Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kopiowanie płyt dvd dl - czemu nie mogę zrobić kopii gry na płycie dvd dl ?

leszelka 24 Mar 2013 15:07 3282 10
  • #1 24 Mar 2013 15:07
    leszelka
    Poziom 16  

Witajcie!
    Niedawno napotkałem dziwny problem z kopiowaniem płyt DVD DL (DVD+R).
    Otóż chciałem zrobić dzieciom kopię bezpieczeństwa gry komputerowej, którą niedawno zakupiłem. Chodzi o jedną z gier LEGO (konkretnie Władca Pierścieni), która z racji rozmiaru jest nagrana na płytę DL. Niestety dwukrotna próba przegrania tej płyty nie powiodła się (raz w nero raz w alkoholu 120). Wszystko się niby przegrało ok, ale przy próbie uruchomienia tej gry z włożoną kopią w napędzie, pojawia się komunikat o błędzie. Płyta ta, jak zresztą chyba wszystkie gry z serii LEGO nie jest niczym zabezpieczona, przynajmniej programy które takie rzeczy rozpoznają, a którymi dysponuję, niczego takiego nie wykazują. Zresztą wcześniej bezproblemowo robiłem kopię kilku starszych gier LEGO, tylko że one nie były na płytach DL.
    Stąd wydaje mi się że problem tkwi właśnie w tym rozmiarze płyty.
    Gdzieś wyczytałem że być może należałoby nagrywać z szybkością nie maksymalnie dostępną, tylko wolniejszą. Jednak zanim podejmę kolejną próbę jestem ciekaw Waszych porad.
    Sprzęt mam na pewno sprawny i dość nowy (nagrywarka Lite-on), oryginalna płyta jest na 100% sprawna.
    Szukałem w necie porad, ale praktycznie wszystkie wypowiedzi dotyczą kopiowania filmów a nie gier.
    Pozdrawiam

0 10
  • #2 24 Mar 2013 15:17
    voitek1
    Poziom 39  

Jeśli jesteś pewien, że nie ma zabezpieczeń i Twój czytnik może zapisywać na DVD-DL to zgraj najpierw do pliku .iso, a później z .iso na DVD

0
  • #3 25 Mar 2013 19:20
    leszelka
    Poziom 16  

Niestety nie pomogło :(

0
  • #4 25 Mar 2013 19:31
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Mogą być takie zabezpieczenia, że odczyt normalny płyty nie sczyta tego, a instalator np. sprawdza, czy na płycie to jest.
    Kiedyś jak gry były na CD, bo DVD dopiero wchodziło, jakiś producent tak zmodyfikował zapis, że jeden plik miał ponad 10GB, więc nawet problem zrobić kopię na dysk, jak w tym czasie dyski miała góra 40GB.

Po porostu producenci nie chcą by kopiować. Chcesz grać, to kup oryginał.
    Kilka lat temu było głośno o płytach biodegradowalnych. Po kupieniu np. płyty z filmem, np. po 30 dniach rozsypywała się.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Mar 2013 23:48
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Płyta na pewno jest zabezpieczona. To jest sztuka - zidentyfikować zabezpieczenie, obejść je, nagrać płytę aby działała. Niekiedy to niemożliwe, w większości przypadków - tak. Są też i inne sposoby.
    Czy gra instaluje się z tej kopii?
    Czym sprawdzałeś zabezpieczenia? - polecam Protection ID - najnowsza wersja.
    Stron nie ma takich? - to wejdź na cdrinfo.pl. Tam jest wszystko na ten temat.

0
  • #6 26 Mar 2013 05:21
    Matuzalem

Poziom 43  

leszelka napisał:
    przy próbie uruchomienia tej gry z włożoną kopią w napędzie, pojawia się komunikat o błędzie.

Mógłbyś go przytoczyć? - To rozwieje, a w każdym razie ograniczy, spekulacje na temat zabezpieczeń i nie tylko ich.
    Przy okazji podaj, proszę, informacje o systemie i ew. błędach widocznych w podglądzie zdarzeń.

0
  • #7 26 Mar 2013 06:11
    Polon_us
    Poziom 41  

Sądzę, że jeszcze jedną kwestię w omawianym przypadku trzeba rozważyć. Mam tu na myśli kopia fizyczna płyty vs. kopia logiczna płyty. To też jest forma zabezpieczenia.

Jeżeli instalator gry nie znajdzie w określonym miejscu płyty określonego pliku, to zwróci błąd i instalacja zostanie zaniechana.

0
  • #8 30 Mar 2013 20:47
    leszelka
    Poziom 16  

trymer01 napisał:
    Czym sprawdzałeś zabezpieczenia? - polecam Protection ID - najnowsza wersja.

Skorzystałem z tego programu i pojawiło się coś takiego:

"ProtectionID Protection Report (txt format)
    20:42:53 | *DISC* E:\ [Iso_VolumID_Not_] | Disc Protection: SecuROM Signature v 4.85/5/7 (or higher) (DVD)"

Co teraz mam/mogę zrobić?

0
  • #9 30 Mar 2013 20:59
    trymer01
    Moderator Projektowanie

A jednak.
    Protection ID najnowsza wersja? - bo ja zatrzymałem się na wersji 6.40, a program ten jest cały czas rozwijany, nadążając za zabezpieczeniami.
    Sprawdziłem, Star Wars jest o 3 lata wcześniej wydany a miał SecuRom v.7, więc w Twojej grze na pewno nie jest wersja niższa.
    Wszystko jest na stronie cdrinfo.pl - pisałem.
    Pełnoprawnej, działającej z napędu kopii DVD nie da się zrobić z powodu ograniczeń sprzętowych, dla CD - tak. Nagrywarki nie radzą sobie z trybem RAW na DVD i nic nie wskazuje aby się to miało zmienić.
    Pytałem też czy gra instaluje się z tej kopii.
    No i po co Ci płyta? - aby męczyć napęd? Da się zrobić obraz płyty działający z napędu wirtualnego.

0
  • #10 31 Mar 2013 18:30
    leszelka
    Poziom 16  

trymer01 napisał:
    Pełnoprawnej, działającej z napędu kopii DVD nie da się zrobić z powodu ograniczeń sprzętowych, dla CD - tak. Nagrywarki nie radzą sobie z trybem RAW na DVD i nic nie wskazuje aby się to miało zmienić.

Czyli to niejako załatwia sprawę...

Na wcześniejsze pytanie odpowiem że przy próbie rozpoczęcia gry na kopii pojawiają się takie komunikaty:

Po kliknięciu na "uruchom analizę":

0
  • #11 31 Mar 2013 18:55
    bmserwis
    Poziom 36  

Płyta jest zabezpieczona za pomocą SecuROM DRM, na chwilę obecną nie ma możliwości obejścia sprzętowego tego zabezpieczenia (ogólnie metody programowe istnieją również dla tej gry, ale mija się to z celem pytania i jest jednoznaczne z naruszeniem licencji).
    Tutaj krótka informacja:
    "This PC download version does NOT use the SecuROM DRM.(The PC retail boxed version does) It uses only Steam which is basically just a downloading site for this game. The game DOES need to be activated on Steam the first time you start it, but after that it can be played in "offline" mode and you do not need to have an online connection to Steam while playing it unless you are into getting the Steam Achievements(there are 48 of them)."

0