy rzut oka? Jak testuje się tego rodzaju elementy pod kątem ich sprawności?
    . - to już tylko doświadczenie a czasami przypadek.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    najpierw musisz zidentyfikować cóż to za element

No właśnie w tym potrzebuje Waszej pomocy.:) Jak można by zidentyfikować taki element?
  • Poziom 43  
    Charlie_six napisał:
    Cytat:
    najpierw musisz zidentyfikować cóż to za element

No właśnie w tym potrzebuje Waszej pomocy.:) Jak można by zidentyfikować taki element?
    Ale na odległość i przy tak "ostrej" fotce to tylko pytać u jasnowidza, lecz nie na jakimkolwiek forum.
  • Poziom 39  
    Charlie_six napisał:
    ...I teraz mam do was takie pytania:
    1. Co to jest za element? Jaka jest jego funkcja i pełna nazwa? Jaki zamiennik można zastosować zamiast niego?

Z taką wiedzą jak ty to uruchomisz, to ja nie mam pojęcia ...

To jest element identyczny z trzema pozostałymi, AB2RE.
    Patrz: http://www.ic-smd.com/sot23.asp?g=184315&s=AB2RE i dalej już pójdzie ci z górki.
  • Poziom 43  
    krakarak napisał:
    [ ... ]
    Patrz: http://www.ic-smd.com/sot23.asp?g=184315&s=AB2RE i dalej już pójdzie ci z górki.
    Tyle tylko, że ja tam widzę - choć kiepsko - jeszcze jeden mały element mocno przykopcony ... :!: :cry: :black:
  • Poziom 39  
    Zgadza się, lecz ja nie będę oczu wytrzeszczał i próbował zobaczyć cokolwiek więcej niż autor pokazał na rozmytych zdjęciach i zapytał. Taką jakością zdjęć to można pytać co to za koło w czołgu a nie elementy smd.
  • Poziom 9  
    Quarz napisał:
    Tyle tylko, że ja tam widzę - choć kiepsko - jeszcze jeden mały element mocno przykopcony ...

Żaden inny element nie jest spalony. To co dostrzegłeś musi być złudzeniem wynikającym z kompresji zdjęcia.:)

Nie będę wstawiał lepszego zdjęcia, bo już nie ma sensu - to jest ten element, który widnieje na stronie podanej przez krakarak.

krakarak napisał:

Też znalazłem te stronę, tylko za wiele mi ona nie mówi. Fakt, to jest ten element, którego poszukuję, ale wszystkie informacje na jego temat są po japońsku. Nie można ściągnąć dokumentacji pdf. Poza tym nawet gdyby można było, to pewnie i tak była by po japońsku.
    Dalej nie wiadomo, co to za element, a co za tym idzie jaki zamiennik można wlutować zamiast niego. Bo jeśli jedynym wyjściem okaże się zamówienie tego elementu bezpośrednio od producenta z japonii, to wychodzi na to, że naprawianie tego będzie zupełnie nie opłacalne. Ale gdyby wiedzieć, co to za element i znaleźć zamiennik dostępny w kraju...
  • Poziom 39  
    Charlie_six napisał:
    ...ale gdyby wiedzieć, co to za element i znaleźć zamiennik dostępny w kraju...

Ale masz takie 3 sztuki na laminacie. Wylutuj jeden i zmierz. Lub na podstawie analizy połączonych z nim elementów oceń czy to może być tranzystor MOSFET, SI lub chip driver.
  • Poziom 9  
    Brak mi póki co takiego doświadczenia żebym potrafił samodzielnie zidentyfikować taki element. Gdybyś mógł wytłumaczyć mi na co powinienem zwrócić uwagę i jakimi połączeniami charakteryzuje się tranzystor lub stabilizator. No i w jaki sposób dokonać pomiarów o których mówiłeś?

Może wrzucę to zdjęcie w wyższej rozdzielczości...

Na tym dość dobrze widać ścieżki między elementami (uwaga, jest dość spore 10mb):

• Poziom 43  
    Charlie_six napisał:
    Brak mi póki co takiego doświadczenia żebym potrafił samodzielnie zidentyfikować taki element. Gdybyś mógł wytłumaczyć mi na co powinienem zwrócić uwagę i jakimi połączeniami charakteryzuje się tranzystor lub stabilizator. No i w jaki sposób dokonać pomiarów o których mówiłeś?
    Lata zdobywania wiedzy, lata praktyki mamy Tobie wytłumaczyć w jednym poście?
    Pane Havranek, to se neda ... :!: :idea: :black: ... nie umiesz, nie potrafisz, oddaj do specjalisty.

Charlie_six napisał:
    Może wrzucę to zdjęcie w wyższej rozdzielczości...

Na tym dość dobrze widać ścieżki między elementami (uwaga, jest dość spore 10mb):

I co to da, pytam retorycznie? Patrz wyżej ...
  • Poziom 9  
    Potrzebuje tylko informacji, co to może być za element, albo jak zabrać się do jego identyfikacji. Jakiegoś punktu zaczepienia mi trzeba od którego mógłbym zacząć sobie dalej kombinować. Np. w jaki sposób przeprowadzić wspominane pomiary i jakie wyniki świadczą o czym. To już byłoby coś.

Poza tym zaraz wyślę maila do producenta tego elementu aby napisał mi po ang. co to za element i jakie są jego parametry.
  • Poziom 14  
    witam
    Jeżeli nie możesz znaleźć żadnych informacji o tum elemencie to dziwne bo mi zajeło to 1s,proszę:
    http://artchipsemi.com/datasheet/ALT17782.pdf
    masz tu wszystkie dane aby poszukać odpowiednika w innych urządzeniach bo raczej na ''sklep na rogu" nie licz,masz też dane i opis gdzie powinny występować jakie napięcia.
  • Poziom 9  
    Tylko, że to jest inny element. Zgadza się obudowa, ale to jest inny element.
    Dokumentacja, którą znalazłeś dotyczy elementu ALT17782, natomiast ja poszukuję od ALT1118BTR. Oba elementy łączy jedynie wspólna obudowa SOT 23. Na stronie do której link podałeś jest co prawda podstrona o elemencie o który mi chodzi, ale już nie ma dokumentacji pdf.:/
  • Poziom 14  
    Przepraszam ale zaszła pomyłka, jednak myślę że element n płytce to również przetwornica DC-DC po elementach przy owych układach scalonych.
  • Poziom 9  
    Mam pytanie, może się wydawać, że kompletnie nie związane z tematem, ale biorąc pod uwagę to że dopiero się uczę ma ono zasadnicze znaczenie.

Co oznacza znak tyldy ~? Wyczytałem, że oznacza prąd zmienny. W takim razie jak czytać np. taki zapis:

"- 0.3 ~ + 6.5 (V)"

W tym zapisie chyba jednak ten znak nie dotyczy prądu zmienego, bo występuje też w zapisie, który dotyczy temperatury, a nie prądu:

"- 40 ~ + 85 (Stopni C)"

Więc, co oznacza ten znak? Jak czytać taki zapis z tym znakiem? Tego nie rozumiem z tej dokumentacji do której link mi podałeś. Jeszcze raz wybacz za głupie pytania, ale ja dopiero się uczę mniej więcej od tygodnia.:)

Jeśli mówisz, że to jest przetwornica DC-DC, to wierzę Ci na słowo. Bo choć widzę, że układ jest połączony z cewką, z rezystorem, z kondensatorem, to nie rozumiem jeszcze czemu by to miało świadczyć o tym, że to jest przetwornica.:)

I teraz... tak sobie myślę, że tak jak pisał krakarak mógłbym wziąć te sprawne, bliźniacze elementy, które są na płytce i pomierzyć je. Wtedy poszukałbym zamiennika, który miałby takie same właściwości.

Jak dokonać takich pomiarów?

Załóżmy, że spalony element, to rzeczywiście jest przetwornica DC-DC bliźniaczo podobna do tej o której mowa jest w powyższej dokumentacji. Jedyna różnica między nimi to inne parametry. Tak więc rozkład pinów i ich funkcjonalność powinny się zgadzać. I teraz z dokumentacji rozumiem, że:

- Pin 1: +
    - Pin 2: -
    - Pin 3: Chip Enable Switch (Cóż to? Czyżby układ posiadał włącznik/wyłącznik?)
    - Pin 4: Output Voltage (Czyli tutaj "wychodzi" "przetworzony" prąd, który "wszedł" pinem 1? Racja?)
    - Pin 5: Switching Output (Tutaj zupełnie nie wiem, ani nie mam pomysłu, co to może być i do czego służyć)

Więc biorąc pod uwagę powyższe myślę, że tak powinienem dokonać pomiaru: przyłożyć prąd do pinów 1 i 2 (plus i minus), a potem mierzyć napięcie na wyjściu (pin 4) ? I szukać elementu, który miałby takie same wartości, tak? A co z pinami 3 i 5?
  • Poziom 10  
    Charlie_six napisał:
    Co oznacza znak tyldy ~? Wyczytałem, że oznacza prąd zmienny. W takim razie jak czytać np. taki zapis:

"- 0.3 ~ + 6.5 (V)"

W tym zapisie chyba jednak ten znak nie dotyczy prądu zmienego, bo występuje też w zapisie, który dotyczy temperatury, a nie prądu:

"- 40 ~ + 85 (Stopni C)"

W tych wypadkach oznacza to zakres. W pierwszym przypadku od -0.3V do +6.5V, w drugim temperatura z przedziału -40*C do 85*C.
  • Poziom 27  
    Mniej więcej oznacza "mniej więcej".
  • Poziom 9  
    Super, dzięki. Tak też myślałem. :) A może ktoś odpowie mi na pozostałe pytania?:)
  • Poziom 39  
    Po naukę symboli i terminologii używanych w elektronice polecam udać się na inne strony sieci, specjalnie przygotowane, by się z nich uczyć.
    Ale czy by naprawić to urządzenie trzeba zaraz tego wszystkie się uczyć ? Można przekazać w wyspecjalizowane ręce, będzie dużo szybciej i pewniejszy efekt końcowy.